Ylityöt on helppoa rahaa!

Helppoa rahaa

Kaksi ensimmäistä tuntia 50%, sen jälkeen 100%, iltalisä 15% ja yölisä 30%. Eikä tarvitse mitään tehdä, netissä voi olla koko ajan! Voiko rahaa enää helpommin saada?!

Eriasia jos jotain fyysisesti raskasta duunia tekee, silloin en ikinä tehnyt ylitöitä. Muutenkin väsytti ja vitutti mutta tämä on aivan toista. Aina kun mahdollista teen ylitöitä. Miksi jotkut pösilöt ottavat toisen työn, ei siitä saa tuplaliksaa.

11

564

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näinmeillä

      helpointa kuitenkin la-su 8 tuntia molempina ja 44 tunnin liksa... jokatoinen vkl, kunnes tulee ylityöraja vastaan.Enpä viitsisi normipäivän jälkeen lisätunteja luuhata töissä.Ja joka toisena pe pekkasvapaata 4tuntia 4tuntia saldovapaata... näin kaksinkertaistuu tavallaan pekkasetkin.

      • Helppoa rahaa

        Empä viitsisi viikonloppuina töissä luuhata, silloin on parempaa tekemistä. Viikolla nyt töissä voi ollakin.


      • meerus
        Helppoa rahaa kirjoitti:

        Empä viitsisi viikonloppuina töissä luuhata, silloin on parempaa tekemistä. Viikolla nyt töissä voi ollakin.

        AI JAAHA, kyllä tuossa 'näinmeillä' -mallissa on enemmän vapaata kun ne pekkaset tuplaantuu kun käyttää saldoja lisäksi.Mitä viikonloppu sillointällöin merkkaa jos tulee yli vkon liksa mokomasta 2 pv työstä.Tekisin heti noin jos olisi mahdollista.En mäkään viikolla mitään ylitöitä.


    • Nallekarkit tasan

      Kyllähän tuollekin rahalle olis tarvetta, tekisin oikeastaan pelkästään ylitöitä... valitettavasti vaan omalla kohdalla meni niin, että pari vuotta provikkahommissa, viikkotunnit 220-240h/kk ja koska tuntipalkkaa ei ollut, "ylitöistä maksettiin luonnollisesti 50-100% 0€:sta joka on tietysti 0€...

    • Näin meillä

      Meikäläisella on jo toukokuussa tehty ylityöt tappiin, niillä rahoilla mukavasti kesälomalla matkustelee. Veronpalautuksia tulee aina tonnin verran, hyvin pärjää joulun ja talviloman.

    • näinmeillä

      mä tasoittelen vähän pidemmälle ajalle ne ylityöt, näin talvella ja syksyllä teen ja kesällä en ollenkaan, verokortin lasketan joka vuosi ylitöitten mukaan lain sallimissa määrissä, ei tule mitään ikäviä ylläreitä kun etukäteen on oikeat arviot... ja tulee reilusti takaisin jos ei töitä ihan tappimäärää tulekaan, mutta viikolla en tee tuntiakaan.

    • vielä helpompaa

      Valitsemalla ammattinsa sopivasti, pääsee samoille ansioille lhyemmillä työpäivillä ja ilman ylitöitä.

    • Hyi hyi

      Yleensä pomejen kermaperseite nuo viikonlopun luuhaajat! Viikolla ei tapahdu mitään pakko sitten tehdä viikonloppuja. Näin ainakin Pohjoisimmassa Savossa, eräässä metallialan firmassa.

    • zttttztztzt

      Ei ne kaikissa paikoissa ole. Meillä on jaksotyöaika, 3:ssa viikossa 114h 45min on ylityöraja. Siinä voit joutua tekemään esim 12 tunnin päivän, etkä saa ylitöitä siitä. Sitten kun sinua kysytään ns "ylitöihin", ja lupaat, kuvittelet tekeväsi töitä hirmupalkalla. Ja tekisitkin, mutta mutta, sitten viimeisellä viikola sinulta otetaankin yhtäkkiä yksi työpäivä pois, ja sanotaan edellispäivänä, että huomenna oliskin vapaapäivä. Ja syyksi riittää esim tuotannollinen syy. Eli lupaudut mennä vapaapäivänä töihin, ja saat sitten yhden vapaapäivän silloin kun et sitä tarvitse. Yksittäinen vapaapäivä ei paljoa lämmitä, jos sen saa tietää edellispäivänä, sitten sitä räkii kattoon kotona, ja saa saman rahan mitä olisi saanut muutenkin.

      Sama juttu, jos satut sairastumaan viimeisellä viikolla. Jälleen lähti ylityöt pois, niiden tuntien osalta, jotka olisi ollut töitä. Eli käytännössä ylitöitä ei kannata meidän firmassa tehdä, jos ei ole aivan varma terveydestään ja siitä ettei tulevia töitä peruta.

      • kopikopi

        Tässäpä on vähän työvuoroluoeetlom muuttamisesta. Kopioitu kylläkin PTYTESsistä, mutta pätee muuallakin, koska perustuu työaikalakiin (35 §).

        Työvuoroluettelo on saatettava kirjallisesti työntekijöiden tietoon hyvissä ajoin, viimeistään viikkoa ennen siinä tarkoitetun työaikajakson alkamista. Tämän jälkeen työvuoroluetteloa saa muuttaa vain työntekijän suostumuksella tai töiden järjestelyihin liittyvästä painavasta syystä. Työtuntien muodostuminen ylityöksi tai vahvistetun työvuoroluettelon työtuntien alittuminen ei yksistään ole tässä tarkoitettu painava syy.

        Soveltamisohje
        Työntekijän suostumuksella työvuoroluetteloa voidaan aina muuttaa. Mikäli muutoksesta ei päästä yksimielisyyteen, tulisi työvuoroluetteloon tehdä vain ne muutokset, jotka ovat laitoksen toiminnan kannalta välttämättömiä. Painavan syyn olemassaolo harkitaan kussakin tapauksessa erikseen.

        Painavana syynä työvuoroluettelon muuttamiseen voidaan pitää mm. sellaisia työpaikan tuotanto, palvelu- tai muun toiminnan järjestämiseen liittyviä toiminnallisia syitä, jotka eivät ole olleet tiedossa työvuoroluetteloa laadittaessa, esimerkiksi työvoiman vajausta, jollaista usein muodostuu mm. työntekijöiden sairastumisten ja muiden ennalta arvaamattomien poissaolojen vuoksi.

        Jos työvuoroja joudutaan työntekijän sairastumisen vuoksi muuttamaan, saattaa olla perusteltua, että myös työvuorojen uudelleenjärjestelyn aiheuttaneen työntekijän työvuoroluetteloa sairausloman tai muun poissaolon jälkeen muutetaan. Työvuoroluettelo on tällöin muutettava mahdollisimman pian sen jälkeen, kun sairauslomasta on saatu tieto.

        Painava syy työvuoroluettelon muuttamiseen on mm. silloin, kun työntekijä ei sairastumisen tms. syyn vuoksi tee yövuoroja, joista aikahyvitys on suunniteltu annettavaksi. Työvuoroluettelon muutos on tällöin tehtävä viimeistään sen jakson aikana, johon aikahyvitys on suunniteltu. Painava syy työvuoroluettelon muuttamiseen on aina silloin, kun luettelo on laadittu virheellisesti. Muutoksesta on kaikissa tapauksissa ilmoitettava mahdollisimman pian sille, jota muutos koskee.


    • Otin opikseni

      Tuollaiset "hirmutienestit" riippuu täysin alasta. Viimeisimmässä paikassa tuli paiskittua pitkää päivää (aamu9:stä ilta9:ään, päivällä 1-2h tauko) lähestulkoon jatkuvalla syötöllä, mutta liksassa tuo ei tietystikään näkynyt, koska provikkapalkka..... ehkä eniten v-käyrää nostatti se, kun jäi työttömäksi 2,5 vuoden jälkeen ja te-toimisto totesi, ettei työssäoloehtoa ole kertynyt, koska provikkapalkka..... Että näin sitä paiskittiin keskimäärin 250h/kk reilu kaksi vuotta, byrokratian silmissä tuo kuitenkin vastaa palkkauksen takia "työttömyyttä"!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      381
      5420
    2. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      15
      1422
    3. Onko kaivatullasi ruuvit löysällä

      eli himmeä pääkoppa? 🪚
      Ikävä
      105
      931
    4. Miltä se tuntui

      Miltä se tuntui, kun ymmärsit minun ikävöineen sinua?
      Ikävä
      78
      831
    5. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      50
      812
    6. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      41
      803
    7. Asentajako putosi radiomastosta

      https://www.is.fi/tampereen-seutu/art-2000011707236.html Ihminen on kuollut pudottuaan radiomastosta Tampereen Teiskoss
      Tampere
      43
      789
    8. Haikeaa miten kaikki meni

      Ei ole rohkeutta enää nähdä. Koska pelkään, että haavat aukeaa. Ikävä on silti, vaikka en vastannut...tiedät mihin.
      Ikävä
      56
      787
    9. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      56
      774
    10. Kuinka monesti olet itkenyt?

      Kuinka monesti olet itkenyt kuluneen viikon aikana toisen ihmisen takia? Itse itken joka kerta, kun joku sanoo jotain i
      Sinkut
      132
      773
    Aihe