Haluatko pitkät ja elinvoimaiset hiukset?

Jos avasit tämän sinua todennäköisesti kiinnostaa kuinka saada hiukset kasvamaan nopeammin ja terveemmin.
Tässä muutamia vinkkejä hiusten kasvuun. Näillä vinkeillä hiukset kasvavat jopa sentin viikossa!

1. Vehnänalkioöljy taikka kalaöljy.
Edistää hiustenkasvua huomattavasti ja on muutenkin keholle hyväksi. Itse pidän tätä ihan mahtituotteena, vaikka maku onkin karsea. Saa ihan marketista about 10eurolla.

2. Kuivashamppoo.
Omat hiukset rasvoittuu tosi nopeasti ja tekis mieli pessä ne joka päivä, mutta se ei todellakaan kannata, sillä hiuksetkin kuluu pesusta yhtälailla kuin vaatteetkin. Joten käytän kuivashamppoota, joka tekee hiuksista ilmavat ja puhtaan tuntuiset kuin näköisetkin. Tällä tavoin hiuksia ei tarvitse pestä kuin sen 3kertaa viikossa.

3. Kookosöljy tai muu vastaava.
Yksi kanssa mun lemppareista. Levitetään hiuksiin ja päänahkaan ja annetaan vaikuttaa pyyhkeen alla 30min-1h. Hiuksista tulee elinvoimaiset ja tämä todellakin edistää hiustenkasvua todistetusti. Toisin kuin muut öljyt, jotka vain luovat kalvon hiuksen pinnalle, kookosöljy myös läpäisee hiuksen ja pääsee imeytymään ihan sisälle asti

4. Hiuksien säännöllinen leikkauttaminen.
Monet sanovat ettei se tehostaisi hiustenkasvua yhtään, mutta he ovat väärässä. Jos latvat ovat kuivat joutuu ne imemään enemmän energiaa jolloin hiustenkasvu hidastuu energian kohdistuessa latvojen kunnossa pitoon. Itse leikkaan kuukauden välein hiukan latvoista ja muualta selvästi näkyviä kaksihaaraisia. Pitkän tauon jälkeen on syytä leikauttaa ne ihan kampaajalla.

5.Veden juominen.
Kuulostaa kliseiseltä, mutta niin se on. Kun nautit päivässä n.6-8 lasillista vettä päivässä edistää se hiusten kasvua huomattavasti ja pitää ihonkin terveenä.

6. Biotiini.
Kannattaa syödä tabletteja missä on runsaasti biotiinia. Näitä löytyy ihmisille kuin eläimillekkin. Itse syön eläinten, sillä niissä runsaampi biotiinipitoisuus ja muutenkin halvempia. Toki ihmsten tableteissa nykyään sama biotiiniarvo, mutta hintakin on suhteellisen suuri. Biotiini vahvistaa kynsiä sekä hoitaa hiuksia juuresta kuin myös latvoista. Suosittelen!

7. Sipuli taikka perunavesi.
Jos keität perunoita kannattaa säästää vesi hiuksillesi. Voit myös leikata ja liott aa sipuleita vedessä ja käyttää sitä. Molemmat yhtä tehokas tapa vilkastuttamaan verenkiertoa.

8. Pään hierominen & harjaaminen.
Älä harjaa märkiä hiuksia, mutta esim. joka ilta tee kuiville hiuksille n. 100harjan vetoa. Hiero myös päänahkaa muutamisen minuuttia aina kuin mahdollista.

9. Terveellinen ruokavalio, kaiken A&O.

10. Erilaiset hiusnaamiot. (Oliiviöljy on ilmiömäinen hiustenkasvattaja)
Oliiviöljyllä,kananmunalla,hunajalla ja sitruunalla saa jo hurjasti aikaan. Oliiviöljy on yksi parhaimpia hiusten kasvattajia mitä tiedän.
Ohje: 1 kananmuna, runsaasti oliiviöljyä, rkl. hunajaa ja puolikas sitruuna taikka pari lusikallista sitruunamehua. Sekoita ja hiero seos hiuksiin ja päänahkaan, kiedo pyyhe tai muu ympärille ja anna vaikuttaa noin 30min. "Tämä noin kerran viikossa" Katso tarkempia vinkkejä ja ohjeita netistä.

11. Letitä hiukset yöksi & nuku silkkityynyn kanssa.
Hiukset eivät tällöin hankaa ja kulu.

13. Vihreä tee.
Vihreän teen nauttiminen päivittäin on terveellistä keholle ja ennenkaikkea hiuksille. Tällä niksillä hiuksista tulee elinvoimaiset ja kasvutahti nopeutuu.

Tässä oli muutamisen vinkkiä. Kaikkea ei tietenkään tarvitse dupata ekaan/yhteen viikkoon tai edes käyttää riippuen mitä itse tykkää hiuksiensa eteen tekemään, vaan ajan kanssa aloittaa kunnes näistäkin tulee rutiineja. Muita vinkkejä löydät googlaamalla ja soveltamalla näitä itse oman maun mukaan. Toivottavasti oli apua:)! Kertokaa toki omia vinkkejänne ja kokemuksia.
261037
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 26

Vanhimmat

Oh! Näitä pitää kokeilla. Kiitos paljon vinkeistä, ilmoittelen sitten myöhemmin mitä tuumailen näistä vinkeistä:)

Äänestä

Kiitos näistä, oon jo pitkään miettiny konsteja näille hamppuhiuksille, pitääne kokeilla! :p

Äänestä

Itselläni noihin vinkkeihin vielä lisättävänä että kannattaa vaihtaa harja kampaan. Harja repii hiuksia.

Äänestä
  • Minkähän vuoksi kampaajat haluaa repiä hiukset harjalla?

    Äänestä

  • Päinvastoin , kampa repii hiuksia. Osta luonnonharjas harja,tai muu joustavin piikein varustettu harja. Ei revi jos käsittelet rauhallisin vedoin. Takku kannattaa aina selvittää alkuun käsin. ota takusta kiinni ja vedä toisella kädellä varovasti muutama hius kerrallaan poispäin takusta, siis takun ja päänahan välistä . älä vedä takusta latvoihin päin. Kampa vaan survoo takkua tiukempaan. Itsellä pitkä ,hiukan luonnonkihara hiuslaatu ja hienossa kunnossa. Käytän kampaa vaan jakauksen tekoon

    Äänestä

Olisi hauska kuulla tarkemmin, millä lailla hauraat latvat kuluttavat hiusjuuren energiaa.
Tai miten hiukseen imeytyvä kookos edistää sen kasvua.
Vinkkileidi on tainnut nukkua yläasteen biologian tunneilla.

Äänestä
  • Itse en kummoisemmin syytä tiedä, mutta kuulostaa järkevältä. Näihin tiedot löysin kuuluisimpien kampaajien vinkeistä hiusten kasvuun. Etsi googlesta tietoa jos mietityttää:)

    Äänestä

Kun pesette hiuksenne peskää niin kylmällä kuin suinkin päänne kestää. Hiuksenne lähtevät räjähdysmäiseen kasvuun, uskokaa pois.

Äänestä
  • Oon kuullu et kylmällä vedellä huuhtominen vahvistaa hiusta, mutta en ole kuin pari kertaa kokeillut joten en osaa sanoa päteekö kumpaankin :)

    Äänestä

  • Pesussa kannattaa käyttää kehonlämpöistä vettä että lähtee liat ja ylimääräiset rasvat ,mutta lopuksi huuhtelu kylmällä

    Äänestä

  • aurinkorannat kirjoitti:

    Pesussa kannattaa käyttää kehonlämpöistä vettä että lähtee liat ja ylimääräiset rasvat ,mutta lopuksi huuhtelu kylmällä

    Kuuma avaa hiukset suomut ja kylmä kutistaa ne takasin

    ite pesen aina kuumalla

    joten ei sillä ole mitään väliä

    nykyään on pitkille hiuksille niin hyvät aineet, että tukka pysyy hyvänä

    Äänestä

Kyllä se nyt vaan on niin, että millään vippa konsteilla ei voi vaikuttaa merkittävästi hiusten kasvunopeuteen. Kaikki hiusnaamiot, öljyt sun muut korjaavat hiuksen rakennetta ja saavat vaikutelman terveemmistä hiuksista, tuskin vaikuttavat hiusten kasvuun merkittävästä.

Fakta on se, että kaikki on kiinni loppujen lopuksi puhtaasti ravinnosta. Ja siitä, kuinka hyvin ne imeytyvät kehoon. Hiukset nimittäin kasvavat juuresta, ja kaikki ravintoaineet kulkevat veren mukana hiusjuuren. Mikään ulkoinen ärsyke ei vaikuta kasvuun, paitsi poikkeuksena päänahan hieronta stimuloiden verenkiertoa ja pesu väli n. 1-3 päivää.

Äänestä
Mitä ********ä?

Äänestä
  • Itselläni kasvoi polkkatukasta lantioon vuodessa, kun tein samanlaisia asioita kuin tässä. Samaa sanovat monet muut ihmiset jos vaikka katsoisit youtubea tai lukisit netistä esim tuolta. http://hair.allwomenstalk.com/natural-remedies-to-make-your-hair-grow-faster

    Jos sinulla ei riitä älli miten öljy auttaa hiusten kasvuun tai miten kuivat latvat vievät energiaa päänahasta niin voi voi. Märät hiukset venyvät helposti harjattaessa jolloin ne katkeilee ja vaurioituu herkemmin. Keneltä tahansa kysyt saat saman vastauksen. Biotiini ei näy tosin latvoissa, mutta se vahvistaa hiuksia "jotta" hiukset pystyy kasvamaan.

    Joten tässätapauksessa sinulla ei ole varaa tulla arvioimaan kirjoittajan ikää ja huonopäteisyyttä, jos olet itsekin ihan ulkona ja todennäköisesti hiuksesi eivät ole kovin pitkät ja näyttävät.

    Äänestä

  • Vaikuttaavaikuttaa kirjoitti:

    Itselläni kasvoi polkkatukasta lantioon vuodessa, kun tein samanlaisia asioita kuin tässä. Samaa sanovat monet muut ihmiset jos vaikka katsoisit youtubea tai lukisit netistä esim tuolta. http://hair.allwomenstalk.com/natural-remedies-to-make-your-hair-grow-faster

    Jos sinulla ei riitä älli miten öljy auttaa hiusten kasvuun tai miten kuivat latvat vievät energiaa päänahasta niin voi voi. Märät hiukset venyvät helposti harjattaessa jolloin ne katkeilee ja vaurioituu herkemmin. Keneltä tahansa kysyt saat saman vastauksen. Biotiini ei näy tosin latvoissa, mutta se vahvistaa hiuksia "jotta" hiukset pystyy kasvamaan.

    Joten tässätapauksessa sinulla ei ole varaa tulla arvioimaan kirjoittajan ikää ja huonopäteisyyttä, jos olet itsekin ihan ulkona ja todennäköisesti hiuksesi eivät ole kovin pitkät ja näyttävät.

    Kävinpä lukaisemassa linkkisi takaa löytyvän tekstin. Siellä annetaan vinkkejä siitä, kuinka ei turmella hiuksia ja saada niitä katkeilemaan lyhyemmiksi - loppu onkin tuubaa. En muuten löytänyt tuota "kuivat latvat vievät energiaa päänahasta" -kohtaa ollenkaan, joten olepa hyvä ja käy kopsaamassa se tänne.

    Kirjoittaja on selvästi lapsellinen teini ja jutuistasi ja kirjoitustaidottomuudestasi päätellen sinä olet myös korkeintaan yläkoulussa tai sitten oppimisesi esimerkiksi biologian, englannin ja äidinkielen tunneilla on jäänyt pahasti puolitiehen. Minä näen sinun osaamattomuutesi kirjoituksistasi, mutta sinä et näe minun hiuksiani mitenkään, vaikka niihin muun puutteessa tartutkin.

    Minulla muuten on pitkät ja paksut hiukset. Muodin vastaisesti ne ovat myös luonnonkiharat. Hyvät hoitoaineet ja kunnollinen ravinto saavat hiukset näyttämään sileäpintaisilta ja kiiltäviltä (eivät silti terveiltä, koska kuollut ei voi olla terve), mutta mikään tuon huuhaasivuston (ja epäilemättä YouTuben huuhaapätkistä) ei saa kasvunopeutta nousemaan. Onneksi sentään teillä on halvat huuhaatavat, koska kylmällä vedellä läträäminen ja öljyjen juominen ei kovin kalliiksi käy.

    Mutta kuinkas siis ne kuivat latvat sitä energiaa vievät? "Mä oon kattonu youtubesta ja kuunnellut kaikkia ihmisiä" ei nyt kelpaa selitykseksi.

    Äänestä

  • Vaikuttaavaikuttaa kirjoitti:

    Itselläni kasvoi polkkatukasta lantioon vuodessa, kun tein samanlaisia asioita kuin tässä. Samaa sanovat monet muut ihmiset jos vaikka katsoisit youtubea tai lukisit netistä esim tuolta. http://hair.allwomenstalk.com/natural-remedies-to-make-your-hair-grow-faster

    Jos sinulla ei riitä älli miten öljy auttaa hiusten kasvuun tai miten kuivat latvat vievät energiaa päänahasta niin voi voi. Märät hiukset venyvät helposti harjattaessa jolloin ne katkeilee ja vaurioituu herkemmin. Keneltä tahansa kysyt saat saman vastauksen. Biotiini ei näy tosin latvoissa, mutta se vahvistaa hiuksia "jotta" hiukset pystyy kasvamaan.

    Joten tässätapauksessa sinulla ei ole varaa tulla arvioimaan kirjoittajan ikää ja huonopäteisyyttä, jos olet itsekin ihan ulkona ja todennäköisesti hiuksesi eivät ole kovin pitkät ja näyttävät.

    "Itselläni kasvoi polkkatukasta lantioon vuodessa"

    No huh huh

    Mulla kasvo kynnet 30cm

    =)

    Ette viittis leikkii vakavalla asialla.

    Joku kärsii lyhyistä hiuksista, vaikka suurimmalla osalla naisista on lyhyet hiukset.

    Lyhyt on vaan nättiä ja helppo hoitaa ja pysyy kunnossa, kun leikkaa usein.

    Äänestä

  • Mitä h*******ä? kirjoitti:

    Kävinpä lukaisemassa linkkisi takaa löytyvän tekstin. Siellä annetaan vinkkejä siitä, kuinka ei turmella hiuksia ja saada niitä katkeilemaan lyhyemmiksi - loppu onkin tuubaa. En muuten löytänyt tuota "kuivat latvat vievät energiaa päänahasta" -kohtaa ollenkaan, joten olepa hyvä ja käy kopsaamassa se tänne.

    Kirjoittaja on selvästi lapsellinen teini ja jutuistasi ja kirjoitustaidottomuudestasi päätellen sinä olet myös korkeintaan yläkoulussa tai sitten oppimisesi esimerkiksi biologian, englannin ja äidinkielen tunneilla on jäänyt pahasti puolitiehen. Minä näen sinun osaamattomuutesi kirjoituksistasi, mutta sinä et näe minun hiuksiani mitenkään, vaikka niihin muun puutteessa tartutkin.

    Minulla muuten on pitkät ja paksut hiukset. Muodin vastaisesti ne ovat myös luonnonkiharat. Hyvät hoitoaineet ja kunnollinen ravinto saavat hiukset näyttämään sileäpintaisilta ja kiiltäviltä (eivät silti terveiltä, koska kuollut ei voi olla terve), mutta mikään tuon huuhaasivuston (ja epäilemättä YouTuben huuhaapätkistä) ei saa kasvunopeutta nousemaan. Onneksi sentään teillä on halvat huuhaatavat, koska kylmällä vedellä läträäminen ja öljyjen juominen ei kovin kalliiksi käy.

    Mutta kuinkas siis ne kuivat latvat sitä energiaa vievät? "Mä oon kattonu youtubesta ja kuunnellut kaikkia ihmisiä" ei nyt kelpaa selitykseksi.

    Positiivisuus kunniaan hyvä ihminen:). Suotta sitä kannaattaa noin vakavasti ottaa. Kyllä minä aijon kokeilla, vaikka en täysin uskokkaa moisiin. Eikä kannata toisia
    mollata.. Heikkoutensa kullakin:).

    Äänestä

Hiusten kasvua EI voi lisätä millään ihmepillerillä.

Jos näin olisi, niin meillä olisi kaikilla paksut hiukset napaan asti vai?

Älä laita rahojasi humpuukiin. Lisää päivittäiseen ruokavalioon esim. 1-2 kananmunaa, niin takaan, että sulla on kunnon hiukset 6kk päästä ja muutenkin koko kroppasi kiittää.

http://personal.inet.fi/koti/remeli/hius.htm

Äänestä
  • Moi ! Kaikkea soopaa sitä täällä kirjoitellaankin itse hius on kuollutta solukkoa eikä sen kaunistamiseen auta kuin siliconi.joka tuo pintaan kiiltoa.

    Äänestä

  • maikkin... kirjoitti:

    Moi ! Kaikkea soopaa sitä täällä kirjoitellaankin itse hius on kuollutta solukkoa eikä sen kaunistamiseen auta kuin siliconi.joka tuo pintaan kiiltoa.

    Juu kanamunahan tähän auttaa ja kolesteroli kiittää:D

    Äänestä

  • BBB... kirjoitti:

    Juu kanamunahan tähän auttaa ja kolesteroli kiittää:D

    Ei kananmuna nosta mitään huonoa kolesterolia.

    Kannattaa lukea muutakin kuin mainoksia.

    Äänestä

  • mainosten uhrit ry kirjoitti:

    Ei kananmuna nosta mitään huonoa kolesterolia.

    Kannattaa lukea muutakin kuin mainoksia.

    Kyllä Se niin vaan on ,kun hiuksia lähtee niin harvoin paluuta on ne ilmeisesti jää ohuemmiksi. Kokemusta ja näkemystä on. Itsekkin kokeillut vaikka mitä syönnyt ja juonnut. En tupakoi enkä käytä alkoholia.

    Äänestä

  • minnuskai... kirjoitti:

    Kyllä Se niin vaan on ,kun hiuksia lähtee niin harvoin paluuta on ne ilmeisesti jää ohuemmiksi. Kokemusta ja näkemystä on. Itsekkin kokeillut vaikka mitä syönnyt ja juonnut. En tupakoi enkä käytä alkoholia.

    No mulla alkoi tukka kasvaa ruokavalion muutoksella.

    Kanamunia D-vitamiinia

    eli perusravintoo

    tukka on paksumpaa kuin koskaan aiemmin

    lyhyenä pidän, kun on kiharaakin

    kesällä saan auringosta ilmaiset raidat :)

    Äänestä

  • toimii sullakin kirjoitti:

    No mulla alkoi tukka kasvaa ruokavalion muutoksella.

    Kanamunia D-vitamiinia

    eli perusravintoo

    tukka on paksumpaa kuin koskaan aiemmin

    lyhyenä pidän, kun on kiharaakin

    kesällä saan auringosta ilmaiset raidat :)

    Söin vanhat biotiinit pois 1mg/vrk ja sain kamalia sisäisii finnei

    Eli ei oo terveellistä nuo pillerit

    No kasvoko tukkani

    En tiiä

    Ei sitä kasvuu ite huomaa

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vinkkileidi kirjoitti:

Jos avasit tämän sinua todennäköisesti kiinnostaa kuinka saada hiukset kasvamaan nopeammin ja terveemmin.
Tässä muutamia vinkkejä hiusten kasvuun. Näillä vinkeillä hiukset kasvavat jopa sentin viikossa!

1. Vehnänalkioöljy taikka kalaöljy.
Edistää hiustenkasvua huomattavasti ja on muutenkin keholle hyväksi. Itse pidän tätä ihan mahtituotteena, vaikka maku onkin karsea. Saa ihan marketista about 10eurolla.

2. Kuivashamppoo.
Omat hiukset rasvoittuu tosi nopeasti ja tekis mieli pessä ne joka päivä, mutta se ei todellakaan kannata, sillä hiuksetkin kuluu pesusta yhtälailla kuin vaatteetkin. Joten käytän kuivashamppoota, joka tekee hiuksista ilmavat ja puhtaan tuntuiset kuin näköisetkin. Tällä tavoin hiuksia ei tarvitse pestä kuin sen 3kertaa viikossa.

3. Kookosöljy tai muu vastaava.
Yksi kanssa mun lemppareista. Levitetään hiuksiin ja päänahkaan ja annetaan vaikuttaa pyyhkeen alla 30min-1h. Hiuksista tulee elinvoimaiset ja tämä todellakin edistää hiustenkasvua todistetusti. Toisin kuin muut öljyt, jotka vain luovat kalvon hiuksen pinnalle, kookosöljy myös läpäisee hiuksen ja pääsee imeytymään ihan sisälle asti

4. Hiuksien säännöllinen leikkauttaminen.
Monet sanovat ettei se tehostaisi hiustenkasvua yhtään, mutta he ovat väärässä. Jos latvat ovat kuivat joutuu ne imemään enemmän energiaa jolloin hiustenkasvu hidastuu energian kohdistuessa latvojen kunnossa pitoon. Itse leikkaan kuukauden välein hiukan latvoista ja muualta selvästi näkyviä kaksihaaraisia. Pitkän tauon jälkeen on syytä leikauttaa ne ihan kampaajalla.

5.Veden juominen.
Kuulostaa kliseiseltä, mutta niin se on. Kun nautit päivässä n.6-8 lasillista vettä päivässä edistää se hiusten kasvua huomattavasti ja pitää ihonkin terveenä.

6. Biotiini.
Kannattaa syödä tabletteja missä on runsaasti biotiinia. Näitä löytyy ihmisille kuin eläimillekkin. Itse syön eläinten, sillä niissä runsaampi biotiinipitoisuus ja muutenkin halvempia. Toki ihmsten tableteissa nykyään sama biotiiniarvo, mutta hintakin on suhteellisen suuri. Biotiini vahvistaa kynsiä sekä hoitaa hiuksia juuresta kuin myös latvoista. Suosittelen!

7. Sipuli taikka perunavesi.
Jos keität perunoita kannattaa säästää vesi hiuksillesi. Voit myös leikata ja liott aa sipuleita vedessä ja käyttää sitä. Molemmat yhtä tehokas tapa vilkastuttamaan verenkiertoa.

8. Pään hierominen & harjaaminen.
Älä harjaa märkiä hiuksia, mutta esim. joka ilta tee kuiville hiuksille n. 100harjan vetoa. Hiero myös päänahkaa muutamisen minuuttia aina kuin mahdollista.

9. Terveellinen ruokavalio, kaiken A&O.

10. Erilaiset hiusnaamiot. (Oliiviöljy on ilmiömäinen hiustenkasvattaja)
Oliiviöljyllä,kananmunalla,hunajalla ja sitruunalla saa jo hurjasti aikaan. Oliiviöljy on yksi parhaimpia hiusten kasvattajia mitä tiedän.
Ohje: 1 kananmuna, runsaasti oliiviöljyä, rkl. hunajaa ja puolikas sitruuna taikka pari lusikallista sitruunamehua. Sekoita ja hiero seos hiuksiin ja päänahkaan, kiedo pyyhe tai muu ympärille ja anna vaikuttaa noin 30min. "Tämä noin kerran viikossa" Katso tarkempia vinkkejä ja ohjeita netistä.

11. Letitä hiukset yöksi & nuku silkkityynyn kanssa.
Hiukset eivät tällöin hankaa ja kulu.

13. Vihreä tee.
Vihreän teen nauttiminen päivittäin on terveellistä keholle ja ennenkaikkea hiuksille. Tällä niksillä hiuksista tulee elinvoimaiset ja kasvutahti nopeutuu.

Tässä oli muutamisen vinkkiä. Kaikkea ei tietenkään tarvitse dupata ekaan/yhteen viikkoon tai edes käyttää riippuen mitä itse tykkää hiuksiensa eteen tekemään, vaan ajan kanssa aloittaa kunnes näistäkin tulee rutiineja. Muita vinkkejä löydät googlaamalla ja soveltamalla näitä itse oman maun mukaan. Toivottavasti oli apua:)! Kertokaa toki omia vinkkejänne ja kokemuksia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu