kotiintuliajat

Kysymys siis kuuluu: onko teilla muilla au paireilla kotiintuloaikoja? No, minulla tietystikin on ja sen takia tanne kirjoitinkin. Perheeni antoi mulle "tyoni" alussa listan hommistani, jotka toki on ihan iisit, mutta samassa paperissa oli myos nama kotiintuloajat jotka on su-to 23.00 ja pe-la 23.30! Selvaahan se on etten ole tyytyvainen... Olen ajatellut ottaa asian reilusti puheeksi perheen kanssa ja kysya voisivatko he joskus hiukan joustaa. Oletteko te muut joutuneet saman ongelman eteen? Miten olette siita selvinneet, vai oletteko selvinneet siita ollenkaan?
4872
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kotiintuloajat on kylla naurettavia, ei ole kuitenkaan kyse siita, etta perhe saa yhden lapsen lisaa. En tieda missa pain asut, mutta tietty jos alue ei ole kovin turvallinen, niin vanhemmat haluavat sinun pysyvan turvallisesti kotona. Itsellani ei ollut mitaan sovittuja aikoja, mutta perheen aiti teki heti selvaksi, ettei pida siita, etta menen ulos kavereiden kanssa. Jarkevaa syyta tahan ei koskaan loytynyt. Tietty jos se hairitsee perhetta, etta ovi kay ja joku liikkuu talossa myohaan, mutta kylla noista ajoista olisi syyta pystya joskus joustamaan...

Äänestä

Heips. Mullekin perhe siis ilmoitti heti alussa, etta mun kotiintuloaika viikolla on 22.30, mutta viikonloppuisin saan olla reilusti myohempaan. Perhe kuitenkin perusteli hyvin syyt naihin kotiintuloaikoihin. Ensinnakin ne haluaa, etta saan riittavasti nukuttua yon aikana, jotta jaksan touhuta lasten kanssa. Toisekseen niiden mielesta jokailtaiset myohaiset kotiintulot eivat ole hyvana esimerkkina lapsille. Luulisin myos, etta host-vanhemmat ajattelee samalla omaa turvallisuuttani...eivatka ne varmaan kovin levollisesti nukkuis, jos keskiyon jalkeen kolistelisin kotiin tullessa.

Itselleni nama saannot on siis OK. Toisen ihmisen kodissa sita kuitenkin asutaan ja aupairin tehtavanahan on ensisij. hoitaa lapsia paivatyonaan (ei vain bilettaa oisin). Voihan sita aina neuvotella perheen kanssa kotiintuloajoista...tarvitseehan aupair valilla etaisyytta perheesta ja omaa vapaa-aikaa muaalla :)

Äänestä
  • IMO kotiintuloajat on vähän niinkuin epäluottamuslause perheeltä. Jos menee "vaaralliselle" alueelle(esim. suurkaupunki), ja/tai seuraavana päivänä on töitä, pitäisi itse ymmärtää tulla ajoissa kotiin. Tavallaan siis määräämällä jotkut ajat aliarvioidaan au pairin omaa harkitsemistaitoa. Mutta joo.

    Äänestä

  • Kalina kirjoitti:

    IMO kotiintuloajat on vähän niinkuin epäluottamuslause perheeltä. Jos menee "vaaralliselle" alueelle(esim. suurkaupunki), ja/tai seuraavana päivänä on töitä, pitäisi itse ymmärtää tulla ajoissa kotiin. Tavallaan siis määräämällä jotkut ajat aliarvioidaan au pairin omaa harkitsemistaitoa. Mutta joo.

    ..voi olla se..että mun perhe, mihin olen lähdössä parin viikon päästä EI ole puhunut kotiintulo ajoista mitenkään, mutta YKSIN en saa missään nimessä kävellä iltaisin kotiin! Se siksi että perhe on vastuussa minusta ja nykyään on kaikenlaisia hiippareita. Tuntuu vaan niin oudolta kun on nyt tottunu kävelee yksin vaikka kolmen aikaa yöllä kotiin.
    Täytyy kyl myöntää että noi kotiintuloajat oli mulle ihan uutta. Toivottavasti mulla ei ole sellasia..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mary kirjoitti:

Kysymys siis kuuluu: onko teilla muilla au paireilla kotiintuloaikoja? No, minulla tietystikin on ja sen takia tanne kirjoitinkin. Perheeni antoi mulle "tyoni" alussa listan hommistani, jotka toki on ihan iisit, mutta samassa paperissa oli myos nama kotiintuloajat jotka on su-to 23.00 ja pe-la 23.30! Selvaahan se on etten ole tyytyvainen... Olen ajatellut ottaa asian reilusti puheeksi perheen kanssa ja kysya voisivatko he joskus hiukan joustaa. Oletteko te muut joutuneet saman ongelman eteen? Miten olette siita selvinneet, vai oletteko selvinneet siita ollenkaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu