Morjens,
Miten pystyy tekemään oman laulun Suomessa?. Minulla on hyvä ääni, laulan ainakin samalla tavalla kuin Jonne Aaron. Olen 18v mies.
Miten pystyy tekemmään oman laulun?
3
154
Vastaukset
- kaksoisolentoko....
Koita päästä samaan bändiin Jonne Aaron tilalle.
- Röplef
Suomessa ja muuallakin pystyy tekemään laulun tekemällä laulun. Laulussa olisi suotavaa olla sanoja, mutta myös esimerkiksi joiku voi tulla kyseeseen.
Jos pelkkä laulu on tylsää, voit myös säestää sitä soitolla, piano ja kitara ovat helppoja ja monipuolisia säestyssoittimia. - heart_head
Helpottaisi todella paljon, jos ensin osaisit soittaa jotain soitinta ja tietäisit perusteet musiikin teoriasta (sävellajit, soinnut).
Kappaleen teko on pitkälti melodian ja sointujen sovittamista yhteen - tiettyä työkulkua ei ole, mutta itse teen kappaleen alusta loppuun jotakuinkin näin:
1. Kiva melodiapätkä ja/tai sointukulku syntyy päässä tai muuten vaan soittaessa. Sovitan melodiapätkän ja sointukulun yhteen.
2. Keksin lisää melodioita ja sointukulkuja ensin keksimäni melodian seuraksi. Kappaleen säkeistöt ja kertosäe alkavat näin muodostua.
3. Kappaleen rakenne alkaa hahmottua, esim.:
1. intro
2. säkeistö 1
3. kertosäe
4. säkeistö 2
5. kertosäe
6. C-osa, eli kansakielellä soolo
7. kertosäe
8. outro
5. Kappaleen musiikillista sovittamista: lisään ensin yksinkertaisen basso- ja rumpukompin tukemaan kappaleen eri osioita ja antamaan "potkua" niille. Ajan myötä kompit ja instrumentaaliosuudet saavat variaatioita eli muuttuvat monipuolisimmiksi.
6. Lisää hiomista, soitinten lisäämistä ja laulun sanojen tekoa melodian päälle (laulun sanat voivat toki muodostua jo ekana!).
7. Kappaleen äänittäminen, miksaus ja masterointi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial311935Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1651890Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva3791773Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2161248Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221158- 121131
- 921113
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt81076- 2851025
Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks501011