miksi työttömät valittaa?

Miksi työttömät valittavat aina omaa tilannettaan? Taloudellisestihan työttömyys ei ole mikään katastrofi. Jos saa peruspäivärahaa ja asumistukea niin sillä pärjää ihan hyvin jos ei tuhlaa ylellisyyksiin tai turhuuksiin rahaa. Tämän kaiken saa ilmaiseksi ja on rajattomasti vapaa-aikaa. Itse tienaan kaksi tonnia käteen kuukaudessa mutta joudu raatamaan niska limassa sen eteen,vapaa-aikaa ei juuri ole. Luulenkin että raha ei ole se syy miksi työttömyyttä valitetaan vaan siksi että työttömille käy aika pitkäksi. Se on aika surkeaa jos elämä tuntuu tyhjältä vain siksi kun ei ole töitä kun taloudellisesti pärjää ihan hyvi työttömänäkin
8157
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Olen työtön ja kanssasi samaa mieltä. Taloudellisesti työttömyys ei ole ollut minulle mikään ongelma. Ansiosidonnaisesta jää kuukausittain melkein tonni säästöön. Säästöjä kohta melkein 60000 euroa kasassa.Suurin osa näistä kylläkin töissä hankittuja. Autot ja asunnot velattomia ja harrastukset halpoja joten helppoahan tämä taloudellisesti on.

Paras puoli työttömyydessä kuitenkin on harrastaminen. Vihdoin on aikaa harrastuksille ja muille puuhille, mistä oikeasti pitää. Kuntokin alkaa olla teräksinen kun voi optimoida levon, urheilun ja terveellisen ravinnon.

Kompastuskivi monelle työttömälle onkin viina. Sitä kun muistaa hillitysti nauttia, niin komiasti menöö.

Äänestä
  • Eiköhän sitä työttömille vähempi maistu kuin työssäkäyville, vaikka se voikin jollekin jonkinmoinen kivi olla.

    Mikäs siinä ansiosidonnaisella, varmaan puolet työttömistä on kohtuu hyvissä asemissa - mitä vanhempi, sitä paremmissa.

    Vaan kun on työmarkkinatuella olevia, se on sitten syy alkaa potkia päähän valtiolle.

    Äänestä

ne jotka viinaan sortuu niin niillä ei se elo ole ollut kummoista töissä ollessakaan.

Äänestä

Testaapa elää 520 kuussa edes pari kuukautta.
Jotkut ei saa sitäkään.
Keräävät tölkkejä rahaa saadakseen muttei niistä paljoa kuussa tule.

Äänestä

Siinä vaihessa kun alkaa tulla sairauskuluja niin ollaan pulassa. Työttömänä joutuu vähän niin kuin pakosta lykkäämään mm. hammashoitoja. Ja sitten kun hamppilääkäriin mennään niin remontit ovat suuria ja kalliita, myös julkisella puolella se maksaa paljon työttmän kukkarolle. Ja sossu ei maksa mitää jos taloudessa on jotain omaisuutta, vaikka vähänkin.

Äänestä
  • jos on talot ja velat päällä, kyllä ne pitää laittaa lihoiksi ensin. Se on aina kova paikka. En tiedä miksi se on kova paikka, voisi sitä ottaa rennosti vaikka mökki meneekin alta. Eihän se mikään maailmanloppu ole.

    Eikös se Matti Nykänen ole sanotut joskus, että "siihen vipuun en mene, että alkaisin jotain omaisuutta haalimaan". :)

    Äänestä

  • "Ja sossu ei maksa mitää jos taloudessa on jotain omaisuutta, vaikka vähänkin. "
    Eipä tunnu maksavan vaikkei olekkaan.

    Äänestä

On ongelma. Noin tasan kaksi viikkoa ollut sossun hakemus matkalla. Palauttaisivat edes sen, jos eivät jeesaa. Tekisin töitä ihan mielelläni ennemmin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


älkää valittako kirjoitti:

Miksi työttömät valittavat aina omaa tilannettaan? Taloudellisestihan työttömyys ei ole mikään katastrofi. Jos saa peruspäivärahaa ja asumistukea niin sillä pärjää ihan hyvin jos ei tuhlaa ylellisyyksiin tai turhuuksiin rahaa. Tämän kaiken saa ilmaiseksi ja on rajattomasti vapaa-aikaa. Itse tienaan kaksi tonnia käteen kuukaudessa mutta joudu raatamaan niska limassa sen eteen,vapaa-aikaa ei juuri ole. Luulenkin että raha ei ole se syy miksi työttömyyttä valitetaan vaan siksi että työttömille käy aika pitkäksi. Se on aika surkeaa jos elämä tuntuu tyhjältä vain siksi kun ei ole töitä kun taloudellisesti pärjää ihan hyvi työttömänäkin

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu