Yllättävä ero!

mikä siinä on?

Miten se aina menee niin että ero tulee yllättäen, ilman "syytä" vaikka oikeastihan toinenkin on ajan ottanut eron käsittelemiseen, tehnyt sen vain salaa toiselta, ellei sitten ole tyystin mitta yhtäkkiä täyttynyt? Myös syyt ovat usein sitäsuntätä vaikka taustalta lötyyy usein uusi ihminen tai joku relevantimpi asia miksi ero tuli, sitä ei vaan usein toiselle kerrota, vaikka palutteesta toki olisi hyötyä ja asioista olisi hyvä keskustella ajan kanssa ja toisella olisi mahdollisuus myös omaan mielipiteeseen ja puolustautumiseen.

6

424

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kertokaa viisaammat

      jatkoa..
      Usein käy myös niin että toinen imee toisen tyhjiin huomiosta vaikka tietää jo että aikoo myöhemmin erota. Annetaan oman egon nousta, hylätään toista pikkuhiljaa ja toinen ihmettelee kun on niin paha olla, eikä tulevaisuudesta puhuta.

      Mitä tällaisissa tilanteissa tulisi tehdä kun tuntuu että suhde on epävarma eikä toinen tee muuta kuin haluaa säilyttää kulissit ja kasvonsa, mutta ei juuri muuta?

      • avuton

        Asiaa puhut.Aivan kuin kirjoittaisit minun elämästani.Minut jätti mies aivan yllättäen..ei paljoa selitellyt kun asunnon oli jo ottanut..minä puhuin asioista ja ongelmista,hän ei.Oli todella epäreilu teko,kun koko ajan ajattelin että puhallamme yhteen hiileen tässä suhteessa.


    • Ei saa murskata

      Ap:n kanssa olen samaa mieltä siitä, että asiat täytyy selvittää, nimittäin se miksi jättää toisen, olipa se mikä hyvänsä.
      Olipa se uusi suhde tai mikä tahansa, mutta että toinen ei jää enää yksin arvailemaan mistä kaikki johtui, sen verran pitää olla selkä rankaa lähtijällä että selvittää ja ilman valheita.

      Kun on itse joskus hyväksynyt tuon ihmisen rinnalleen, pitää osata myös erota niin, että toista ei jätetä ja kiusata vielä sillä miksi jätettiin.
      Jos ette itse kykene asiasta keskustelemaan tehkää se terapeutin avulla, kumpikin käy samalla terapeutilla mutta eri aikaan. Tarvetta on myös lapsien saaminen terapiaan, jotta edes jollakin tavalla selviytyvät eteenpäin.

      Erolla ei saa murskata ketään, sitä tämän päivän erot kuitenkin ovat.

      • isopukki?

        Mitä väliä kunhan eroon pääsee. Jaksa vuosikausia mielistellä ja kehua. Jo suhteen alusta saakka pettämistä eikä loppua näy. Ei riitä ulkonäkö, ei terveet elämän tavat, ei omatoimisuus, itsenäinen toimeentulo ei niin mikään. Sitä ns. Alistamisesta, ei vaan jaksa. Ei auta keskustelu ei niin mikään muu kuin poistua takavasemmalle hiljaa ja huomaamatta. Sitten tulee viestiä, - voisin tulla käymään jos haluat -


      • j.hepuli

        Ei ansaitse tietää miksi, kun tietää liian hyvin itsekin ja toiselta osapuolelta saa kuulla vaan valheita ja fraaseja - ollaan ystäviä ja tapaillaan, ja miksiköhän, niin miksi


    • paperille vaan

      Kannattaa suhteen alussa kirjoittaa sopimus jossa luvataan että jättämistilanteessa toinen kertoo asiaankuuluvasti syyn jättämiselle tai juota toinen tosi humalaan ja kysele utelemalla

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

      Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
      Ikävä
      141
      1775
    2. Hirvittävä onnettomuus.

      Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
      Rovaniemi
      40
      1678
    3. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      63
      1430
    4. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      68
      1315
    5. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      216
      1197
    6. Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?

      Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi
      Maailman menoa
      279
      1123
    7. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      70
      1093
    8. Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää
      Suomalaiset julkkikset
      19
      979
    9. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      74
      955
    10. Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta

      Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps
      Maailman menoa
      106
      898
    Aihe