Panin autoni pois liikenteestä ja IF palautti liikennevakuutuksen mutta ei kaskoa. Jäi 85 Egee saamatta. Kirjoitin ja valitin, ja vastattiin että "kaskoa ei palauteta". Uhkasin vaihtaa kaikki vakuutukset (toisen autoni ja 2kpl kiinteistöjä) POPiin jos en saa HETI kaskosta palautusta. Palutus tuli heti, ilman anteeksipyyntöä. V-tutti kuitenkin niin kusetusyritys etta vaihdoin puolet POP'iin rangaistuksekti :-) ja ilmoitin "olette tarkkailun alla". Olkaa siis tarkkana, IF'läiset! POP vaikuttaa edulliselta ja hyvältä, ja helppo ottaa vakuutus, selvät sivut. Tapiolasta kaikkosin sekavien sivujen ja omituisen pakkojaksojen vuoksi vuosia sitten.
Vastaukset 7
- 18+7
Kasko ei katkea samalla tavalla kuin liikennevakuutus, vaan muuttuu osakaskoksi. Varsinkin kun liikennekäytöstä poiston pituutta ei etukäteen tiedä, yhtiö ei välttämättä näe järkeväksi palauttaa mitään, tietysti ne huomioidaan tulevissa maksuissa.
- jos noin
Ja jos osamaksu auto ei kaskoa saa poikki ollenkaan vaikka seisomaan auton laittaa.
- osakasko
Kasko muuttuu osakaskoksi auto seisontaan laitettaessa mikä on järkevää sillä seisonnassa olevilla autoilla on taipumus joutua ilkivallan kohteiksi niin onpahan sitävastaan vakuutus.
- Alkaja70
Joo, MUTTA kun HALUSIN jättää kokonaan pois. Kyllä asiakkaalla pitää olla siihen mahdollisuus ja valinnanvapaus.
Ja vaikka muuttuisi IF'in pitää maksaa ylimääräinen takas. Vai oletteko niin tolloja/hyväsydämmisiä että jätätte erotuksen heille? Koko vuoden perusmaksu on kaskolle n 40 Egee seisonnassa.
Ei ihme että kusettavat noilla asenteilla....- osakasko
Ei tietenkään makseta jos on erikseen pyydetty ottamaan kokonaan pois. Sillä mitä on halunnut ei ole merkitystä, vaan sillä mitä on pyytänyt.
- jernmd
Kasko pitää irtisanoa kirjallisesti ja ottaa liikennekäytöstä poiston jälkeen uusi kasko.
- Anonyymi
Joo, automaattisesti lähtee liikennekäytöstäpoisto tehtäessä vain liikennevakuutus pois kokonaan kolariturvaosuus kaskosta pois, mutta jos on ollut kasko, jäljelle voi jäädä osakasko. Eli osa maksuista jää juoksemaan. Halvimmalla pääsee kun irtisanoo kaskon kokonaan pois. Itsellä on vanha auto, jonka jälleenmyyntiarvo on noin 2000 euroa. Sellaisessa autossa ei ole mitään järkeä edes kaskoa enää pitää, koska edes auton lunastukseen mennessä ei omavastuiden jälkeen saisi käytännössä mitään rahaa. Hinauskustannuksiin saisi apuja, mutta kun kaskon hinta on niin kova, niin halvemmaksi tulee olla ottamatta kaskoa ja pitää tilillä riittävästi rahaa ongelmien varalta. Jos tulee jotain ongelmaa, maksan laskut suoraan. Vielä en olisi koskaan kaskosta korvausta saanut omiin autoihini, eli rahaa on säästynyt useita tuhansia euroja, kun ei ole ollut kaskoa edes silloin kun auto on ollut liikennekäytössä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll251121Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän541108Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl515844- 50834
- 46745
- 37669
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30626Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan62624Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE182619Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘40597