Lohkolämmittimen johto vaunuun

Moi, aloittelevana vaunuilijana kyselen tyhmiä: Voiko vaunun liittää siihen "sähköpistokkeeseen" vaunun kyljessä tavallisella isopäisellä lohkolämppärin johdolla? Vai palaako mökki johtuen vääristä kytkyistä?
16496
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Ei se taida olla mikään lohkolämmittimen liitin mikä vaunussa on, vaan yksivaihe-CEE-syöttörasia. Vähän saman näköinen toki kuin vanha iso Defan liitin, mutta ei yhteensopiva. Hanki CEE-johto.

Äänestä

Hätätilassa voit käyttää sitä auton lohkolämmittimenkin johtoa, mutta jos vaunussasi on sähkölämmitys tai muita paljon virtaa tarvitsevia laitteita, niin mieluummin ei.
Tee kuitenkin niinkuin tuo edeltäjä jo ehdottikin, eli hanki virallinen liitosjohto!

Lukaiseppas nuo ohjeet:
http://www.kemi.fi/perapohjola/turvallisuus.htm

Äänestä

Aivan hyvin voit käyttää lohkolämmitinjohto jos sinulla on se " vanha ja hyvä musta pyöreä " Uusi johto on vain vihreä jossa sininen pää.

Mutta Suomessa kun ollaan niin pitää seurata lakia 101%. Joten sinulla pitää olla pakksenkestävä kumikaapeli joka on 3x2,5 mm2 paksu ja 20m pitkä.

Mutta moni tekee kuten Teemu Selänne, noudattaa oma laki ja jos jää kiinni kuten Teemu kun rakensi talon ilman rak. lupa niin sanoo vaan että EN TIENNYT !

Äänestä
  • Mitä jos tuuppaa oman hepin sinne pistorasiaan? Lämpeneekö vaunu vai heppi, vai hukkuuko vaunussaolijat syöksyyn?

    Äänestä

  • Direktiivin mukaan liitäntäjohdon maksimipituus on 25 m ja minimipituutta ei ole mainittu.

    Äänestä

reino vaan mene ulos näin pakkasella,voi se kusipää jäätyä.

Äänestä
  • Juur niin, kannattaa olla hepin kanssa varovainen. Meillä täällä satakunnassa jäätyi naapurilta ensin pää, sitten heppi. Kyllä mies riepu on täällä saitilla muistanut volista, kuin salvettu koira. On toki muitakin kohtalontovereita, esim; lattajalka R. mäeltä sekä H. linnan vaunu-uuno.

    Olkaatten te orjuutetut varovaisia, toivoo raamattu pena Muhokselta!

    Äänestä

  • raamattu pena kirjoitti:

    Juur niin, kannattaa olla hepin kanssa varovainen. Meillä täällä satakunnassa jäätyi naapurilta ensin pää, sitten heppi. Kyllä mies riepu on täällä saitilla muistanut volista, kuin salvettu koira. On toki muitakin kohtalontovereita, esim; lattajalka R. mäeltä sekä H. linnan vaunu-uuno.

    Olkaatten te orjuutetut varovaisia, toivoo raamattu pena Muhokselta!

    Ei oo jäätymisenpelkoo jos touhutaan Rumatikillä,asja on niin.

    Äänestä

Eli "napaisuudet" menee oikein? Sitä lähinnä kysyin. Kokeillaan, josko vaunu ei syttis...

Äänestä
  • Mikä hemmetin napaisuus? Ei siinä ole kuin maajohto ja kaksi muuta. Ei sillä väliä kumminpäin ne muut ovat kunhan maajohto on oikeassa paikassa!

    Äänestä

  • Sähkö Dipl. Ins. kirjoitti:

    Mikä hemmetin napaisuus? Ei siinä ole kuin maajohto ja kaksi muuta. Ei sillä väliä kumminpäin ne muut ovat kunhan maajohto on oikeassa paikassa!

    Mikä ihmeen maajohto,pitääkö tässä viekö maatalouspoliitikka tukiaisineenkin sekoittaa?

    Äänestä

  • Sikaojantakaa kirjoitti:

    Mikä ihmeen maajohto,pitääkö tässä viekö maatalouspoliitikka tukiaisineenkin sekoittaa?

    Mikä ihmeen viekö, pitääkö tässä vielä vikavirtakoje sekoittaa?

    Äänestä

  • Sähkteknikko. kirjoitti:

    Mikä ihmeen viekö, pitääkö tässä vielä vikavirtakoje sekoittaa?

    Saisiko siitä lisahaaraa Kuopio valopää Joksulle ? Ymmärtäisi miten hienokeksintä rumatikki on ?

    Äänestä

  • On se homopoika kirjoitti:

    Saisiko siitä lisahaaraa Kuopio valopää Joksulle ? Ymmärtäisi miten hienokeksintä rumatikki on ?

    Mikä ihmeen lisa haara ? Tarvitaanko vielä tähän huora?

    Äänestä

  • Gynekolooogi. kirjoitti:

    Mikä ihmeen lisa haara ? Tarvitaanko vielä tähän huora?

    En ole koskaan haaraa nähnyt !

    Äänestä

  • H.poika Kuopiosta kirjoitti:

    En ole koskaan haaraa nähnyt !

    Meillä täällä Kuopiossa sanotaan haaraa . huar..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ddkkkooj kirjoitti:

Moi, aloittelevana vaunuilijana kyselen tyhmiä: Voiko vaunun liittää siihen "sähköpistokkeeseen" vaunun kyljessä tavallisella isopäisellä lohkolämppärin johdolla? Vai palaako mökki johtuen vääristä kytkyistä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu