Naisten kyvyttömyys lähestyä

http://www.iltasanomat.fi/hyvaolo/art-1288651002742.html?pos=ok-nln

"- En pystynyt pitämään katsettani erossa hänestä. Huomasin myös, että hän taisi vilkuilla minua aurinkolasiensa takaa, Heli nauraa.

Heli ja hänen työtoverinsa makoilivat rannalla muutaman tunnin. Kun lähdön aika koitti, Heli elätteli toivoa, että rantavahti olisi tullut juttelemaan hänen kanssaan. Mitään ei kuitenkaan tapahtunut.

- Olin pettynyt, mutta ajattelin, että hänen on pakko olla suhteessa. "
30516
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 30

Vanhimmat

Ensireaktio.

Äänestä

Nainen tuntuu kuvittelevan maailman (miehet) pyörivän hänen ympärillään.

Äänestä

Pääasia että sai töitä.

Äänestä

Tuo "Olin pettynyt, mutta ajattelin, että hänen on pakko olla suhteessa", monikohan nainen sitä itsekustakin palstalaisesta on ajatellut ja jättänyt lähestymättä.

Äänestä
  • On sellainen tunne että kaikki muut seurustelevat paitsi minä.

    Äänestä

  • Joo, mun mielestä uskomatonta että vaikka nainen kohtaisi todella kiinnostavan miehen niin jos mies ei lähesty niin sitten asiasta ei synny mitään.
    Itse en ainakaan koskaan lähesty naista jos en tunne häntä mistään ja hän vain hymyilee.

    Äänestä

  • 5+15 kirjoitti:

    Joo, mun mielestä uskomatonta että vaikka nainen kohtaisi todella kiinnostavan miehen niin jos mies ei lähesty niin sitten asiasta ei synny mitään.
    Itse en ainakaan koskaan lähesty naista jos en tunne häntä mistään ja hän vain hymyilee.

    Hehheh hee. Eikä koskaan opi tuntemaan mistään jos ei lähesty. Ilman lähestymistä ei synny mitään.

    Äänestä

  • lapsellinen nainen kirjoitti:

    Hehheh hee. Eikä koskaan opi tuntemaan mistään jos ei lähesty. Ilman lähestymistä ei synny mitään.

    Tarkoitin että en ole koskaan tehnyt ns cold approachia eli vaikka lähestynyt tuntematonta naista baarissa tai missälie. Mutta jos nainen on työkaveri tai koulukaveri tai harrastuskaveri niin sitten voin lähestyä eli warm approach kyseessä.

    Äänestä

  • 5+15 kirjoitti:

    Joo, mun mielestä uskomatonta että vaikka nainen kohtaisi todella kiinnostavan miehen niin jos mies ei lähesty niin sitten asiasta ei synny mitään.
    Itse en ainakaan koskaan lähesty naista jos en tunne häntä mistään ja hän vain hymyilee.

    Et lukenut tuota juttua.

    "Pitkän pohdinnan jälkeen Heli tekstasi työtoverilleen, että vie hänen puhelinnumeronsa tuntemattomalle komistukselle. "

    Nyt ovat yhdessä.

    Äänestä

  • fkkjgos kirjoitti:

    Et lukenut tuota juttua.

    "Pitkän pohdinnan jälkeen Heli tekstasi työtoverilleen, että vie hänen puhelinnumeronsa tuntemattomalle komistukselle. "

    Nyt ovat yhdessä.

    Luin. Tuo, että tekstaa kaverilleen lähestyä miestä ei ole sama asia kuin että itse lähestyisi.. Ja jutussa lukee vielä että mies lopulta oli se joka pyysi treffeille..

    Äänestä

  • 10+13 kirjoitti:

    Luin. Tuo, että tekstaa kaverilleen lähestyä miestä ei ole sama asia kuin että itse lähestyisi.. Ja jutussa lukee vielä että mies lopulta oli se joka pyysi treffeille..

    Ja kaikki hyvin. Ottakaahan ätmit opiksi. Miehen tehtävä on tehdä aloite. Niin maailma pyörii.
    Tai onhan se vaihtoehtona hakata hanskaan.

    Äänestä

  • lsllaalaaas kirjoitti:

    Ja kaikki hyvin. Ottakaahan ätmit opiksi. Miehen tehtävä on tehdä aloite. Niin maailma pyörii.
    Tai onhan se vaihtoehtona hakata hanskaan.

    Naisten tehtävä on siivota koti ja tehdä ruokaa. Niin maailma pyörii.

    Äänestä

  • lapsellinen nainen kirjoitti:

    Hehheh hee. Eikä koskaan opi tuntemaan mistään jos ei lähesty. Ilman lähestymistä ei synny mitään.

    No nimenomaan sitähän hän ihmetteli, että miksi se nainen ei lähetys, jos kerran pitää miestä niin mielenkiintoisena? Ei tuosta ainakaan miestä voi syyttää, jos nainen itse nössäöilee.

    Äänestä

"Ja kaikki hyvin. Ottakaahan ätmit opiksi. Miehen tehtävä on tehdä aloite. Niin maailma pyörii."

Mutta mites sitten selitätte nämä miehet, joiden ympärillä pyörii JATKUVASTI kiinnostuneita naisia ja joille naiset tekevät JATKUVASTI aloitteita ja antavat seksuaalista huomiota?

Tällaisiakin miehiä on, hyvin harvassa kyllä, mutta heitä kuitenkin on olemassa. Eihän heidän tarvitse mitään aloitteita tehdä, kun niitä tekevät naiset jo koko ajan muutenkin. Ei heidän tarvitse siis mihinkään hanskaan hakata, kun koko ajan ympärillä pyörii kiinnostavia naisia.

Tavalliset miehet, jotka eivät naisia viehätä, joutuvat sitä hanskaa hakkaamaan, elleivät tee aloitteita ja joutuvat monesti silloinkin sitä tekemään. Ei tavallisella miehellä ole todellakaan joka ikisellä ravintolakerralla tai joka ikisistä juhlista saamaan itselleen viehättävää naisseuraa.

Mutta sitten taas huomattavan komea ja viehättävä mies voi olla ihan hyvin tekemättä aloitteita ja naiset pyörivät ympärillä. Ei tuollaisen tarvitse mitään aloitteita tehdä.

Äänestä
  • Tunnen komeita superalfoja, jotka saavat kylläkin ihan itsekseen istuksia ravintelissa jos eivät tunne sieltä aiemmin ketään eivätkä anna ympärilleen tarvittavia signaaleja.. tai antavat jostain syystä vääriä.

    Äänestä

  • Harvoin naiset ihan sänkyyn asti taluttavat eli aloitekykyä ja uskallusta vaaditaan mieheltä joka tapauksessa.

    Äänestä

Tä? Nainenhan teki aloitteen. Jos on sinkku niin kyllä tekee jos on kiinnostunut. Niin että rauhoittukaa arat pojut. Kyllä teidätkin vielä joku vie.

Äänestä

"Tä? Nainenhan teki aloitteen. Jos on sinkku niin kyllä tekee jos on kiinnostunut. Niin että rauhoittukaa arat pojut. Kyllä teidätkin vielä joku vie."

Jos edes miehen oma aloite ei välttämättä todellakaan aina takaa minkäänlaista naismenestystä, niin miten aloitteita tekemättä saa yhtään mitään enempää?

Jos nainen on kiinnostunut, niin voi toki yrittää. Mutta jos naiset eivät ole kiinnostuneita, niin eivät todellakaan yritä.

Ja mistä revit tuon, että jos nainen on sinkku, niin tekee aloitteen? Kyllähän monet varatutkin naiset tekevät aloitteita, jos on tarjolla on HUOMATTAVAN KOMEA JA VIEHÄTTÄVÄ mies. Ei se oma mies todellakaan aina ole lähelläkään samaa tasoa.

Ei tarvitse kuin ravintolaan tai juhliin tulla joku mies, joka erottuu tavismassasta ulkonäöllään, karismallaan, sosiaalisuudellaan, seksikkyydellään, fiksuudellaan, jne. niin johan ovat naiset ympärillä pyörimässä, eikä minkäänlaista väliä, onko varattu vain sinkku. Koska vain pienen pieni murto-osa miehistä on tuota tasoa, niin totta vitussa naiset kiinnostuvat. Ei siinä paina paljoakaan mikään oma mies, vaan viehätys ja kiihoitus vievät voiton.

Ei se parisuhde edelleenkään ole mikään autuaaksi tekevä juttu, uskokaa nyt pikku hiljaa vähitellen jo. Koska ne parisuhteessa olevat miehet vain harvoin ovat mitään erityisen viehättäviä, niin totta vitussa, kun sellainen mies ilmaantuu naisten näköpiiriin, niin naiset ovat kuin sulaa vahaa sen miehen edessä. Ei siinä yksinkertaisesti paina mitkään säälittävät kumppanimiehet, jotka ovat sitä tavallista kaduntallaajatasoa. Eivät naiset edelleen tuollaisista miehistä ole kiinnostuneita, vaan KAIKISTA PARHAIMMAT JA VIEHÄTTÄVIMMÄT miehet vievät aina voiton.

Ja tuo tilaisuus kun saattaa olla niille naisille täysin ainutlaatuinen tilaisuus saada tuollaista miestä, niin totta vitussa he yrittävät käyttää sen tilaisuuden hyväksi. Kuka tuollaista miestä ei muka haluaisi? Niin se vain menee. Jos kerran tuollaiset miehet ovat ÄÄRIMMÄISEN HARVASSA, niin totta helvetissä naiset käyttävät tilaisuuden hyväksi. Toista vastaavaa kun ei välttämättä ikinä tule vastaan, eikä ole mahdollisuutta saada tuollaista miestä.

Äänestä
  • Eivät tuollaiset miehet tee varatuilla kurpilla yhtään mitään, joten naurettaviksi vain tekevät itsensä.

    Äänestä

Äijälle on järjestynyt työpaikka suomesta, kaikki hyvin, amen. Mutta mikä lie äijän toimenkuva ja se mihin hänestä ylipäätään on. Veikkaan vaan että jos ei ole äijää joksikin julkisen sektorin mamuavustajaksi pestattu, niin sitten on johonkin baariin oluttuopin täyttäjäksi tai pitseriaan pitsan vääntäjäksi.

Äänestä

Naiset antavat näkemilleen parhaille ytm-miehille mikrosignaaleja tulla iskemään voidakseen itse käyttää seksuaalista valtaa valita iskemään tulevista miehistä sopivin. Yleensä nuoret naiset painottavat miehen naamaa ja urheilullista kroppaa ja erojen ja kiertojensa jälkeen juostuaan miehen varallisuutta ja statusta.

Jos mies ei saa minkäänlaisilta naisilta mikrosignaaleja, on hänen laadussa vikaa. Suuremmalla todennäköisyydellä ulkonäössä joka on 90% iskemisen osatekijöistä.

Ei-komealla miehellä on 90% todennäköisyys saada iskemiltään naisilta pakit, kauniilla naisella on 90% todennäköisyys saada ytm iskemään.

Useimmille suosituille miehille "kiinnostava" nainen on sellainen joka stailattuna kiehnää siinä vieressä kikatellen ja drinkkejä toivoen. Mikäs siitä on lähteä "jatkoille" jatkamaan.

Niin kiinnostavaa pua-kirjallisuus kuin onkin, tekee monesti mieli todeta: miksi sen pitää olla niin monimutkaista?

Eikö iskeminen voisi olla kuin Brassi-jalkapallo 80-luvulla, teoriat hiiteen, vapaata ilmaisua ja paljon maaleja?

Äänestä

Se tavallinen tarina: suomalainen tavallisen näköinen nainen tuskaili sinkkuuttaan ja luuli jo elävänsä yksin koko elämänsä, kunnes ihastui ulkomaalaiseen mieheen.

Äänestä
  • Kuulostaa melkolailla sisäänajetulta;) Mutta eipä se käytössä kulu, tosin tauteja voi olla sitten vaikka muille jakaa. Lopettakaa ätmit kitinä ja alkaa matkailemaan thaikkulassa yms. Ostaakaa seksiä huorila jne. Unohtakaa se haaveilemanne puhdas rakkaus, sitä ei ole.

    Äänestä

Toisipa oma tyttäreni huusholliimme Kreikkalaisen miehen.. No käyköön miehiä läpi Kreikassa kunnes löytyy sopiva.

Äänestä

En lukenut aloituksen juttua, mutta näin yleisellä tasolla voin sanoa, että ihmiset biologisista syistä kokevat, että miehen pitää olla se, joka tekee aloitteen. Nainen, joka tekee aloitteen, on vaarassa saada huo ran maineen :(

Jotkut asiat eivät muutu, vaikka kuinka lehdissä painettaisiin feminististä propagandaa sukupuoliroolien teennäisyydestä ja siitä, että oikeasti nainen ja mies on ihan samanlaisia ja kaikki on vaan yksilöitä, sukupuolella ei ole väliä jne.

Biologiaa ei voi vääntää muuksi kuin mitä se on, ja biologialla on seurauksensa myös psykologiaan ja käyttäytymiseen yhteisöissä. Yhteisö palkitsee aloitteita tekevää miestä ja rankaisee aloitteita tekevää naista.

Äänestä
  • " Nainen, joka tekee aloitteen, on vaarassa saada huo ran maineen :("

    Hehheh. Pelkkä tekosyy, jolla naiset välttelevät aloitteiden tekemistä. Oikea syy on se, että naiset haluavat miesten tekevän aloitteet, koska se on helpompaa heille itselleen. He voivat vain jakaa pakkeja, arvotella miesten aloitteita ja valittaa, kun ei koskaan tehdä itse sitä aloitetta ja ottaa riskiä pakeista. Jos nainen tekee aloitteen ihan normaalisti eikä itseään ja seksiä tyrkyttämällä, niin ei siitä mitään mainetta saa.

    Se on ihan naurettavaa kuinka naiset tällaisissa jutuissa turvautuvat bilogiaan ,peristeisiin yms, mutta muissa asoissa kovasti korostavat kuinka nainen pystyy kaikkeen mihin mieskin, kuinka pitää kohdella samoin ym ja perinteisen naisellisuuden vaatiminen onkin jotain kaameaa sovinismia. Seliseliseli. Naiset turvautuvat noihin biologia/perinteet/herrasmiesmäisyys -selityksiin silloin kuin asiasta on heille itselleen etua. Jos mies vetoaa biologiaan yms, niin sitä ei milään suostuta uskomaan ja se on ihan väärin.

    Äänestä

  • Älä viitsi kirjoitti:

    " Nainen, joka tekee aloitteen, on vaarassa saada huo ran maineen :("

    Hehheh. Pelkkä tekosyy, jolla naiset välttelevät aloitteiden tekemistä. Oikea syy on se, että naiset haluavat miesten tekevän aloitteet, koska se on helpompaa heille itselleen. He voivat vain jakaa pakkeja, arvotella miesten aloitteita ja valittaa, kun ei koskaan tehdä itse sitä aloitetta ja ottaa riskiä pakeista. Jos nainen tekee aloitteen ihan normaalisti eikä itseään ja seksiä tyrkyttämällä, niin ei siitä mitään mainetta saa.

    Se on ihan naurettavaa kuinka naiset tällaisissa jutuissa turvautuvat bilogiaan ,peristeisiin yms, mutta muissa asoissa kovasti korostavat kuinka nainen pystyy kaikkeen mihin mieskin, kuinka pitää kohdella samoin ym ja perinteisen naisellisuuden vaatiminen onkin jotain kaameaa sovinismia. Seliseliseli. Naiset turvautuvat noihin biologia/perinteet/herrasmiesmäisyys -selityksiin silloin kuin asiasta on heille itselleen etua. Jos mies vetoaa biologiaan yms, niin sitä ei milään suostuta uskomaan ja se on ihan väärin.

    Jep. täysin samaa mieltä. Kyseessä on pelkkä naisten tekosyy.

    Äänestä

  • m27. kirjoitti:

    Jep. täysin samaa mieltä. Kyseessä on pelkkä naisten tekosyy.

    Vsikks sitten tekosyy mutts entäs sitten. Tilanne ei tridän ätmien kohdslla mihinkään siitä muutu.

    Äänestä

Ätmit eivät tunnista aloitetta ellei se tapahdu niin, että nainen tulee luokse ja kysyy "alkaisitko seurustella/harrastaa seksiä kanssani?" Se, ja jääräpäisyys "minähän en mene ensimmäisenä kenellekään puhumaan" riittävät pitämään heidät ätmeinä jatkossakin. Sori.

Äänestä

Teen aloitteita, mutta vain miehille, jotka oikeasti kiinnostavat.Näin menettelevät monet muutkin naiset. Jos sinulle ei ole koskaan tehty aloitetta, nin voit miettiä, missä on vika.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


omituista kirjoitti:

http://www.iltasanomat.fi/hyvaolo/art-1288651002742.html?pos=ok-nln

"- En pystynyt pitämään katsettani erossa hänestä. Huomasin myös, että hän taisi vilkuilla minua aurinkolasiensa takaa, Heli nauraa.

Heli ja hänen työtoverinsa makoilivat rannalla muutaman tunnin. Kun lähdön aika koitti, Heli elätteli toivoa, että rantavahti olisi tullut juttelemaan hänen kanssaan. Mitään ei kuitenkaan tapahtunut.

- Olin pettynyt, mutta ajattelin, että hänen on pakko olla suhteessa. "

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu