Neuvostoliittolainen kauppa vuosimallia 1986

13+5

15

575

    Vastaukset 15

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on ihmeellistä

      Kyllä haluaa, niin ihmeellistä kuin se onkin.

      Vaan eivät he tietenkään sitä itselleen halua, vaan sille "tavalliselle kansalle". Kyllä NL:ssa oli aivan erilaiset kaupat puolue-eliitille ja heidän lakeijoilleen, eikä niihin kauppoihin ollut tavallisella kansalla asiaa tai kameramiehillä.

      Nytkin eduskunnassa taitaa istua useita henkilöitä, joiden "päiväunena" on esim. lopettaa yksityisautoilu ja omakotiasuminen käytännössä kokonaan, ja sitäkautta siirrättää väki kaupunkikommuuneihin. Ääniä he keräävät vaaleissa vuodesta toiseen suuret määrät, joten kyllä aika moni selvästi haluaa, aivan tietoisesti kurittaa muita kansalaisia, syystä, jonka vain he itse tietävät.

      • alifoifbkdozs

        Yksityisautoilun rajoittaminen johtaa siihen että ruokakaupoissa on kohta hyllyt tyhjinä? Nyt oli kyllä paras slippery slope aikoihin.

        Varmaan vastustat sukupuolineutraalia avioliittoakin "kommunismina"?


    • köyhä poika

      Noinhan sen olla pitäisi. Eihän ihminen tarvitse kaikkia mahdollisia turhakkeita eikä ruokaa kannata valmistaa niin paljon että puolet menee kaatopaikalle. Sellaista tämä planeetta ei kestä.

      • 15+7

        Niinpä, tämä nykyinen jälkikapitalistinen kertakäyttökulutus on suurin syy ympäristömme tilaan.


      • köyhä ja tyhmä?

        Ei se kaatopaikalle meno johdu 'ruuan valmistuksesta' vaan kuluttajan käytöksestä. Sinulla on näemmä ratkaisuna se, että tehdään/tuotetaan vähemmän, mutta se ei nykyisen vapaan matkailun ja avoimen yhteiskunnan aikana ole enää mahdollista.


      • 20+16
        15+7 kirjoitti:

        Niinpä, tämä nykyinen jälkikapitalistinen kertakäyttökulutus on suurin syy ympäristömme tilaan.

        "Niinpä, tämä nykyinen jälkikapitalistinen kertakäyttökulutus on suurin syy ympäristömme tilaan."

        Meikäläisen ympäristön tila on vallan loistava verrattuna naapurimaan uusikapitalistiseen tilaan, jossa suunnattomat maa-alueet ovat öläpeensä saastuneita.


      • köyhä poika
        köyhä ja tyhmä? kirjoitti:

        Ei se kaatopaikalle meno johdu 'ruuan valmistuksesta' vaan kuluttajan käytöksestä. Sinulla on näemmä ratkaisuna se, että tehdään/tuotetaan vähemmän, mutta se ei nykyisen vapaan matkailun ja avoimen yhteiskunnan aikana ole enää mahdollista.

        Ei niin mutta rajat kiinni niin jo.


      • köyhä ja tyhmä?
        köyhä poika kirjoitti:

        Ei niin mutta rajat kiinni niin jo.

        Jospa muutat itse yksinäsi sellaiseen piikkilankaparatiisiin niukan ruuan ääreen? Suomme sen sinulle:-D


    • jiudsfiop

      Ei tullut mieleen että Neuvostoliitossa oli käytössä koulu- ja työpaikkaruokailu eikä tuossa ollut ollenkaan kaikki mitä he söivät?

      Ja juu, esim. kapitalistisessa Kongossa on varmaan paljon paremmat valikoimat ruokakaupoissa!

      • efksofjooko

        Herää myöskin kysymys, miksi kassajonot ovat edelleen samanlaiset kuin tuolla videolla, vaikka elämme muka "yltäkylläisyydessä, jonka kapitalismi on meille suonut"...


      • sadkasklabadk
        efksofjooko kirjoitti:

        Herää myöskin kysymys, miksi kassajonot ovat edelleen samanlaiset kuin tuolla videolla, vaikka elämme muka "yltäkylläisyydessä, jonka kapitalismi on meille suonut"...

        Jonkun kommentti tuolla tiivistää ongelman hyvin:

        "In my experience, the main difference was that during communism u had money but the stores were empty, while now stores are full but u don't have the money."

        Jos aidosti eläisimme yltäkylläisyydessä, eikä kapitalismi olisi vain salakavalampi järjestelmä joka on taitavampi piilottamaan kurjuuden jopa niiltä joita se pahiten koskettaa (saavat sentään ilmaiseksi ihastella näyteikkunasta juttuja joihin ehkä heillä vuoden päästä on varaa!) tuskin tällaista kuvausta kirjoittaisi kukaan.


    • juyyu

      Meanwhile... http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288658504322.html?pos=ksk-nln

      "--nostaa esimerkkinä ketjujen maksuista Maaseudun Tulevaisuuden eilisen uutisen nousiaislaisesta leipurista, jolta Turun Osuuskauppa vaati 15 000 euroa markkinointimaksua siitä hyvästä, että tämän leivät pääsevät kaupan hyllyille.

      Leipurin leivät ovat myyneet niin hyvin, että kauppaketju haluaa isomman siivun voitoista. Leipuri ihmettelee lehdessä, että maksulla ei ole selvää vastinetta, ja että hänen on maksettava toista tuhatta euroa kuussa siitä, että asiat pysyvät ennallaan."

      • nxfhxh

        (Poliitikon nimi sensuroitu koska nosti asian esille vain vaalien takia)

        Niin ja entäs sitten suomalaiset betonilähiöt? Suurempaa sielunmurskaavaa ankeutta saa hakemalla hakea ihan maailmanlaajuisesti, ja ihan kapitalismin aikana ne on rakennettu, ja ihan kapitalismin aikana niitä myös ylläpidetään purkamisen sijaan. Ei köyhät ansaitse kivaa!


      • Malenki Dom
        nxfhxh kirjoitti:

        (Poliitikon nimi sensuroitu koska nosti asian esille vain vaalien takia)

        Niin ja entäs sitten suomalaiset betonilähiöt? Suurempaa sielunmurskaavaa ankeutta saa hakemalla hakea ihan maailmanlaajuisesti, ja ihan kapitalismin aikana ne on rakennettu, ja ihan kapitalismin aikana niitä myös ylläpidetään purkamisen sijaan. Ei köyhät ansaitse kivaa!

        Suomalaiset betonilähiöt ovat seitsemäs taivas verrattuna vastaaviin neukuissa/nyky-Venäjällä. Siellä talot ovat erittäin hupnosti tehty ja betonisaumat irvistelevät. Säädösten mukaisesti ei esim. 6 - 8 kerroksisessa kerrostalossa ole välttämättä edes hissiä. Rappukäytävä on ulkonäöltään perin ankea muistuttaen meikäasuntojen kellaritiloja. Asukkaat eivät ole luottaneet siihen, että huoneiston ulko-ovi pitåå varkaat loitolla? Niinpä monessa asunnossa ulko-ovi on joko raudoitettu tai vaihdettu kokonaan teräksiseen.

        Minkäänlaista julkisivulautakuntaa ei tunnu olevan päätellen siitä, että omalle parvekkeelle on tehty mitä sattuu. Jotkut eivät tee sille mitään! Osa muuraa sen tiilistä umpeen kun taas toisilla on maalta tuotu vanhijen talojen ikkunoita, joiden puitteet ovat kaikki erivärisiä! Parvekkeella riippuu narussa kaloja kuivumassa ja monessa sojottaa lisäksi lautasantenni. Sosialismin luvatussa maassa on talon yhteiantenni tuntematon käsite, joten kerrostalon katto on täynnä erilaisia suoria ja vinoja antenneja, joista moinet ovat vinon puuseipään varassa. Antennijohdon veto-ongelmat on ratkaistu nerokkaasti vetämällä se suoraan ulkokautta riippumaan ja viemällä johto ensin parvekkeelle ja sieltä sisään!

        Jotta siinä sitä ihanuutta on kerrakseen. Suurin ero meikälähiöön löytyy lopultakin valintamyymälässä. Venäläiskaupasta on palstalla hyvä esimerkki, joskin kapitalismin aikaan on tilanne pikkuisen kaupungerissa parantunut. Maaseutu taas elää yhä kivikaudessa. Valikoiman niukkuus ja esillepano on yhä venäläiskaupassa alkeellista.

        No, nyttsarkkispoika todistamaan venäläislähiön autuutta:-)


    • Anonyymi

      NL ajan ihmettelijän pitäisi lukea kirja "lännen salainen sota Neuvostoliittoa vastaan".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      97
      1181
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      84
      809
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      29
      756
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      64
      677
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      606
    6. 31
      593
    7. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      538
    8. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      15
      531
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      503
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      466
    Aihe