Laboratorioanalyytikko

savolaine

Millanen se on ammattina, onko hyvä palkka, mis voi opiskella ja löytyykö töitä pohjos-savosta

13

1834

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Laboratorioanalyytik

      Laboratorioanalyytikko on Suomen turhin koulutusnimike. Koulussa hehkutettiin että jos pelaa korttinsa oikein niin voi ihan hyvin työskennellä laboratorioinsinöörinä mutta todellisuus on jotain muuta. Isoin osa laboratorioanalyytikoista työskentelevät laborantteina, ovat työttöminä tai ovat vaihtaneet alaa. Kun aloitin laboratorioanalyytikon opinnot joskus vuonna 2006 valehdeltiin myös että työllisyystilanne tulee olemaan erittäin hyvä mutta todellisuus on jotain toista nykypäivänä. Koulutus oli sinänsä ihan kiinnostava ja oli myös enemmän perehdytystä asioihin kuin laborantin koulutus. Tosiaan jos AMK-labraopinnot kiinnostavat niin opiskele labra-insinööriksi heti. Kadun yhtä ainoatta asiaa elämässäni ja se on että opiskelin laboratorioanalyytikoksi. Määrä-aikaisuuksia minulla on ollut eri labroissa mutta vakinaisesta paikasta on turha uneksia. Ala on muutenkin täysmätä huonoilla työehdoilla, erittäin huonolla palkalla (siivoja nettoaa parempi alkupalkkaa kun laborantti) ja stressisellä työllä eli voi sanoa että kyseessä on paska-ala. Suosittelisin että keksit jotain muuta opiskeltavaa kun laboratorio-ala jos haluat työllistyä.

    • HyväJuttu59
    • LabraLady
    • BioLady88
    • 9Bio1Lady88
    • MelissaOon
    • Melissav
    • SinäHeiTyttöni
    • PHDLady
    • SykeröintiLaite
    • Labraaja

      Luokaa niitä työpaikkoja laboratorioanalyytikoille, Ei oo muuta sanottavaa tohon.

    • Anonyymi

      1. Vahvuuksistasi huolimatta et valitettavasti tällä kertaa ollut näiden henkilöiden joukossa.
      2. Olet hakenut avoinna ollutta tehtäväämme Laboratoriotutkija. Valitettavasti tällä kertaa valintamme ei kohdistunut Sinuun.
      3. Rekrytointiprosessi on nyt saatu päätökseen. Valitettavasti valintamme ei kohdistunut sinuun.
      4. Vahvuuksistasi huolimatta valintamme ei valitettavasti tällä kertaa osunut sinuun.
      5. Vahvuuksistasi huolimatta et valitettavasti tällä kertaa ollut näiden henkilöiden joukossa. Mikäli sinulla on kysyttävää hakuprosessista, olethan yhteydessä sähköpostitse.
      Vaikka valinta ei tällä kertaa kohdistunut sinuun, toivomme, että muistat meidät myös tulevissa rekrytoinneissamme.

      Laboratorioanalyytikkona kun hakee töitä niin on tollaista tekstiä koko sähköposti täynnä sadoittain. Eli kertoo suoraan että sun ei kannata tälle alalle opiskella. Muista laboratorioanalyytikkona et ole valittujen henkilöiden joukossa työtä hakiessa eli eivät kutsu edes haastatteluun.
      Itse valmistuin vuonna 2013 AMK Kääppänä Käpylässä.

    • Anonyymi

      Älkää siis muistelko heitä tulevissa rekrytoinneissanne. Yhtiöllähän ei ole selvästi mitään annettavaa työntekijöilleen.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7076
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7043
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      106
      6143
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5394
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5228
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      60
      5173
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5088
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4585
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3447
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3370
    Aihe