Ja mitä se teille on?
Minä luulin uskovani joskus, ja alan taas uskoa. Varsinkin kohtaloon ja karmaan. Usko meni kohtaloon kun luulin että mies, joka on minulle luotu, kohtalo toi meidät yhteen pari kolme kertaa eripuolella suomea (sattumalta). Näimme ensimmäisen kerran juhannuksena, sen jälkeen toisena juhannuksena sattumalta satuttiin vierekkäisille telttapaikoille. Nähtiin myös eri kerralla baarissa paikkakunnalla, joka ei liity mitenkään meihin. Luulin, että se oli kohtaloa, mutta en ole miehestä sen koommin kuullut ja olen alkanut unohtamaan.
Nyt taas toivon, että jokainen asia minkä teen, johtaa mut unelmien miestä, duunia, mitä tahansa luo. Jokainen vastoinkäyminen ja asia. Jos asiat tapahtuu, niin ne tapahtuu, vai?
Voiko käydä niin, että jos jättää menemättä huomenna kouluun, missää jotain mitä olisi pitänyt kokea, vaikka sen unelmien miehen näkeminen, vai tuleeko se vastaan joskus kun aika on sopiva?
Voiko luottaa siihen että kohtalo johdattaa haluamimme asioiden luokse ja ei tarvitse sen kummemmin huolehtia, kunhan itse kulkee aina eteenpäin? Miten on?
Uskotteko kohtaloon?
10
3864
Vastaukset
- elämäntarkoitus?
Kohtalousko ja kohtalo ovatkin varsin mielenkiintoinen asia. Jos uskot kohtaloon sinun on luotettava siihenkin, että tämä kohtalo jo valmiiksi tietää mitä aiot tai tulet tekemään. Jos vaikka tietoisesti jättäisit menemättä kouluun vaikka sinun oli aluksi tarkoitus mennä, kohtalo tiesi tämän jo, tai oikeastaan kohtalo aiheutti sen sinulle. Et oikeastaan voi tehdä mitään väärin tämän uskon perusteella. Olkoon se sitten kohtaloa tai karmaa. Sanotaan, että omaa kohtaloaan ei voi muuttaa. Ja että karman laki vallitsee. Kohtalo rakentuu niistä palasista mitä on jo ennalta määrätty tehtäväksemme. Joten turha sitä on yrittäkään paeta tai säädellä: me kuljemme siihen suuntaan, mitä kukin on ansainnut. Kulje vain eteepäin kaikessa rauhassa.
- Ota vastuu elämästä
Kohtaloon ja karmaan uskominen on mielestäni jonkinlaista oman vastuun pakoilua.
- Karma chameleon
Miten niin karmaan uskominen on itsensä pettämistä? Karman ideahan on se, että mitä kylvät, sitä niität eli olet itse vastuussa siitä, saatko elämässäsi kokea hyvää vai pahaa ja voit omilla teoillasi ja valinnoillasi vaikuttaa asioihin. Ei siis todellakaan vastuun pakenemista, vaan päinvastoin vastuun ottamista.
- fateand fate
No mitä helvettiä? Sinähän tiedätkin millainen ole ja mitä teen elämässäni?
Taidat itse tarvita vastuun ottamista...
Mut kiitos tosta ekasta vastauksesta. Lisää keskustelua - muista tämä!
Muistathan erottaa kohtalon sattumasta. Minun uskoni kiteytyy sanontaan "I don't believe in faith, I believe in odds".
Tosiaan, en usko kohtaloon vaan sattumaan. Lähes kaikelle on laskettavissa edes summittainen matemaattinen todennäköisyys.
Kyse on siis sattumasta, ei kohtalosta. - No totta toki!
Mä ainakin uskon kohtaloon, eli musta mikään ei tapahdu sattumalta. Kun jokin asia tuntuu mennen huonosti, niin silloinkin voi löytää jotain hyviä puolia. Asioilla on taipumus mennä parhain päin.
- Eedenin tarhuri
Ei ole kohtaloa, ei karmaa eikä pääsiäispupua.
Aika tylsä, surkea, tarkoitukseton tai julma ois kohtalo monen ihmisen kohdalla, jos ois olemassa nimittäin..- sammaa mieltä
Sanoppa älä muuta! :D Itselläni sattunut niinkin kauheita asioita elämässä että elämästä ja kuolemasta ollu kyse. Totesin että, jos ois joku jumala tai kohtalo niin se kyllä on tehny selväks, että ei tahdo mua elävänä. Taistelemalla tässä elämässä selviää, eikä uskomalla että joku "ylempi voima" korjaa asiat. Mua ei ois enää olemassakaan jos ajattelisin niin. Mutta shit happens ja pitää vaan porskuttaa eteenpäin ja elää oikeesti sitä elämäänsä joka päivä.
- Loogikko
sammaa mieltä kirjoitti:
Sanoppa älä muuta! :D Itselläni sattunut niinkin kauheita asioita elämässä että elämästä ja kuolemasta ollu kyse. Totesin että, jos ois joku jumala tai kohtalo niin se kyllä on tehny selväks, että ei tahdo mua elävänä. Taistelemalla tässä elämässä selviää, eikä uskomalla että joku "ylempi voima" korjaa asiat. Mua ei ois enää olemassakaan jos ajattelisin niin. Mutta shit happens ja pitää vaan porskuttaa eteenpäin ja elää oikeesti sitä elämäänsä joka päivä.
> Mä ainakin uskon kohtaloon, eli musta mikään ei tapahdu sattumalta.
Kun ylität kadun, katsotko tuleeko autoja tai vilkaisetko mitä väriä liikennevalot näyttävät? Kun uskoo kohtaloon, ei ole tarvetta menetellä näin.
- Anonyymi
Moi! Tästä rakkauden kohtalosta voin kertoa tosi asian mikä minulle on tapahtunut oikeessa elämässä. Tapasin nuoren miehen, kun olin ammattikoulussa, jossain sen aikaisessa treffipalvelussa, tutustuimme ja näimme kerran, se ei silloin saanut kipinää purjeisiin. Kuluin 8 vuotta, kunnes tutustuttiin uudestaan treffipalvelussa ja silloin sai kipinää, muutettiin yhteen, hankittiin koira ja mentiin kihloihin elettiin ihan normi elämää. Meillä oli tarkoitus hankkia lapsia, mennä naimisiin ja asua omakotitalossa. Kohtalo päätti toisin hän joutui autokolarin ja kuolia sairaalassa saamiinsa vammoihin. Sen päivän aamuna hän vei mut autolla töihin ja kun palasin töistä kotiin sain kuulla tämän, avasin netin ja lehtikuvassaoli auto ja juttu tapahtuneesta. Tässä audointa oli se, että silloin ammattikouluikäisenä, kun istuin hänen autossa, niin siitä 3 kuukauden päästä hän oli silloin autokolarissa ja nyt koitui kohtaloksi. Tästä tapahtumasta on kulunut 14 vuotta, kun täästään jouluun.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1006484
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303873törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283260Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3761774- 331408
- 271350
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi471023Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11976Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11910- 42879