Minua lähestyi s24 -deittipalvelun kautta englanninkielinen huijari. Hän ilmoitti asunvansa Suomessa, mutta olevansa USA:lainen. No, melkein arvasin mistä on kyse, mutta vaihdoin muutamia s.posteja s24-postissa (johon olen luonut osoitteen, josta hän ei voi päätellä kuka olen) hänen kanssaan ihan mielenkiinnon vuoksi, koska aiemminkin olen saanut lähestymmisyrityksiä samankaltaisilta profiileilta.
Jälleen kerran totesin, että profiilin takana ei todellakaan ole USA:lainen. Englannin kieli oli vajavaista ja kieliopillisesti kummallista.
Mietin vain, että kuinka moni noihin netti"suhteisiin" lankeaa. Todennäköisesti ne, joiden oma englannin kieli ei ole riittävän hyvää kyetäkseen arvioimaan näiden huijareiden kielitaitoa. Juuri nimenomaan noiden kielioppivirheiden ja erikoisten sanankäänteiden avulla kyllä selviää onko kyseessä todella natiivi englanninkielinen.
Varovaisuutta siis, jos oma kielitaito ei ole hallussa!
Huijareiden englannin kieli
Kielipolliisi
1
220
Vastaukset
- .....
alkoiko ukon etunimi A'lla?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po1226069- 292140
- 1771962
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101153Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.691145- 731007
Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä241007Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,24922Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty42897Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla
Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I12765