Parisuhteen kompastuskivi tänä päivänä on taloudellinen tilanne joka kiristää monen parisuhteen äärimmilleen. Henkilöiden tulotason tulisi olla yhtä suuri samoin muun omaisuuden.
Suhteen alussa tulisi tarkoin selvittää kirjallisesti kaikki kulujen jakautuminen ja jakaminen tasapuolisesti .
Samoin kaikki kulut tulisi tarkoin merkitä ylös.
Omassa parisuhteessa tienaan 500 € vähemmän kuin puoliso. Joka viikkoisen riidan aiha on se että elän hänen siivellään (kuulema). Vaikka joka kuukausi tuloni menee suoraan hänen tililleen. Omaa käyttörahaa ei minulla ole ollut pitkään.
Tulojen jakautuminen avoliitossa
2
324
Vastaukset
- änkyrä
Siis öö ymmärsinkö oikein ja onko tämä oikealla palstalla? Että tulosi menevät kämppäkaverisi tilille, joka pitää ne ja haukkuu päälle? Kävele huomenna pankkiin ja sano että se muuttuu nyt. Rahat omalle tilille. Sitten neuvottelemaan kämpän kulungit uudestaan.
- joku mies.
Minä tienaan 1800 enemmän kun muijani. Muija ei maksa asumisesta mitään, vedestä ja sähköstä se maksaa n 150 kuussa. Ruuasta hiukan vähemmän kun minä. Meillä ei tapella rahasta eikä muusta. Jos ei ole valmis antamaan omasta niin ei suhde ikinä toimi. Muijani kyllä säästää hyvin ja laitamme esim lomabudjettiin molemmat saman verran säästöön. En minä pihtaa iankaan rahaa ja ostin muijalleni uuden tietokoneenkin jotta se voi tehdä duunia ja se opiskelee myös välillä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien2493760- 583563
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I992952Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk552699Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve1252509Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro352102Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1012031Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva441901Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1161857Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli711219