Eli juttu alkoi siitä kun noin kuukausi, kaksi sitten söin pizzaa ja joku suurehko mausteenpala tms. jäi kurkkuuni kipeästi. No, luulin että sain sen jotenkin räittyä alas, mutta siitä asti on silloin tällöin juodessa vaivannut kipeä tunne kurkussa, aina yhdessä kohtaa. En osaa selittää, mutta tavallaan pistelee todella kipeästi kun juo. Syödessä ei mitään ongelmaa. Olen alkanut miettimään olisiko se mausteenpala tms. (ei aavistustakaan mikä se oli, joku terävä kuitenkin) jäänyt jotenkin kurkkuun kiinni ja onko sellainen edes mahdollista varsinkaan näin pitkään?
Piikki kurkussa?
kurkkuvaiva
32162
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Moi, mulla sama homma. Tuntuu kun joky ötökkä pistäisi kurkkuun. En löytänyt googlaamalla vastausta. Tietäskö joku mistä johtuu? Mulla on myös valkonen paise nielussa, mutta ei ole proppu!
Jos on kunnon paise, niin se pitää puhkaista lääkärissä. Mutta jos ei ole näkyvä proppu, niin se voi olla että nielurisan ontelo on täynnä sitä bakteerimassaa ja se näkyy ohuen kudoksen läpi. Toisin sanoen: sulla saattaa olla jättimäinen "proppu" siellä risan sisällä. Mulla oli samanlainen, ja puulastalla lypsämällä tuli aivan törkeästi tavaraa.
Raapaisu jäi ja se on kipeä. Ei kai tästä nyt mennä lääkäriin?