Joku aika sitten pitkästä parisuhteesta eronneena huomasin, että kaikki vanhat ystävät ja kaverit on ns. valinnut puolensa ja viettävät aikansa mieluummin entisen naiseni kanssa. Noh, eihän kukaan halua olla yksin, joten päätin ruveta etsimään ihmisiä, joiden kanssa olisi mukava jutella, mutta:
ketään ei kiinnosta koskaan tutustua lesbonaiseen pelkästään ystävänä. Miehet rupeaa aina jossain vaiheessa kuvittelemaan jotain ja ehdottelemaan. Naiset joko jättää tutustumatta, kun pelkäävät, että yritän iskeä heitä (hei pliis...) tai jos sattuvat olemaan bi- tai lesbonaisia, niin taas se sama juttu kuin miesten kanssa.
Mikä ihme siinä on, että ei voi vaan pysyä kavereina tai ystävinä?
Ja miksi lesbo ei kelpaa heteronaisen kaveriksi?
Pitää varmaan seuraavaksi yrittää ystävystyä homomiehen kanssa...?
ketään ei kiinnosta koskaan tutustua lesbonaiseen pelkästään ystävänä. Miehet rupeaa aina jossain vaiheessa kuvittelemaan jotain ja ehdottelemaan. Naiset joko jättää tutustumatta, kun pelkäävät, että yritän iskeä heitä (hei pliis...) tai jos sattuvat olemaan bi- tai lesbonaisia, niin taas se sama juttu kuin miesten kanssa.
Mikä ihme siinä on, että ei voi vaan pysyä kavereina tai ystävinä?
Ja miksi lesbo ei kelpaa heteronaisen kaveriksi?
Pitää varmaan seuraavaksi yrittää ystävystyä homomiehen kanssa...?
Vastaukset 17
Vanhimmat
Eikö nyt omassa ajattelussasi ole sellainen ennakko-oletus, että lesbous olisi vain kumppanin etsimistä toisista naisista? Kyllä minun tuntemillani lesboilla on ihan normaaleja ystävyyssuhteita muiden lesbojen kanssa.
Mutta homomiehet ovat hyviä ystäviä naiselle. Suosittelen :) Itse olen heteronainen. Minulla on ystävinä homoja ja lesboja, mutta se heidän seksuaalisuutensa ystävyyteen vaikuta. Mutta ennakkoluuloja on tietysti olemassa. Paljon riippuu siitä, millaisissa piireissä liikut ja missä asut, millaisia ihmisiä tapaat. Ei heterous ja homous ole minun ystäväpiirissäni mikään "juttu" sen enempää kuin vaalea- tai tummatukkaisuuskaan.
Mistä muuten heteronaiset tietävät, että olet lesbo, jo ennen tutustumista? Eihän sinun tarvitse ainakaan asiasta kertoa, minusta se olisi outoa, koska eihän se asia heille kuulu yhtä vähän kuin sekään, millaista seksiä minä heterona harrastan tai olen harrastamatta?
Tarkoitan sitä, että on jotenkin outoa, jos on käynyt niin, että heti tuot esille lesbouttasi, siitä tulee hiukan outo vaikutelma toiselle osapuolelle. Tutustumisen myötä sitten voi selvitä toisesta enemmän, lesboutta ei tarvitse mitenkään "tunnustaa" tai kuuluttaa heti alussa, usein sen arvaa ja huomaa itsekseenkin.
No sitä minä ihmettelenkin, että eikö se nyt ole ihan sama, onko hetero, homo, bi, ihan mikä vaan...eihän sen pitäisi vaikuttaa ystävyyteen millään lailla?
En kuuluta lesbouttani missään, harva uusi tuttavuus edes tietää, koska olen ihan perusheteron näköinen nainen. Mutta siinä vaiheessa, kun uusi ystävyys alkaa udella miessuhteistani, koen reiluksi sanoa, että en ole kiinnostunut miehistä muuten kuin kavereina ( ja lisään vielä, että naisistakin vain harva kiinnostaa loppujen lopuksi ). Ihan vaan rehellisyyden nimissä. Yhtäkkiä huomaankin joutuneeni ulkopuolelle. Kannattaisiko siis valehdella olevansa hetero niin kauan kuin vaan onnistuu? Eikö se ole huijaamista?
En tiedä johtuuko siitä, että en asu pääkaupunkiseudulla (vaan Itä-Suomessa) vai mistä. Ehkä vika on sitten jossain luonteenpiirteessä tai jotain...?
Okei, ymmärrän. Vika ei ihan varmasti ole sinussa. Ei tietenkään kannata valehdella eikä peitellä, olet mielestäni toiminut reilusti ja hyvin. Voi hyvin olla kyse siitä, että lesbous ja homous edelleen ovat vieraita ajatuksia monille varsinkin pk-seudun ulkopuolella. Toisaalta ystävystyminen ei aina ole helppoa, mutta tässä ketjussakin jo sait ystävyystarjouksia, joten siitä on hyvä aloittaa. Kaikkea hyvää sinulle, ehkä on kyse vain siitä, että ystävien löytyminen ottaa aikaa.
Juu, kiva kuulla, että on ihmisiä, joille nuo asiat on sivuseikkoja :)
Antaa toivoa tulevaan.
Minä voisin olla ystäväsi. Asutko missä päin Suomea?
Minäkin etsin ystävää, ei sillä väliä, onko hetero tai lesbo, ihminen ajatuksineen ja sieluineen tärkein :D
miten ne nobodyt joihin yrität tutustua tietää sun heti olevan lesbo? jos mä tutustun kaveripohjalla toiseen niin ei kyllä ihan heti tule seksuaalisesta suuntautumisesta puhuttua. jos on yhteistä ja synkkaa niin kyllä sitä yhteistä puhuttavaa löytyy ja suuntautuminen on ehkä se viimeisin asia josta tulee puhuttua. ja miten ihmeessä nää sun ja exäs kaverit on sut hylänny? jotenkin hassua ettei sitten voi sun kaverina pysyä. tsemppiä ystävän etsintään!
hänen kannattaisi nyt miettiä omaa käytöstään. Sieltä löytyy syy miksi ei ole kavereita..
HEI!
Asutko itä-suomessa?Minäkin asun myös ,mutta etelä-savossa.Haluaisitko olla kaverikseni tulla?
Minulla kyllä heterokavereita vaikka tietävät lesboudestani. Ei he haittaa minun takia.Lisäksi minulla myös tuttavat sekä kaveripiirissä homoja,lesboja ja bissejä.Voi olla vaikuttaa siihen ,että ennakkoluuloja asioita.Siis jotka se on ok ja jotka taas ennakkoluulot joka ei haluaisi. Ymmärrän hyvin , mutta minulta alkanut pikkuhiljaa saa kavereita hitaasti.Luulen ,että he tuttavuuden ihmisiä saattaa arvata etten olisi hetero.Ei se haittaa. Olen itse vaikeasti huonokuuloinen , mutta pärjään kyllä kuulevien kanssa kommunikointia.Huomasin ,että osa eivät tienneet miten kanssani täytyisi kommunikointia vaikka ei edes kysyä.
Kyllähän heterotkin voi tulla kaverina tai ystävinä vaikka lesbolle. Tietysti ettei kaikilla ole samanlaisia kuin osa kyllä ja osa eivät. Älä lannistuko ,mutta kyllä saat jossain vaihteessa ihmisiä. Minäkin yhä erakkona ja paljon yksinoloja mutta en ihmettele yhään . Se voin sanoa ,että oon Facebookissa ja tiedän kyllä tuntemani useimmalla on facebookkia vaikka emme oo FB-kavereita. Heidät tapaan joskus kaupungilla ,että jutellaan livenä kyllä vaikka FB:ssä ei. Ehkä joskus he eivät halua esimerkiksi FB-kaveriksi ja kelpaa livenä vain jossakin. Minulla ihmissuhteiden kanssa aina vaihtelee helppoja ja välillä vaikeita . Pikkuhiljaa voi olla toimimaan tai vasta myöhemmin. Kuka tietää. Hengailen yksin usein kaupungilla :)
Omat kokemukseni totaalisesti samoja kuin kirjoittajan. Eron myötä kaikki kaverini halus olla exäni kanssa. eipä oo sitten kauheesti jaksanu ettiä uusia ystäviä sen jälkeen kun kaikki kertoneet kiinnostuksensa minua kohtaan hieman erilaiseksi kuin olin toivonut.
Hello, Mistä päin suomesta sä asut? Olen itse lesbo nainen täältä turusta ja olis kiva saada uusia kavereita. Jos olet kiinnostunut niin voit vaikka lähettää mulle sähköposti [email protected]
Mäkin kysyn aina uusilta kaverituttavuuksislta, keiden kanssa ne harrastaa seksiä ja miten.
Oikeesti, eikö teillä poikkeavilla ole mitään muuta mielessä? Jos etsit pelkkää kaveria, mistään ykstyisistä sänkypuuhista ei puhuta. En minä einakaan yhdenkään kaverin sänkyseikkaluista ole kiinnostunut.
Ihmisiä pelottaa
En ole lesbo mutta haluaisin alkaa ystäväksesi :) haluatko laitella spostia?
Minä en luota enää lesboihin. Pistävät naiskaverit heti kiertoon, kun alkavat uudestaan seurustelemaan. Kokemusta on.