olen ollut avomieheni kanssa 10 vuotta yhdessä. koko tuon ajan suhde on ollut monimutkainen. olin tosi nuori kun aloimme seurustelemaan ja alkuaikoina olikin paljon rakkautta. mutta sitten miehestäni löytyi mustasukkainen puoli joka sai ylivallan. hän on ollut kaikista miespuolisista kavereista mustasukkainen, joten olen joutunut jättämään nämä taakseni. lisäksi hän oli pitkän aikaa vastaan kaikkia ystävillä käyntejäni. pääsin kyllä käymään, mutta aina tuli riita kavereilla vietetyn ajan pituudesta jne. loppujen lopuksi rupesin tuntemaan huonoa omaatuntoa siitä että käyn tapaamassa ystäviäni koska tiesin että siitäkin riita saadaan.
vuosien saatossa on ollut myös fyysistä väkivaltaa, muttei enää pariin vuoteen.
henkistä sitäkin enemmän. itsetuntoni on tämän vuoksi heikko, koska saan kuulla usein kuinka surkea ihminen olen enkä osaa mitään. muutaman liikakilon omistan, ja siitä saankin vähä väliä kuulla. toisinaan olen sopiva mutta seuraavassa hetkessä olen kauhea läski.
h-sanaakin on tullut kuultua ihan riittämiin. ja kaikki paska mitä on tullut niskaan on saanut minut kovettamaan itseni jotta selviäisin tästä kaikesta.
tunteitani en enää juuri näytä kotona.
tunteet ovat hyvin ristiriitaisia. suoraan sanottuna kiukustun aina kun mies tulee töistä kotiin. en osaa olla hänelle enää kiva, eikä seksi minua enää nii nappaa, mutta hänen mielikseen sitä annan, koska muuten tulee sanomista ja kaikenlaisia epäilyjä.
aina kun otan eropuheet esille hän saa mieleni muuttumaan olemalla kiva. ja onnistuu aina saamaan itselle pahan mielen kun saa tuntemaan että kaikki paha/ongelmat onkin vain minun vikani.
baarissa en ole ilman miestäni käynyt. mustasukkaisuuden takia. mutta itse hän saattaa sinne lähteä ilman minua ja touhuaa sielä mitä touhuaa.
hänen mokansa pitäisi unohtaa parissa päivässä eikä niistä myöhemmin saa enää puhua, mutta minun mokista vihoittelee pitkään ja muistuttelee aika ajoin.
onko tämän suhteen pelastamiseksi enää mitään tehtävissä? kuinka saada luottamus ja rakkaus takaisin? vai onko nyt vain oikeasti parempi erota?
onko suhde tullut tiensä päähän?
4
333
Vastaukset
- pahalta näyttää
Tulossa on vain pahempaa, ellette eroa. Mies ei muutu, sillä ei hän näe omassa käytöksessään mitään korjattavaa. Sinä itse väsytät vain itsesi hänen kanssaan.
Parempi vaikka yksin kuin kurjan miehen kanssa. - jätä se mulkku
Mustasukkaisuus on voitettavissa suhteen lujittuessa mutta henkinen väkivalta ulkonäöstäsi on jo täyttä paskaa mieheltäsi.One Word:jätä se heti!
- cho-
Parempi olisi ehkä jo erota, 10 vuotta on jo pitkä aika saada "paskaa niskaan". Päätös on toki aina vaikea tehdä ja joskus myös toteuttaa, mutta pysy lujana! Oma onnellisuushan se tärkein on, koska itsensä kanssa sitä joutuu elämään alusta loppuun asti.
Jos kuitenkin molemmilta löytyy tahtoa ruveta ratkomaan asiaa, niin siihen on oikeastaan vain yksi sana; parisuhdeterapia. Ja nimenomaan molempia pitää kiinnostaa asian ratkominen, sillä ei mies (tai kukaan muukaan) muutu ellei _itse_ sitä halua. Pakottamalla ei ketään muuttumaan saa. - Ero suhteesta
Ansaitset paremamn suhteen, tottakai. tietysti voit antaa miehele mahdollisuuden muutokseen, eli että hän hakisi apua itselleen terapiasta tai jotain, mutta toista ihmistä ei voi muuttaa, ja omaa asennettasi ei voi kuin kehua: olet antanut jo aikaasi hänelle yllin kyllin, olet ollut kärsivällinen ja rajoittanut omaa elämääsi.
Olisiko hyvä ratkaisu muuttaa erilleen. Hae keskusteluapua psykologilta tai ystäviltä, mutta älä jää enää asumaan hänen kanssaan jos mikään ei muutu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2152846
Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan1272736En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.781783Exän käytös hämmentää (taas)
Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k2371342Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va641324- 471108
- 991011
- 109866
- 46833
Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."
Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka6833