Otin napakorun vähän aikaa sitten ja mua pelottaa et se on tulehtunut koska siitä tulee mätää ja se vähän punottaa vai onko ihan normaalii? puhdistan sen joka päivä 3 tai 2 kertaa..Ja jos se on tulehtunut nii miten saan sen parantumaan?
Kiitos vastanneille :)
Kiitos vastanneille :)
Vastaukset 3
Vanhimmat
otin itse kolme viikkoa sitten ja nyt se on tulehtunut lievästi, eli mätää tulee ja eilen purskahti verta.. olen menossa lääkäriin hakemaan kuurin jotta se hoituisi..
Ihan rauhassa vaan hoitaa sitä itse. Tuskin se on edes tulehtunut. Se mitä luulet mädäksi voi olla ihan tavallista kudosnestettä. Mätä on paksuhkoa ja haisee ja lävistys on todella kipeä! Nyt suolavesihuuhtelu käyttöön, ellet sitä ole vielä käyttänyt. Apteekista saat valmista keittosuolaliuosta, eikä se maksa maltaita. Mutta jos haluat tehdä itse, niin keität vettä litran ja liuotat siihen joditonta suolaa( merisuola) 1 -2 tl. 2 tl vastaa tuota apteekin liuosta suurinpiirtein.
Jäähtynyttä liuosta kuppiin ja kuppi nurin navan päälle. Painelet kuppia hieman, että liuos kiertää lävistyksen kautta. Jatka muutama minuutti ja huuhtele vesijohtovedellä esim. suihkussa. Kannattaa ajoittakin se normaalin peusulla käyntiin. Esim. Aamuin, illoin, niin kauan kunnes lävistys on kokonaan parantunut= useita kuukausia. Tämä kuuluu sitten ihan perushoidoksi, eikä siihen muita aineita tarvita!
...vuoden ennen kuin napalävistys parani kokonaan. Siihen asti se oli koko ajan enemmän tai vähemmän tulehtunut ja kipeä. Mutta paranemisen jälkeen ei oo ollut mitään ongelmia ja nyt se on ollut jo monta vuotta. En oikein usko, et se on edes mahdollista, ettei napis tulehdu. Se on kuitenkin syvä reikä. Puhdistele vaan. Ei pieni tulehdus nyt niin vaarallista ole.