Kummastelua

poikkeusko

Edustan vähän varttuneempaa treffipalstan käyttäjää. Miehet tuntuvat ihmettelevän, miksi naiset eivät ota yhteyttä tai eivät vastaa. No mitäpä hyödyttää vastata, kun yhteydenpito loppuu siihen. Tai jos jatkuu, niin tyhmänä huulenheittona: "Mitä teet tänään?" "Olet ihana." "Oliko hyvä viikonloppu?" "Panettaako?" etc. Jos näihin vastaa, kirjeenvaihto jatkuu samanlaisena. Pelkkiä tokaisuja. Jotkut kylläkin saattavat ihan asiallisestikin kirjoitella viikkotolkulla, mutta he ovatkin vain kirjoittamiseen ihastuneita. Ja hyväkin kirjeenvaihto saattaa vain yhtäkkiä loppua. Luulisi alkeellisemmankin osaavan kuitata tai yksinkertaisesti kertoa, että nyt on löytynyt vakavasti otettava tapaus, eikä halua jatkaa kirjoittelua. Monet kirjoittelijat eivät ehdota taapaamista lainkaan. Kirjoittelevat aikansa ja kertovat hyvinkin henkilökohtaisia asioita ja sitten lopettavat. Muutenkaan miesten puolelta ei erityisempää aktiivisuutta tunnu olevan, kun en ole hakemassa seikkailua. Ja olen vanha. Voi ukkoparat, yleensä tekin olette vanhoja, jotka profiiliani katselette.
Treffipalstaa pidän kuitenkin melkein ainoana tapana löytää ihmissuhteen. Ei ole enää tanssiravintoloita, enkä liiemmin baareissa notku. Voisin vielä joskus notkuakin, mutta eipä nuorten joukkoon kehtaa enää ainakaan yksin mennä. Tuntuisi niin säälittävältä.
Ehkä olen laatinut profiilini huonosti, mutta en tiedä mitä muuttaisin. Ehkä vielä vähän aikaa olen palstalla ja odotan ihmettä. Tai kertoisiko joku, mikä myy ilmoituksessa? Lähestyn kuuttakymmentä, mutta elämää saattaa olla vielä kolkyt vuotta (jos sukuuni olen tullut).
Lisäksi kysyn, miten ilmoittelen, jos haluasin löytää naisystävän. En missään nimessä ole lesbo, mutta matka-, ulkoilu-, shoppailukaveria kaipaisin pääkaupunkiseudulta. Vähäiset ystävät ovat liian kaukana ja äärettömän työorientoituneena en ole hoitanyt juurikaan ystävyyssuhteita. Työ on mennyt kaiken edelle. Nyttemmin olen ymmärtänyt priorisoida asioita.

3

328

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eurosinkku
    • nainenvm65

      Täällä toinen "vanha akka" :-)
      Olen myös kokeillut profiilin pitämistä jonkin aikaa ja nyt alkaa vähän kyllästyttää...
      paljon sellaista "jutustelua" jossa ei ole päätä eikä häntää...just tuollaista "mitäs kuuluu muru" tyylistä...
      sitten kun yrittää kysellä mitä mies ehkä harrastaa tai ajattelee jostain asiasta niin ei niihi tule vastausta vaan tyyliin "halaus iltapäivään"

      Ja tapaamisia olen itse ehdotellut... viimeistään siinä vaiheessa miehet katoaa :-)

      Mutta mitäpä siitä...
      alusta uudelleen ja ehkä sieltä joku joskus löytyy...

      • Turhia kuvitelmia

        Ei todellakaan mitään kunnon juttelua. Joku sana, hellittelyä vaikka ei ihmistä edes tunneta. Muutama lause ja menee vain vähän aikaa kun ei keksitä mitään kerrottavaa. Ei vastata kysymyksiin. Taustalla lienee aina joku oma romanttinen kuvitelma jostakin ihmeellisestä. Ihmisiä vaan kaikki ovat ja harvoin osunee joka tavalla itseä miellyttävä tyyppi kohdalle. Jos tapaa pettyy yleensä, ihminen on aina nähdessä vieras. Kirjoittelu ei tee ketään tutuksi jos ei ole nähnyt. Onko näin?!.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      335
      10111
    2. Kunnissa - siis myös kaupungeissa - viihtyvät ovat kommunisteja

      Nehän ovat osa yhteiskunnan tuottamia instansseja, joista on vain haittaa veronmaksajille ja yrittäjlle, kuten ollaan ve
      Kommunismi
      11
      2902
    3. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      282
      2269
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      122
      2066
    5. Järkevä ehdotus: reilun 8 miljardin euron veronkorotukset

      Nykyinen hallitus on päästänyt valtion tulopuolen rappeutumaan, vaikka varallisuutta on Suomessa enemmän kuin koskaan. U
      Maailman menoa
      34
      1840
    6. SDP todellisuudessa pahin pettäjä koskaan - se syyllistyi valtiopetokseen 1918

      kun aloittivat kapinan maan laillista valtiojärjestystä vastaan. Punaiset saivat tukea Neuvosto-Venäjän bolsevikeilta,
      Maailman menoa
      96
      1640
    7. Iski taas katumus kun en jutellut sun kanssa

      Silloin kun halusit. Mutta en enää voi sille mitään, en saa muutettua sitä hetkeä..
      Ikävä
      139
      1563
    8. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      144
      1507
    9. Miksi vasemmisto ei vastusta ulkomaisen halpatyövoiman maahantuontia

      joka heikentää suomalaisten duunarien työmarkkina-asemaa ja rasittaa Suomen julkista taloutta? Vasemmistolla ideologin
      Maailman menoa
      58
      1333
    10. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      93
      1036
    Aihe