Ole viisas

Tyhmä laittaa nimen paperiin, jolla se maksaa esim. 1,9% palkastaan liitoille, vaikka ansiosidonnaisen työttömyyskorvauksen vai saada maksamatta penniäkään liitoille. Ei liitot sitä ansiosidonnaista maksa, vaikka tyhmät luulee niin. Ne on vähän kuin pienet lapset jotka luulee että raha tulee seinästä kun se näyttää tulevan seinästä.

Liitot eivät oikeasti aja SINUN asiaasi, ne ajavat omia etujaan. Siksi on tyhmää maksaa heille.
583
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat
  • Äärimmäisen harvinainen poikkeus. Kun täällä lukee juttuja ihmisten kokemuksista, niin useimmiten liitot eivät piittaa pätkääkään omista jäsenistään.

    Äänestä

"Järjestäytymättömät jäivät ilman korvauksia. Aallon mukaan tämä korostaa järjestäytymisen tärkeyttä varsinkin nyt."

Käsittämätöntä, että laki on erilainen eri ihmisille!
Heikkoja saa potkia päähän!
Myös järjestätymättömien kannattaisi vetää asia oikeuteen ihan omin voimin, niin hekin saisivat korvausta - jos laki on sama kaikille.

Äänestä

Kannattaaa muistaa myös se, että liitot on suurimpia omistajia näissä valtion rahoittamissa "sosiaalisissa vuokra-asunnoissa" (VVO, Sato jne), joista duunari maksaa siis vielä liitoille jättimäisiä tuottoja riistovuokrien nimissä - googlella löytyy tietoa tuostakin

Äänestä

VVO:n "riistovuokrat" ovat enemmän kuin vertailukelpoisia yksityisten vuokranantajien "riisto vuokrein kanssa".

Jos VVO pitäisi vuokransa alle yksityisen vuokranantajien tason se vääristäisi vuokramarkkinoita ja riistäisi yksityisiä vuokranantajia.

Vai mitä?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tietoa tyhmille kirjoitti:

Tyhmä laittaa nimen paperiin, jolla se maksaa esim. 1,9% palkastaan liitoille, vaikka ansiosidonnaisen työttömyyskorvauksen vai saada maksamatta penniäkään liitoille. Ei liitot sitä ansiosidonnaista maksa, vaikka tyhmät luulee niin. Ne on vähän kuin pienet lapset jotka luulee että raha tulee seinästä kun se näyttää tulevan seinästä.

Liitot eivät oikeasti aja SINUN asiaasi, ne ajavat omia etujaan. Siksi on tyhmää maksaa heille.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu