Ateistit ovat tuonelassa tutkintavankeudessa

Näin on

Ateistit ovat tuonelassa tutkintavankeudessa todennäköisin syin epäiltynä uskon puutteesta Jeesukseen Kristukseen.

Luuk.16:22-31 "Niin tapahtui, että köyhä kuoli, ja enkelit veivät hänet Aabrahamin helmaan. Ja rikaskin kuoli, ja hänet haudattiin. Ja kun hän nosti silmänsä tuonelassa, vaivoissa ollessaan, näki hän kaukana Aabrahamin ja Lasaruksen hänen helmassaan. Ja hän huusi sanoen: 'Isä Aabraham, armahda minua ja lähetä Lasarus kastamaan sormensa pää veteen ja jäähdyttämään minun kieltäni, sillä minulla on kova tuska tässä liekissä!' Mutta Aabraham sanoi: 'Poikani, muista, että sinä eläessäsi sait hyväsi, ja Lasarus samoin sai pahaa; mutta nyt hän täällä saa lohdutusta, sinä taas kärsit tuskaa. Ja kaiken tämän lisäksi on meidän välillemme ja teidän vahvistettu suuri juopa, että ne, jotka tahtovat mennä täältä teidän luoksenne, eivät voisi, eivätkä ne, jotka siellä ovat, pääsisi yli meidän luoksemme.' Hän sanoi: 'Niin minä siis rukoilen sinua, isä, että lähetät hänet isäni taloon sillä minulla on viisi veljeä - todistamaan heille, etteivät hekin joutuisi tähän vaivan paikkaan'. Mutta Aabraham sanoi: 'Heillä on Mooses ja profeetat; kuulkoot niitä'. Niin hän sanoi: 'Ei, isä Aabraham; vaan jos joku kuolleista menisi heidän tykönsä, niin he tekisivät parannuksen'. Mutta Aabraham sanoi hänelle: 'Jos he eivät kuule Moosesta ja profeettoja, niin eivät he usko, vaikka joku kuolleistakin nousisi ylös'."

Vasta tuomiopäivänä ateistit saavat tuomionsa ja joutuvat ikuiseen helvettiin. Siihen asti he kärsivät tuonelassa.

1Kor.15:52 "yhtäkkiä, silmänräpäyksessä, viimeisen pasuunan soidessa. Pasuuna soi, ja kuolleet herätetään katoamattomina ja me muut muutumme."

Dan.12:2 "Ja monet maan tomussa makaavista heräjävät, toiset iankaikkiseen elämään, toiset häpeään ja iankaikkiseen kauhistukseen."

22

189

    Vastaukset 22

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jos asiat olisi kertomallasi tavalla, niin maailmankaikkeus olis maailman huonoin keksintö. Siellä olisi ihmisten valtaosan seassa myös kaikki luovat, älykkäät ja omaperäiset intellektuellit ja taivaassa puolestaan vähemmän luovat, -älykkäät ja -intellektuellit.

    • Ja kristityt ovat tuonelassa tutkintavankeudessa todennäköisin syin epäiltynä uskon puutteesta kaikkiin muihin jumaliin.

    • Aloita keskustelu

      "Ateistit ovat tuonelassa tutkintavankeudessa todennäköisin syin epäiltynä uskon puutteesta Jeesukseen Kristukseen.
      ....
      Vasta tuomiopäivänä ateistit saavat tuomionsa ja joutuvat ikuiseen helvettiin. Siihen asti he kärsivät tuonelassa."

      Kiitos tästä tiedosta jälleen kerran. Mitähän mieltä itse olet asiasta? Onko hyvä juttu? Oikeudenmukaista? Mistä tiedät, ettet ole itse menossa tuohon "tutkintavankeuteen"?

    • ilkimyksen isosetä

      Jumalan edessä rehellinen ateisti on paremmassa asemassa kuin valehteleva ja/tai tekopyhä tee-se-itse-saarnaajakristitty.

      • 3+9

        Kuvitteletko Raamatun Jumalaa hyväksi ja moraaliseksi olennoksi? Tutustupa Raamattuun hieman tarkemmin.


      • usko aidoksi

        Väitteessäsi on perää. Uskovan tulee olla rehellinen ja kuuliainen sekä lähimmäisiään oikeasti rakastava...osoittaa se myös teoilla. Tästä johtuu monen fanaattinen käytös, mikä voi lipsahtaa sentyyppiseksi, että hän voi vaikuttaa kylmältä toisia ihmisiä kohtaan. Näinhän ei tulisi olla.


    • Onneksi olkoot. Jumalasi on siis yhtä hieno kuin Pohjois-korean diktaattorit. Toivottavasti olet hänestä ylepeä, etkä tuota hänelle pettymystä..... Ethän?

    • Atte Ateisti

      I put it short:

      Jumala = Saatana

    • Missä kunnossa on sen ihmisen psyyke, joka uskoo joidenkin kärsivän jossain toisessa ulottuvuudessa vain siksi, että eivät usko samoin kun hän?

      • kyse jost.paremmasta

        Minkälaisessa kunnossa oli esim. ateistien psyyke totalitäärisissä maissa (läh. kommunisti-), joissa kidutettiin ja tapettiin uskovia suuria määriä ja tarkoitus oli muodostaa valtioita, joista esim kristinusko kitketään kokonaan. Tätä tapahtuu melko paljon vieläkin. Tosin ateististen kommunistien tilalle ovat tulleet esim. muslimit. Näiden molempien ryhmien puolesta ovat rukoilleet jopa kidutetut uskovat ja miljoonat kristityt ympäri maailmaa.

        Eivät ihmiset varoita toista tupakanpolton vaaroista siksi, etteivät itse polta.


      • hei vaan..
        kyse jost.paremmasta kirjoitti:

        Minkälaisessa kunnossa oli esim. ateistien psyyke totalitäärisissä maissa (läh. kommunisti-), joissa kidutettiin ja tapettiin uskovia suuria määriä ja tarkoitus oli muodostaa valtioita, joista esim kristinusko kitketään kokonaan. Tätä tapahtuu melko paljon vieläkin. Tosin ateististen kommunistien tilalle ovat tulleet esim. muslimit. Näiden molempien ryhmien puolesta ovat rukoilleet jopa kidutetut uskovat ja miljoonat kristityt ympäri maailmaa.

        Eivät ihmiset varoita toista tupakanpolton vaaroista siksi, etteivät itse polta.

        Kuitenkin te kristityt olette juuri ne jotka olette tappaneet eniten koko maailmanhistoriassa ja halusi kuulua kyseiseen porukkaan kertoo omasta psyykkeestäsi aika paljon.


    • Näin vaan on

      "Vasta tuomiopäivänä ateistit saavat tuomionsa ja joutuvat ikuiseen helvettiin. Siihen asti he kärsivät tuonelassa."

      Sinäkin kuolet kuollessasi ja sinut tuhkataan helvetin kuumassa uunissa.
      Sitten sinua ei enää ole.

    • ikuinen kärsimys

      Demonit ovat langenneita enkeleitä. Ne ovat niitä enkeleitä jotka lankesivat arkkienkeli Luciferin, eli Saatanan kanssa ja alkoivat kapinoimaan Jumalaa vastaan. Jos ihminen joutuu helvettiin niin ne kiduttavat ihmistä siellä ikuisesti. Koska demonit ovat henkiolentoja niin ne voivat esiintyä missä muodossa tahansa. Helvetissä ne esiintyvät eläinmäisinä olentoina ja kammottavina hirviömäisinä olentoina.

      Matt.25:41 "Sitten hän sanoo vasemmalla puolellaan oleville: 'Menkää pois minun luotani, te kirotut, ikuiseen tuleen, joka on varattu Saatanalle ja hänen enkeleilleen."

    • Bill Wiese
    • kysymys ateistille

      Valitsetko helvetin? Siellä ei ole hetken lepoa. Pelkkää kärsimystä ikuisesti. Joko palat tulessa tai sitten lähdet pois tulesta kävelemään pitkin pimeitä alueita jossa demonit kulkevat. 3-4 metriset pedot raatelevat lihasi yltäsi tai jos istut jonnekin nurkkaan että saisit edes hetken rauhan niin kohta on jo joku iljettävä käärme sinua puremassa. Helvetti on hirvittävä paikka ja siellä oleva on tuhoutumaton koska me olemme iankaikkisuusolentoja henkiruumiissamme. Olemme Jumalan kuvaksi luotuja, siksi sielumme on ikuinen ja sekä taivas että helvetti kohtalot ovat ikuisia.

      2Kor.4:18 "meille, jotka emme katso näkyväisiä, vaan näkymättömiä; sillä näkyväiset ovat ajallisia, mutta näkymättömät iankaikkisia."

      Dan.12:2 "Ja monet maan tomussa makaavista heräjävät, toiset iankaikkiseen elämään, toiset häpeään ja iankaikkiseen kauhistukseen."

      Katso tästä Bill Wiesen todistus tuosta kauhujen paikasta, johon hän joutui kun hänet temmattiin pois ruumiistansa.

      http://www.tv7.fi/vod/player/?program=2317

      Raamattukin kertoo saman asian käyvän jumalattomalle kun jumalaton kuolee.

      Job.18:13-14 "Hänen ruumiinsa jäseniä kalvaa, hänen jäseniänsä kalvaa kuoleman esikoinen. Hänet temmataan pois majastansa, turvastansa; hänet pannaan astumaan kauhujen kuninkaan tykö."

      • ei eroo

        Eiköhän siihen totu milleniumissa tai kahdessa, ei kuullosta sen paskemmalta paikalta kuin taivaskaan, jossa päätekeminen on ilmeisesti pomon palvelu ja ylistäminen.


      • totuusontaruaihmeell

        aika lapsellista tuo helvetillä pelottelu. tämänkö takia itse palvot jahvea? älä
        muuten ikinä katso mitään kauhuleffoja, näytät olevan herkkä vaikutteille

        mitä sitten tähän paimentolaisten keksimään raamattuun tulee ja siinä mellastavaan narsistiseen, moraalittomaan ja psykopaattiseen jumalaan,
        niin moista sontaläjää en palvoisi sekuntiakaan

        noh, mielikuvitustahan ne jahvet,jeesukset,allahit ja zeukset on :D


      • ikuisuuden vietto
        totuusontaruaihmeell kirjoitti:

        aika lapsellista tuo helvetillä pelottelu. tämänkö takia itse palvot jahvea? älä
        muuten ikinä katso mitään kauhuleffoja, näytät olevan herkkä vaikutteille

        mitä sitten tähän paimentolaisten keksimään raamattuun tulee ja siinä mellastavaan narsistiseen, moraalittomaan ja psykopaattiseen jumalaan,
        niin moista sontaläjää en palvoisi sekuntiakaan

        noh, mielikuvitustahan ne jahvet,jeesukset,allahit ja zeukset on :D

        Missä ajattelit viettää ikuisuutesi kuolemasi jälkeen? Jahve eli israelin Jumala ja nykyisin koko ihmiskunnan Jumala, on ainoa todellinen elävä Jumala.

        http://www.youtube.com/watch?v=3aqKKPMWlzA


      • vankkaa faktaa
        ikuisuuden vietto kirjoitti:

        Missä ajattelit viettää ikuisuutesi kuolemasi jälkeen? Jahve eli israelin Jumala ja nykyisin koko ihmiskunnan Jumala, on ainoa todellinen elävä Jumala.

        http://www.youtube.com/watch?v=3aqKKPMWlzA

        "Missä ajattelit viettää ikuisuutesi kuolemasi jälkeen?"

        Kuoltuasi sinäkin olet kuollut. Et inise enää kenellekään missään.

        "Jahve eli israelin Jumala ja nykyisin koko ihmiskunnan Jumala, on ainoa todellinen elävä Jumala."

        Israelin jumala on nykyisin todellinen kusetushahmo.


    • >

      Miten ihmeessä he pääsevät paikalle, sillä eikö heidän pidä olla myös Valhallan porttien ulkopuolella tutkintavankeudessa todennäköisin syin epäiltyinä uskon puutteesta Jumalten kuningas Odiniin?

    • Enpä mie nyt tiiä. Miusta esim. tuo Game of Thrones on ihan hauska sarja, mutta en minä ny sitä todesta sentään ota. Tuntuu että aloittajlta on ny todellisuus vähän hämärtyny kun illat pitkät on vuaa lueskeltu.

      Menepäs veliseni ulos lenkille vähän haukkaamaan sitä happea, että ajatukset selkenee. Kohta varmaan alat kuulemaan ääniä päässä, jos tähän malliin tuota lukemista jatkat.

    • >>Ateistit ovat tuonelassa tutkintavankeudessa todennäköisin syin epäiltynä...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Törkeä petosepäily Suomussalmella

      Uutisoi maikkari. Uhrin nimiin on nostettu pankkilainaa, hänet on saatu sijoittamaan hevosiin ja ostamaan autoja. Ei ta
      Suomussalmi
      90
      3916
    2. Poliisi etälamautti, sitten pahoinpiteli

      Vaikeasti kehitysvammaisen niin vakavasti että kuoli pian sairaalassa. Ei osannut kehitysvammainen heti noudattaa polii
      Maailman menoa
      412
      1432
    3. Anni Ihamäki saa tylyä kommenttia TTK:sta - Erityisesti tämä "vääryys" ärsyttää

      Kaikille ei ole mieleen se, että Anni Ihamäki on mukana uudella Tanssii Tähtien Kanssa -kaudella. Ihamäki saa varsin ty
      Kotimaiset julkkisjuorut
      39
      1117
    4. Päivän Riikka: Pandan suklaatehdas Jyväskylästä Viroon

      Menkää töihin! Viroon! --- Liki sata vuotta kestänyt suklaantuotanto makeisvalmistaja Pandan tehtaalla Vaajakoskella pä
      Maailman menoa
      230
      944
    5. Mies, olen pahoillani kun olen kuvitellut

      Että pitäisit minusta. En sitä mistään tähdistä kuitenkaan lukenut, mulle vaan tuli jostain semmoinen tunne, kun itse ty
      Ikävä
      72
      933
    6. Mitä et ole valmis sietämään ihmissuhteissasi ja miksi?

      Aiemmin jo kyseltiin mitkä vaatimukset olivat mielestänne liiallisia. Kyselläänkin nyt sitä, että millaisilla asioilla s
      Sinkut
      292
      845
    7. Tiesitkö? Vappu Pimiän ensimmäinen aviomies ei ole Teemu-rakas

      Vappu Pimiä on tätä nykyä naimisissa Teemu Huuhtasen kanssa. Pimiä on toista kertaa naimisissa, sillä ensimmäinen liitto
      Kotimaiset julkkisjuorut
      24
      822
    8. Sysmä tarvitsee päätöksiä

      Sysmä tarvitsee päätöksiä – ei p*anjauhantaa** Kirjoitan kuntapolitiikan ulkopuolisena tarkkailijana. Sysmän poliittinen
      Sysmä
      25
      737
    9. Älä katoa elämästäni

      Kävelyllä mietin olisitpa varjo takanani vierelläni sivullani Älä katoa koskaan ole siinä pidä kädestäni kiinni ole kan
      Ikävä
      42
      712
    10. Älä nyt ylikuormitu vaikka sinusta pidänkin rakas nainen

      Tiedän, että olet minulle oikea. En halua pilata tätä juttua malttamattomuudella, mutta epäilen. Haluan vain olla lähel
      Ikävä
      33
      711
    Aihe