gm 6.5 ja hydramatic 4l80e puolustusvoimien sisun tekoissa

gm 6.5 ja hydramatic 4l80e on puolustusvoimien sisun tekoissa. Kestääkö ne niissä hyvin?
12443
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Ajoin noita intissä enkä kertaakaan kuullut vaihteistovioista. Muutenhan nuo olivat vikaherkkiä, harvoin sai palauttaa muutaman päivän reissulta täysin ehjänä.

Äänestä
  • entäs koneet? Kestääkö ne? onkohan noiden Gm 6.5 jo uudempaa suunnitelua eli ei aivan näitä iänikuisia vanien 6.5td.

    Äänestä

  • 213123213 kirjoitti:

    entäs koneet? Kestääkö ne? onkohan noiden Gm 6.5 jo uudempaa suunnitelua eli ei aivan näitä iänikuisia vanien 6.5td.

    Jotain sähkövikoja oli joskus. Muusta en kuullut vaikka telakuorma-autossa koneet ovat lujilla. Telavoimansiirron kitka on suuri joten tasanopeudellakin pitää polkea aika lailla, ei todellakaan rullaa pintakaasulla. Jotain kertoo että dieseliä meni toistasataa litraa sadalla. Tosin eihän noita intin vehkeitä loppuun ajeta vaan ensin on koulutuskäyttöä ja sitten jemmataan pahan päivän varalle.

    Äänestä

Mikäs vika Detroit Dieselin 6,5-litraisessa moottorissa on ? Hyvä, varmatoiminen ja väkevä kone. Tuli markkinoille vuonna 1982, C / K -sarjojen lava-autojen yhtenä moottorivaihtoehtona ja on käytössä nykyisinkin HMMWV -sotilasajoneuvon voimanlähteenä.

Äänestä
  • paitsi että se HMMWV:n kone (lohko yms.) on parannettu. Ohjaussoftakin on erilainen ja niitä laitetaan vanhempiinkin.

    Äänestä

  • detroit diesel on aivan oma lukunsa.

    Äänestä

  • jgfdd kirjoitti:

    detroit diesel on aivan oma lukunsa.

    No jotkut tekee omia moottoreitaan ja jotkut ei. Nämä detroit dieselin ylistäjät joutuvat vaan yleensä ostamaan autoja joiden valmistaja ei itse enää osaa valmistaa moottoreita, vaan ostavat ne muualta.

    Äänestä

4L80e on sähköohjattu 4-vaihteinen versio TH-400 askista, eli kestää!!

Äänestä
  • Tulevat vissiin kohta vaihto ikään , markkinoille vapautuu siis maastoajoneuvoja joissa ko. tekniikka , onkohan armeijalla jemmassa osia tai kokonaisia moottoreita paljonkin ?

    Äänestä

  • Vanittaja kirjoitti:

    Tulevat vissiin kohta vaihto ikään , markkinoille vapautuu siis maastoajoneuvoja joissa ko. tekniikka , onkohan armeijalla jemmassa osia tai kokonaisia moottoreita paljonkin ?

    Vielä tuosta detroit dieselistä , minkä merkkisissä autoissa niitä maailmalla on , suomessa ei liene 60-luvun jälkeen ollut , oikaise jos tiedät ?

    Äänestä

  • Oisko kuitenni th700 askista?

    Äänestä

Detroit Dieselin 2T-dieselmoottori löytyy V6- ja V8-konfiguraationa, vuosina 1974 - 1986 valmistetusta Bedford TM -mallista, jota tuotiin Suomeenkin.

Vuodesta 1982 lähtien mm. Chevrolet / GMC C/K-sarjan lava-autojen ja G-sarjan vanien voimanlähteenä toimineet 6,2- ja 6,5-litraiset V8-dieselmoottorit ovat General Motors Corporationin silloisen moottoridivisioona Detroit Dieselin suunnittelemia ja valmistamia.

Nykyisin Detroit Diesel Corporation (DDC) on Daimler Trucks North America LLC:n moottoreita valmistava tytäryhtiö.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


rqwrqwrqwr kirjoitti:

gm 6.5 ja hydramatic 4l80e on puolustusvoimien sisun tekoissa. Kestääkö ne niissä hyvin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu