Nämä suuret suomalaiset autolehdet eivät uskalla kertoa näistä isoista negatiivisista ongelmista mitkä kohdistuvat tiettyihin kolmikirjaimisiin teknologioihin.
Olen itse lopettanut siksi näiden julkaisujen tilaamisen. Puolueettomampaa tietoa saa iltapäivälehdistä ja talouslehdistä. Eivät ole niin riippuvaisia autojen maahantuojien markkinointibudjetista.
Mätä kukko haisee ja pitkälle.
Olen itse lopettanut siksi näiden julkaisujen tilaamisen. Puolueettomampaa tietoa saa iltapäivälehdistä ja talouslehdistä. Eivät ole niin riippuvaisia autojen maahantuojien markkinointibudjetista.
Mätä kukko haisee ja pitkälle.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Tarkoititko DKW, GAZ ja IFA-merkkisiä kulkineita.
Kuinka isolla lööpillä tämä tulee niihin?
http://www.taloussanomat.fi/autot/2014/01/20/mahtijarjesto-tunnusti-vuoden-auto-aanestyksia-vaaristeltiin-vuosia/2014914/304
Noin voi ajatella vain tero joka on pettynyt oman merkin surkeisiin menestyksiin vertailuissa ja testeissä.
Nämä autolehdet käsittelevät uusia autoja ja tekevät vain joitain pidempiä kestotestejä. Ei tämän tyyliset lehdet voi kirjoitelle juttuja tai julkaista tällaisten Suolipalstojen tai muidenkaan vastaavien juttuja, koska he eivät ole itse asiaa tutkineet tai testanneet. Muut instanssit ovat tuollaisten juttujen paikka ei uusien autojen parissa toimivien lehtien.
Tässä on kaksi eri asiaa.
Testeissä ei tietenkään voida testata muuta kuin uuden auton ominaisuuksia.
Toisaalta paksuun lehteen mahtuisi juttuja myös yleisten autojen vioista yms.
Mutta eihän sponsorin tuotetta saa arvostella negatiivisessä sävyssä. Eihän?
Mitenkä saadaan mitattu pätevästi ja tieteellisin perustein vanhan auton ominaisuudet ja viat? Käyttäjät, huollot, käyttöympäristö ja lukematon määrä muita tekijöitä vaikuttaa vanhan auton kulumiseen ja vikoihin. Eli turhaa marinaa ja itkua jälleen kerran.
Joku Tekniikan maailma tekee sentään vielä mittauksiakin, joista saattaa olla lukijalle jotain iloakin. Lopputulos pitää vaan tulkita rivien välistä.
Toinen kotimainen, Tuulilasi, on sen sijaan täysi naistenlehti. Ketä oikeasti kiinnostaa käytetyt romut ja essonbaari-keskustelut painetussa muodossa?
Se yksi käännöslehti, jonka nimeä en muista, on tapaus sinänsä. Onneksi on googletranslator, niin saa samaa shaibaa ilmaiseksi, jos iskee tarve.
" Ketä oikeasti kiinnostaa käytetyt romut "
Varmaan valtaosaa autoilijoista, kun katsotaan millä ja minkä ikäisellä kalustolla täällä työnnetään menemään vuodesta toiseen.
Itse aion ajaa hyväkuntoisella ja varmatoimisella 8 vuotiaalla siihen saakka, kunnes sähköautoissa on järjestäen 500 kilsan toimintasäde. Teslassa se jo toteutuu, mutta 100 tonnia autosta on minulle liikaa. Hieno auto muuten.
Luuletko oikeasti, että kirjoittamalla vanhoista "ennen muinoin" hyvistä automalleista asenneilmapiiri yksityisautoilun eduksi yhtään paranee?
Suomessa myydään 100.000 uutta, mutta yli 200.000 käytettyä auto vuosittain.
Sen vuoksi kiinnostaa asialliset käytetyt ja niiden tyyppiviat/katsastustilastot.
Eihän käytetty tietenkään kiinnosta ferrarien perään kuolaavaa, mutta ilman kypärää skotterilla ajelevaa amista, joka haaveilee 100 €:n peltoautosta.
Ja silläkö se ilmapiiri paranee, että tehdään juttuja jostain M5:sta, Lamboista, R5:sta joihin ei ole edes prosentilla autoilijoista varaa?
Autolehtiä tehdään epävarmoille uusavuttomille, jotka eivät osaa muodostaa omaa mielipidettään itse.
Maito ostetaan maitokaupasta ja autot autokaupasta. Ei hankintoihin mitään kerran kuukaudessa saapuvia "oppaita" tarvita.
Miksi ostaa uusi, kun kaikki ajavat käytetyllä?