Ihmetyttää kun riidan aiheena olevista asioista ei voida järkevästi keskustella. Itselläni olisi halu siihen, että istutaan pöydän ääreen, sitoudutaan että ei huudeta eikä alati puhuta päälle, ja neuvotellaan asiiosta jotka on vaikeita.
Riidat yleensä menee siten että
- Ensin kiukutaan
- Jos toinen yrittää sanoa jotain, katkaistaan se alkuunsa
- Suututaan lisää omasta vihasta
. Haukutaan, kirotaan, haistatellaan
- Uhotaan erolla
- Vedetään mukaan kaikki hyvätkin asiat, lytätään toinen suksuaalisestikin
. Paiskotaan ovia
- Linnoittaudutaan omaan huoneeseen
- Ja laitetaan lopuksi kaikki toisen syyksi. Sehän johtui vaan siitä kun sinä...
Näin meilläkin. Joskus Menen siihen mukaan, jolloin tulee kahta pahempi olo. Joskus olen hiljaa ja kuuntelen vaan.
Järki hoi...
8
308
Vastaukset 8
- Hei haloo
Ja ajattele! Vapaaehtoisesti elät tuollaista elämää! Miksi ihmeessä et hanki kumppania, joka on henkisesti jo aikuinen?
Onnea? kuvaat hyvin tuota tyypillistä riita-asetelmaa. Joskus on varmasti kyse ihmisten temperamenttieroista, joskus asian kipeydestä ja joskus on vaan liian tuskallista nähdä itsessä heikkoa kohtaa tai epäonnistumista. Silloin on helpompaa syyttää toista kuin myöntää oma puutteelisuus ja alkaa työstää sitä. Hyvin teet, kun jaksat kuunnella toisen purkausta. Joskus on sitten sen asiallisen keskustelun aika. Tsemppiä! t. Tiina - ohjaaja
- sairaita oppeja
"Hyvin teet, kun jaksat kuunnella toisen purkausta."
No ei todellakaan kenenkään tarvitse kuunnella haukkumista, kiroamista ja haistattelua, se on jo väkivaltaa!!! Mitä jos olisi lapsiakin tuota mielipuolisuutta kuuntelemassa ja katselemassa, ei varmasti tervehenkistä kasvualustaa lapsille, vaan täysin sairasta ja psyykettä vahingoittavaa.
Lopettakaa tunkemasta sössötyksiänne näille palstoille, vaikka tokihan ne varmasti saavat ihmiset eroamaan kirkosta, mikä on tietysti loisto juttu! - Pitäisiköhän?
Joku meitä "viisaampi" on tämän pallon täyttänyt henkisesti häiriintyneillä ihmisillä joista me muut saamme kärsiä. Vai pitäisiköhän meidän kiittä onneamme kirkon oppien mukaan tästä siunauksesta??
- avokkkii
olen täysin samaa mieltä. pitäisi ensin antaa tunteiden tasaantua ja sitten istua keskusteleen, oppia kuunteleen keskeyttämättä. oma kaverini ei useastikkaan rupea puhumaan jos tulee erimielisyyksiä, tuo on minulle niin vaikea hyväksyä sillä puhuminen on se ainoa tapa selvittää asiat. jos ne asiat on toiselle pieniä niin hänen täytyy kunnioittaa toista osapuolta kenelle ne on selvittämisen arvoisia. mielestäni tuommoinen käytös on kehittämätöntä aikuselta ihmiseltä. olen lopen kyllästynyt että kommunikaatio on niin huono.
- oppii valehtelemaan
vittuako sä hyysäät jotain aikuista miestä, mulle on aivan yks lysti karjutaanko vai mitä kunhan toisen sana on totta
kuvitteletko että kukaan kertoo totuutta jos otat äiti asenteen mieheen kuin pikkupoikaan
- ei toimi meillä
En tiedä mutta oma mies ainakin valehtelee kirkkain silmin jos istuen siltä jotain tenttaan, suoraan vain päin näköä niin kuulee totuudensanan
- luulen näin...
Siellä taitaa olla TAUSTALLA jokin ISOMPI asia joka ei ole kunnolla selvitetty mutta josta kumpikaan ei voi puhua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???411877Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha7101270- 991011
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk88894- 102888
- 62716
- 32612
Olinko yhden viestin arvoinen?
Sen verran olit valmis panostamaan ja selvittämään umpisolmuja. Kukkuluuruu vaan sinullekin mies.68518Kuka om uusi kylän mies?
Ajelee polkupyörällä. Vaalea, melkein kalju. Ilmestyi katukuvaan tänä kesänä. Viettää aikaa kauppojen tuulikaapeissa. Ku12505- 78501