Huono sisäilma, nenän kuivat limakalvot

nen

Huomasin, että nenän limakalvot ovat olleet nyt parin viikon ajan todella kuivat ja nenä tukossa. Nenään erittyy kuivaa verensekaista räkää. välillä nenä aukeaa ja räkä muuttuu juoksevammaksi, mutta kun niistää, alkaa vuotaan verta. Hometta ei voi talossa olla, kun muutimme kaksi kuukautta sitten uuteen taloon. Huomasin, kun olin vuosi taakse päin sairaalahoidossa, siellä myös tuli sama ongelma. johtuisiko koneellisesta ilmastoinnista? mikähän tähän auttaisi?

3

1757

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 6+8

      Oletko valvonut rakennusvaihetta? Entä jos kyseessä on yksi niistä lukuisista uusista taloista, joiden villat ovat lionneet sateissa viikkokaupalla?
      Lisäksi uusissa taloissa on suuret materiaalipäästöt jopa parin vuoden ajan.
      Koneellinen ilmastointikin voi tietysti olla syyllinen, kanavissa voi olla rakennusaikaista likaa.

    • Yksi keino hoitaa

      Minulla tuo tavallinen vaiva talvisin. Kuiva ja lämmin huoneilma saa sen aikaan. Ostin apteekista seesamiöljyä nenän limakalvoille ja kun purkki tyhjeni, niin täytin sen puoliväliin rypsiöljyllä.

    • nenänkautta hengitys

      Herättyä huomaa nenään limakalvojen olevan rutikuivat. Aamulla sieraimiin voi vanupuikolla sipaista pöytämargariinia tai voita.
      Itsellä on yöpöydän laatikossa pienessä muovipullossa rypsiöljyä. Nukkumaan mennessä voi jo vähentää nenän kuivumista ennakolta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Häiriköinti

      Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as
      Ähtäri
      64
      3202
    2. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      23
      2974
    3. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      51
      2862
    4. Näin lähellä

      Se on näin 🤏 lähellä että heitän hanskat tiskiin sun kanssasi.
      Ikävä
      56
      2678
    5. Mä sanon tän suoraan.

      Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.
      Ikävä
      58
      2558
    6. Kerro jotakin hauskaa. :)

      Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)
      Ikävä
      48
      2540
    7. On olemassa tiettyjä sääntöjä!

      Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle
      Ikävä
      53
      2311
    8. Pohdinttavaksi

      No siis, saiko yrityksen toimitusjohtaja potkut vaiko älysi ihan itse jättää nimellisen tittelin ettei maine enää enempä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      78
      2188
    9. Mulla ei oo anteeksi pyydettävää

      Muista se! Mieheltä yhdelle naisellE
      Ikävä
      69
      2088
    10. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      45
      2082
    Aihe