8:16 kokemuksia!!

miiiie

Olen kolmatta päivää pätkäpaastolla, toistaiseksi painoa ei ole juuri pudonnut. Olen soveltanut tuntimäärät paremmin omiin aikatauluihini sopiviksi; paastoan 19 tuntia ja syömisaikaa jää tällöin 5 tuntia, johon sisällytän kaksi ateriaa pienen välipalan. Nyt minulla olisi pari kysymystä niille, joilla on enemmän tietoa/kokemusta:

1. Kuinka suuri kalorivaje on hyvä? En haluaisi erehtyä syömään liikaa sen ajatuksen turvin, että rasvaa palaa sitten paaston aikana, jos sitä ei palakkaan tarpeeksi. En myöskään halua elimistöni joutuvan säästöliekille.
2. Onko tämä mukauttamani 5:19-systeemi ihan hyvä, vai olisiko järkevämpi pitää 8:16-suhde?
3. Jos olette tätä pätkäpaastoilua kokeilleet, mitä söitte sen aikana, millaisia tuloksia olette saaneet ja oliko ylipäätään toimiva tapa laihtua?

Kiitos!

1

1193

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näin mulla

      Itse olen 8/16.paastolla syön kolme ateriaa enkä mä mitään kaloreita laske.Jätin turhat hiilarit pois aamulla teen marjasmootien päivällä syön kasviksia lihaa tai kanaa illalla appelsiini,viiliä jne..pähkinöitä ja vettä pari litraa päivän aikana....pari kiloa lähteny viikon aikana

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      328
      1650
    2. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      34
      1370
    3. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      568
      1369
    4. 65
      1071
    5. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      74
      1000
    6. Mies, olenko ymmärtänyt oikein?

      Ystävyys/salainen suhde/molemmat ovat täysin poissuljettuja asioita? Nainen
      Ikävä
      81
      814
    7. Onko kaivattusi

      Kummallinen jossakin suhteessa?
      Ikävä
      53
      796
    8. Kiteen Pallon superpesisjoukkue pelaa huumeiden vaikutuksen alaisena

      Huumerikos. Yleisesti uskotaan, että se seikka, että eräs KiPan pelaaja kärähtää huumeista, on vain jäävuoren huippu. M
      Kitee
      112
      775
    9. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      42
      733
    10. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      468
      677
    Aihe