Kokemuksia Avonin meikeistä?

NoAvon

Tilasin Avonin meikkejä. Kokeilin niitä pari kuukautta. Aloin ihmetellä miksi esim. luomivärit eivät enää levity, aurinkopuuteri- ja meikkipuuterihelmet eivät anna väriä pensseliin, rajausväri kuivahti, ripsivärit jähmettyvät jne. yms.
Sitten muistin, että jossakin oli vielä meikkien suojalaatikoita tallessa. Tutkin ne ja kas, kaikissa oli päiväys vanhentunut JO SILLOIN, kun meikit minulle tulivat, mutta minä hölmö en ollut sitä silloin tarkistanut!
Olen meikannut koko aikuisikäni ja tiedän miten meikkejä tulee käyttää/säilyttää jne, mutta noiden huono laatu yllätti, ja erityisesti suututti, että meikit olivat vanhentuneita.
Nyt on enää turha rahoja takaisin pyydellä. Mutta jäipähän tämä kokemus.

17

5406

    Vastaukset 17

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • herranen aika

      Hui kamala! Miten Avon kehtaa lähettää jo valmiiksi vanhentuneita tuotteita? Enpä itse taidakaan tilata avonilta mitään.... Olen törmännyt samanlaiseen tapaukseen ainoastaan pienten kosmetiikkamyymälöiden kohdalla. Ostin meikkivoiteen paikallisesta pienestä putiikista ja tarkistin täältä: http://checkcosmetic.net/ sen vanhentumispäivän.. Tuote oli mennyt 2006 vuonna vanhaksi ja ostin sen siis 2011.... Kauheata toimintaa.

    • Make up

      Niin ja jos Avon tekee tuota periaatteella "vanhentunut tuote- ale - myyntiin", niin eipä anna oikein hyvää kuvaa. Koko ajanhan niillä on alemeikkejä. Mutta pitää tilata tietty määrä ennen kuin sen alen saa, reilua ei todellakaan. Itsellä samanlaisia kokemuksia. Suurin osa Avonin meikeistä taitaa olla Kiinassa valmistettuja.
      Tilaajia on helppo jymäyttää, kun useinkaan ei tule tarkistettua onko meikin viimeinen käyttöpäivä jo mennyt umpeen ja päivämäärä saattaa olla kivasti piilotettu jonnekin pienellä präntillä.

    • 73928980

      Mutta jos nyt tänne edes yksi käyttökokemus niistä meikeistä. Itse olen tilannus joitain tuotteita ja ne kyllä jakautui aika tasaisesti, mikä on ollut hyvä ja mikä ei. Esimerkiksi kulmienvärjäyskynä oli todella loistava. Kaupasta en ole löytänyt itselleni niin täydellisen väristä kulmaväriä vielä ja nyt senkin valmistus on Avonilla lopetettu (kai) kun ei ole ollut kuvastoissa pitkiinaikoihin.

      Muutamat luomivärit olen tilannut ja osassa pigmentti on tosi vahva ja tarttuu, mutta sitten toisissa ei meinaa tarttua millään, vaikka olisi pohjustusaineet ja kaikki.

      Pari silmienrajauskynää olen tilannut ja ne ei mielestäni ollut kovin hyviä. Toisella oli hankala saada tarkka rajaus, kun ei pystynyt teroittamaan.

      Avonilla on myös yksi lemppari huulikiilto, jota käytän melkeimpä missä tahansa :D Sen verran "neurtaali" väri kuitenkin.

      Shampoot on ihanan tuoksuisia. Vähän erilaisempia, kuin kaupan, mutta eivät sopineet minun hiuksilleni, vaan teki niistä pörröiset.

      Joitakin kasvonaamioita olen kokeillut, mutta en osaa kertoa oliko niistä nyt loppupelissä mitään hyötyä.

      Silmänympärysvoide mitä olen ostanut oli ihanaa. Jotain kurkkujuttua mikä virkisti mukavasti. Samoin joku puhdistava kasvorasva oli kivantuntuinen kasvoilla, mutta muutaman päivän kun sitä käytin, huomasin, että naamaan tuli näppyjä. Puhdisti siis varmaan, mutta lopetin käytön, kun en halunnut aina niitä näppyjä uudestaan naamaani.

      Kerran olen myös kokeillut avonin hiusväriä ja hieman hirvitti, koska olen käyttänyt vuosia samaa kaupasta ostettua hiusväriä, joka ei saa päänahkaa kirvelemään, eikä tuoksu voimakkaalle ammoniakille yms. Yllätys oli positiivinen. Onneksi. Päätä ei kirveltänyt eikä kuumottanut, kuin hiukan ja väri tarttui todella hyvin (musta)

      Siinä muutamat kokemukset Avonin tuotteista.

    • ......

      Mulla on Avonin rajaustussi, joka paras kokeilemistani. Tällä hetkellä käytän mustaa kun violetin valmistus lopetettiin. Väri pysyy eikä leviä edes jumpatessa, vaikka ei olekaan ns. waterproof.

    • Tykkään

      Itse olen monta vuotta käyttänyt avonin meikkejä enkä ole koskaan saanut vanhaa tuotetta. Yleensä tarkistan sen pakkauspäivän mikä tuotteeseen on merkattu ja siitä lasken sit vuoden eteenpäin et vähintäänki niin kaua pitäis säilyy ellei kauemminkin. Harmi et sulla on ollu huono kokemus avoneista.

    • Avon :)

      Avonin tuotteissahan se päivämäärä tarkoittaa VALMISTUSpäivää ja avaamattomana tuote säilyy hyvänä ainakin 3 vuotta tuosta valmistuspäivästä. Niissähän on sitten erikseen ne merkinnät kauanko säilyy avaamisen jälkeen, esim. 12M.

      Itsellä kokemusta useista tuotteista vuosien ajalta ja kaikkiin olen ollut tyytyväinen. Eihän kaikki tuotteet tietenkään voi sopia kaikille, mutta Avoniltakin löytyy kyllä aika hyvin eri vaihtoehtoja ja varmasti jokaiselle jotain mikä passaa :)

      • 6890

        Minä olen vuosia käyttänyt Avonin kosmetiikkaa, ja olen ollut lähes kaikkeen tyytyväinen. Välillä olen yrittänyt siirtyä muihin merkkeihin, mutta aina olen palannut takaisin Avoniin. Avonilla on edullisia ja laaduukkaita tuotteita. Esimerkiksi luomiväreissä on hyvin pigmenttiä, ja meikki on sen takia helppo tehdä.


    • Avonisti

      Tilasitko suoraan Avonilta vai konsultilta? Konsultti kenties myynyt laatikon pohjalta vanhojansa eikä välttämättä ole Avonin vika.

    • konsu

      Avon tuotteissa oleva päivämäärä on valmistuspäivä, jonka jälkeen tuote säilyy kaksi vuotta avaamattomana ja olikohan nyt vuoden sen jälkeen. Ja säilyyhän ne oikeasti pidempään. Mutta se ei siis ole mikään parasta ennen-päivä!

    • vm1963

      Pistän minäkin sutini ko.keskusteluun:Jos tilaatte Avon nimisen yrityksen jälleenmyjiltä jotain niin muistakaa koska ja keneltä myyjältä tilasitte ja mahdollisesti myös säilyttäkää lasku/kuitti myöhempää reklamaatiota varten. Mulla kävi nimittäin niin, että olen tilannut vuosien varrelta "muutamilta" eri myyjiltä ja kaksi tuotetta oli epäkuranttia vaikka olivatkin paketeissa avaamattomina. Minua kiinnosti miksi olivat menneet pilalle. Postitin tavarat viime kesänä Avonille kun en muistanut keneltä oli tilannut. Kun mitään ei kuulunut (ajattelin että tutkivat mikä ollut tuotteissa vikana tai posti hukannut) niin laitoin postia. Eka vastaus oli, että"palautukset käsittelee yhteistyö-kumppanimme, eli kolmas osapuoli. Jos palautuksen lähettäjän tietoja ei löydy tietokannastamme, merkitään palautus epäselvänä. Eli tuotteen pystyy palauttamaan vain kauneuskonsultti, jonka nimeltä löytyy lasku. Voimme yrittää selvittää asiaa, jos pystyt kertomaan palautettujen tuotteiden tarkat nimet ja tuotenumerot sekä milloin tuotteet on palautettu (päivämäärä)? Mikseivät sitten heti ilmoittaneet asiasta. Ja en todellakaan muista pvmäärää en edes oliko heinäkuu vai elokuu. Palautuksessa oli yht.tietoni ja palautetut tuotteet. Ilmeisesti paketti on heitetty roskiin yht.tietoineen. No, muutaman selittelyn ja oman selvityksen/vastauksen jälkeen en enää viitsinyt jatkaa. Mun talous ei mene sekaisin silmäryppyrasvasta ja ihorasvasta mutta enpä enää tilaile ko.yrityksestä mitään. Eihän jälleenmyyjät voi tietää mitä skeidaa tavarat pitää sisällään ja vastuu firmalla. Ja mitä merkitystä tässä on sillä kuka ne myi? Ehkä ne vähentää myyjän bonuksista? Toisaalta voisin soitella jälleenmyyjät läpi ja kysyä, että löytyiskö sulta se tieto ostinko sulta sen purnukan taannoin aikavälillä kaksi vuotta. Olen kuiteskin ostanut melko monta viimeisten 3 vuoden aikana. Lähes joka kuukausi kunnes viime kesänä lopetin ja siirryin toiseen tuoteperheeseen. Tänkin jaoin ihan vaan siksi, että muut eivät tekisi samaa virhettä kuin minä palautusten kanssa.

      • pippaed

        hei,olipa hyvä kun luin tämän.mulla on menossa Avonin kanssa tällanen palatus rumba. :(
        olen aika uusi asiakas AVONILLA,tuottet suht ok.mutta pakettien kanssa ongelmia,vääriä tuotteita ja tuotteita joita ei ole ollenkaan.!


      • Jeppis12
        pippaed kirjoitti:

        hei,olipa hyvä kun luin tämän.mulla on menossa Avonin kanssa tällanen palatus rumba. :(
        olen aika uusi asiakas AVONILLA,tuottet suht ok.mutta pakettien kanssa ongelmia,vääriä tuotteita ja tuotteita joita ei ole ollenkaan.!

        Ennen palautettavat tuotteet lähtivät liettuaan. Nykyään palautukset käsitellään Helsingissä. Kun siirtyi Helsiinkiin niin itsellä palautukset käsitelty muutamassa päivässä.


    • Yks

      Itse tilasin huulipunaa ja huomasin että 1 oli hajonnut niin etten pysty levittämään huulille enkä voi enää palauttaa .En kerennyt käyttää ollenkaan.

    • tattinäppi

      olin aika uusi asiakas AVONILLA,edullsia tuotteita toki,voiteet on aika huonolaatuisia,mutta kajaalit ovat ihan ok.tosin luin jostain että Avon on yritys joka käyttää testeissä eläinkokeita,osa tuotteista valmistetaan Kiinassa,yms,eli en tilaa enää.siihen loppui minun asiakkuus.

      • Jeppis12

        Vähän väärää tietoa. Kiinasta ei tule tuotteita meille. Ja eläinkokeita ei tehdä,
        Avon oli ensimmäinen suuri kosmetiikkayritys, joka luopui eläinkokeista kaikkien tuotteidensa osalta jo yli 25 vuotta sitten.
        Tuolta voit käydä tähän asiasta
        https://www.avon.fi/elainkokeitavastaan


    • Anonyymi

      Tilasin joulun aikaan muutamia tuotteita,vastauksena tili sähköpostiin konsultin nimi ja tilausvahvistus mutta mitään ei tapahtunut mihinkään suuntaan.Soitin sinne 2vkn jälkeen tilauksestasi ja asiakaspalvelija kertoi että he selvittävät asiaa.Muöhemmin henkilö kenen kanssa puhuin laittoi sähköpostissa tiedon että toinen kollega ottaa minuun yhteyttä seuraavana päivänä. Mitään ei kuitenkaan tapahtunut.Itse olin siis jo laittanut sähköpostia ja kysellyt. Päätin laittaa vielä sähköpostin ja kysyä mikä heillä on ongelma ja asiakaspalvelu on aivan uskomattoman surkeata.Sen jälkeen minulle soitti konsultti ja pahoitteli tilannetta ja sanoi eyten saisi tilausta heti kuten pyysin rnkä edes lähiaikoina,heillä oli kaikki /asiakaspalvelu/tilauksey aivan sekaisin .Sanoin että edes ilmoitus viestin olisivat voineet laittaa että anteeksi ruuhka/kiire haluatteko vielä odottaa vai mitä teemme tilauksen kanssa näitä ei tullut.
      Pahoittelivat vain ja piste.
      En todellakaan aio tilata enään.
      Ei huonoa vaan erittäin huonoa palvelua!!!

    • Anonyymi

      Pakkauksessa valmistuspäivä ja siitä noin 3v. tuotteesta riippuen on käyttökelpoinen. Outo kokemus, itse käyttänyt -80-luvulta asti, ei valittamista. Hinta/laatusuhde kohdillaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      52
      994
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      98
      984
    3. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      20
      837
    4. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      134
      802
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      121
      766
    6. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      42
      704
    7. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      45
      656
    8. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      23
      628
    9. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      610
    10. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      596
    11. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      40
      591
    12. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      46
      578
    13. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      34
      552
    14. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      72
      548
    15. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      137
      526
    16. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      117
      518
    17. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      44
      516
    18. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      47
      505
    19. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      25
      502
    20. Pahkalassa tapahtuu

      Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi
      Parkano
      8
      495
    Aihe