Kokemuksia, varsinkin salasuhteista, jotka ovat kestäneet pitkään, useamman vuoden. Miten pettäjä on suhtautunut? Onko kiltisti tyytynyt osaansa ja ymmärtänyt kakkosta, joka ei enää esim. jaksa. Onko petturi yrittänyt voittaa kakkosensa takaisin, millä keinoin?
Miltä petturista on tuntunut, ja miten muuttunut tilanne on mahtanut vaikuttaa viralliseen parisuhteeseen? Jonkinlainen tasapaino on järkkynyt.
Miltä petturista on tuntunut, ja miten muuttunut tilanne on mahtanut vaikuttaa viralliseen parisuhteeseen? Jonkinlainen tasapaino on järkkynyt.
Vastaukset 39
Vanhimmat
Minulla ei ole ollut tuota ongelmaa, mies hävis kuin saharan autiomaahan. Hän jätti. Esiintyi sinkkuna.
Ei ole antanut vieläkään periksi. Neljättä vuotta mennään! Ei kai osaa jättää kun ei jättänyt vaimoaan ja nyt ei jätä minua,rauhaan. Liekö ymmärryksessä vikaa kun ei ymmärrä että ei tarkoitta ei.
Niinhän se on mennyt, välillä hän on "jättänyt" välillä minä. Aina on palattu "yhteen", kumpikaan ei pysty irtautumaan. Hän en pysty jättää perhettään, aina on joku syy miksi on mahdotonta, vaikka ei kuulemma ole tunteita juurikaan sinne. Lapset on. Ei ymmärrä. Ja kun palattu yhteen, on saanut minut koukutettua taas, homma jatkuu, eikä aio tietenkään tehdä ratkaisuaan. Monta vuotta mennyt näin. Tuskin loppuu ennenkuin minä löydän uuden, mutta millä kun on niin koukussa toiseen. Ei jaksaisi ei.
Laita vaimolle viestiä että mies jahtaa ja haluaa sinut takaisin, kyllä loppuu jahti.
Heidän liittonsa kuralla ja minä sain syyt niskaan kun en tiennyt kuinka hankala puoliso on kotona. Mies vakoilee vieläkin minua erosta aikaa 3 v.Ei ymmärtänyt minun kantaani lainkaan vaan luuli että kaikki oli hyvin vaikka painostin koko ajan jättämään vaimonsa ja vaimo tiesi meidän suhteesta.
Minä olen se "pettäjä", tosin seksiä suhteeseen ei liittynyt konkreettisella tasolla, ainoastaan tapailua ja suutelua. Suhde oli lähinnä henkisellä tasolla.
Minä olin jo melkein jättämässä vanhan parisuhteeni tämän kakkosen vuoksi, toki parisuhteeni oli huonolla totalla muutenkin. Kakkonen sai minut vakuuttuneeksi siitä, että näin ei kannata toimia, vaan eroan vain mikäli eroaisin ilman hänen olemassa oloaankin. No vaikeahan se oli enää siinä rakkaudenhuumassa erotella eron syitä toisistaan, johtuisiko se rakastumisesta vai muista ongelmista. Kun käsitin ettei minulla ole takuita kakkosen pysyvyydestä rinnallani mikäli eroan, olin lopettamassa suhdetta useaan otteeseen, mutta en vain pystynyt, olin niin rakastunut. Olen kai vieläkin, ainakin kaipaan häntä kovasti. Kakkonen tavallaan jätti minut, olin pari päivää helpottunut, tosin loukkaantunutkin, mutta päällimmäisenä tunteena helpotus. Sitten kun aikaa kului viikko, alkoi kaipaus ja epätoivo. Syynä siihen, että hän jätti minut oli se, ettei hän jaksanut enää odottaa minua, oli ehkä tunteetkin jo laimentuneet minua kohtaan. Jännää sillai, että hän "ei jaksanut odottaa", kun tavallaan en voinut erota ollakseni hänen kanssaan, vaan minun olisi pitänyt erota itseni takia ja tämän jälkeen aloittaa hänen treffailun virallisesti. Hän ei siis ymmärtänyt ettei asioita tuossa tilanteessa oikein voinut erotella toisistaan. Voivoi kun sekava tuo tilanne olikin, vaikea pukea sanoiksi tähän. No joka tapauksessa hän on hyvä ihminen, siksi näitä tunteita häntä kohtaan onkin niin vaikea saada laimentumaan. Ikävä on. Joskus vain ihminen tapaa toisen ihmisen joka vie jalat alta ja järjen päästä.
Ihastuneena ja rakastuneena mäkin näin asiat ihan väärästä vinkkelistä.Onneksi tulin ajoissa järkiini.Kyllä voikin aivot pehmetä ja nähdä asiat vaalenpunaisten rillien läpi.
No ei se väärin ole, on sitten parisuhdestatus taustalla mikä hyvänsä, ihastus/rakkaus sokaisee, niin sen kuuluu mennäkin :)
Sitä jäin miettimään että kuinka kauan olisi pitänyt jaksaa odottaa?? Jos ei näy ratkaisua tapahtuvan täytyy itse ratkaista...vaikka sydän murtuisi.
Neljä vuotta! No huhhu. Odotit mielestäni yli kolme vuotta liian kauan. En ymmärrän miten pystyit olemaan tuossa tilanteessa noin kauan.
Ymmärsit väärin. 4 vuotta sitten laitoin suhteelle stopin mutta hän ei osaa jättää vaan jatkaa yksipuolista yhteydenpitoa yhä.
Aah okei. Sori. Kauanko odotit häntä?
Olitko 79432 pettäjä vai se toinen?
Reilu vuosi siinä taisi vierähtää piiitkpiiitkä rankka aika hyväksyä tosiasia=olin kakkonen jospa jopa sijalla 5
Saa tulla hakemaan...
Mistä sinut pitäisi hakea?
Kakkonen jätti pettäjän, mutta minä vaimona vähän autoin asiaa.
Mieheni esitti eronnutta toisella paikkakunnalla asuvalle kakkoselle. Asui iloisena petturina kotona, minä tiesin... mutta ei ollut todisteita. Lopulta sain naisen nimen selville ja käräytin miehen kakkoselle. Kakkonen oli miehelle ihan raivona ja mies oli yllätyskäänteestä aivan sekaisin. Nainen oli jo kerran eronnut petturista ja tämä uusi huijaus oli aivan liikaa. Kosto oli hirveä.
Mies sai yhden vuorokauden aikana kenkää sekä kakkoselta että vaimolta. Siellä se hurmuri nyt lymyilee väliaikaisessa vuokraluukussaan ja säälii itseään. Minä ja kakkonen olemme yksin, mutta tokihan me siihen totuimme jo silloin, kun jouduimme kahdestaan jakamaan yhden miehen; meistä oli jompi kumpi aina yksin. Olemme vahvoja naisia ja pärjäämme näinkin. Mies sen sijaan tarvitsisi epätoivoisesti kaksi naista paapomaan ja kaikki menee nyt ihan päin mäntyä. No voi-voi.
Hei käräyttäjä, tuo oli kuin minun liittoni. Mies esitti kakkoselle että asuu vaan kotona ja vaimon kans ikäänkuin " kaverisuhde". Oli todella usein hänen luonaan, kaksoiselämä, omien sanojen mukaan. Itse oon yrittäjä joka tekee todella pitkää päivää, siksi kaikki onnistui häneltä. Ja pitkät " mökillä olot ".
Itse luulin että ollaan rakkausliitossa ja uskollisia toisilleen.
Tämän romahdutti se että lähdimme mieheni kanssa kesälomamatkalle, tämä tuli kakkosen tietoon ja siitä valtava riita heille!
Ei olisi vaimolla saanut olla mitään oman miehen kanssa, näin kakkosen mielestä.
Eipä osannut tuo kukko laittaa kumpaakaan meistä etusijalle reilusti, vaan mielisteli joka suuntaan.
Minä osaan kyllä laittaa itseni etusijalle, olen nyt eronnut ja koetan kerätä voimia että pääsen tästä yli.
Mies on tällä hetkellä yksin, naama väärinpäin ja syy on muissa, kun elämä meni näin!
Hei Ero tuli,
aika hauska sattuma, että minäkin olen pitkää päivää puurtava yrittäjä. Miehellä oli paljon enemmän vapaa-aikaa kuin minulla viettää sitä kaksoiselämäänsä. Kotimme eteen hän olisi voinut tehdä jotakin, mutta kun ei. Mies livahti kakkoselle täysihoitoon ja minä työpäivän päätteeksi hoidin kodinkin.
Minäkin meilasin kakkoselle meidän kesälomakuvia todisteeksi ja se oli kakkoselle kauheaa katsottavaa. Pahinta kakkoselle oli tietysti, se että hän luuli oikeasti olevansa miehen ainoa rakas. Oli tietenkin ihan hirveää kuulla, että mies eli, rakasti ja asui vihityn aviovaimon kanssa. Pahempaa varmaan saada selville, että miehellä on ykkönen kuin että miehellä on kakkonen!
Mies käy nyt terapiassa, kun elämä on niin potkinut päähän.
Kakkosen tasapaino järkkyi, kun oli ns. jättäjä ja sitten paljastui, kuinka mukavia pikalomia tämä unelmien ukkomies oli viettänyt oman perheensä kanssa. Tätä ei olisi saanut kakkosen mukaan tehdä, kun romantiikkaa piti olla vain kakkosen kanssa ja vaimon piti olla se kauhea muija.
Muija voi olla silti kauhea muija. Onhan kulissit pidettävä pystyssä. Kulisseihin kuuluu yleensä perhelomat.
Jotain mätää muijassa kieltämättä on kun kakkosta on pitänyt pitää. :D
Kulassia ja pikku häiriöitä pehkon alla.... niin kai sitten, jos olet sitä mieltä.
Ihan samanlainen juttu, sillä erotuksella että oli myös kolmonen jonka kanssa mies vehtasi.
Loppujen lopuksi minä sain tietää kaikki jutut ja vielä tänä päivänäkään kakkonen ja kolmonen ei tiedä kuinka paljon heitä vedätettiin.
Kun mies murtui, tunnusti kaiken ja suhteet loppuivat, jäi tämä hölmö petturi sitten yksin kun otin eron.
Yrittihän se kännipäissään kaikkia takaisin, vaan siellähän tuo ilmeisesti yksiössään pyörii.
Luulisi naisia löytyvän kun monta oli jopa yhtäaikaa. Tuskin kauan yksin pyörii yksiössään.
Joo, epätoivoisia eronneita 50v. akkoja ilman miestä on pilvin pimein, niille kelpaa huonokin vaihto-ehto.
Sitä vaan ihmettelen ettei ne eroo vaimostaan vaan haluu pitää molemmat.
Kyllä kakkosenkin pitäs ajatella että jottain itestäänkin puuttuu kun mies ei lähde mukaan.
Vuositolkulla yrittää ja yrittää ja ei vaan onnistu, joku siinä kai mättää. Mutta mikä?
En voi käsittää vuositolkulla yrittämistä. Eikö siinä oma elämä vähän niinku pysähdy odotustilaan? Toinen elää elämäänsä ja sinä kakkonen vain odotat. Ymmärrän toki että tunteet ne pitää roikkumassa, mutta silti.
...ja vaimosta puuttuu jotain, kun pitää kakkosta pitää mukana. Oikeassa olet, "nääksää". Ehkäpä silloin miehelle olisi täydellisesti sopiva kumppani jossain muualla kuin ykkösessä tai kakkosessa?
Ja voipi olla ettei vaimo tiedä että hänestä puuttuu jotain mutta kakkonen tietäessään että on vaimokin, silti vaan roikkuu vaikka kakkosestakin puuttuu jotakin, vai?
Taitaa olla miehessä vika. Hän ei halua kaikkea yhdessä "paketissa" vaan haluaa esimerkiksi sen arkiaviovaimon sekä sitten naisen, joka tuo arkeen sitä kaikkea romanttisuutta ja seksuaalisuutta, joka sitten puuttuu vaimosta tai on kadonnut vuosien saatossa. Mies on siis kahden naisen mies.
Kakkosen motiivejahan pettäjässä roikkumiseen emme tiedä.
Mutta ajattele, jos kakkonen roikkuu pettäjässä -> kakkonen tietää että on olemassa jokin/joku, joka pitää miehen kotona. Oli se mikä tahansa. Jokin asia menee kakkosen ylitse. Vaimo taas ei tiedä puutteellisuudestaan -> ja pettäjä laittaa kakkosen perheensä edelle, koska ei luovu kakkosestaan. Pettäjän pitäisi siis olla rehellinen ja korjata liittonsa. Miksi hän ei näe vaivaa? Koska saa pitää kakun, että syödä sen?
Loogisesti voisi kuitenkin ajatella, että pettäjän pitäisi löytää ihminen, jossa yhdistyvät ykkösen ja kakkosen molemmat puolet. Kumpikaan (ykkönen ja kakkonen) eivät ole sen arvoisia, että pettäjä poistaisi yhtälöstä jommankumman.
Tähän vastaisin kokemukseni kautta niin, että kyse ei oikeastaan ole siitä, että kumpikaan ei ole täydellinen vaan siitä, että elämässä on tehty jo valintoja ja sen myötä on myös velvollisuuksia. Painava syy olla jättämättä vaimoa on se, että vaimo on pettäjän lastensa äiti. Tätä tosiasiaa ei voi pyyhkiä enää pois. Ja tuo tosiasia puoltaa sitä, että ei halua jättää vaimoaan, koska se useimmiten tarkoittaa sitä, että ei pysty tarjoamaan lapsilleen enää ehjää kotia. Myös vaimon arvostus pohjaa usein siihen, että on omien lasten äiti. Mutta kun siitä äidistä sitten puuttuu vaikka seksuaalinen intohimo. Ja jos tämä on vielä tärkeä miehelle, niin joku ratkaisu pitäisi keksiä.
Kakkonen todennäköisesti on korviaan myöden rakastunut pettäjämieheen, eikä pääse hänestä eroon, vaikka järki ehkä muuta neuvoisi tekemäänkin.
Ehkä tuolla jossain on ihminen, joka antaa sinulle mainitsemasi MOLEMMAT asiat? Kukaan ei voi tietää etukäteen, osaako yhdistää naiseuden ja äitiyden, ennen kuin saa lapsia. Mutta tämäkin on paljolti tahdon asia. Mies taas saattaa käytöksellään hankaloittaa vaimon tahtoa olla nainen. Joten lopulta, kun kummankaan tarpeet eivät tule huomioiduksi, tuloksena on pettäminen. Pettäjä on siis itsekäs sekoittaessaan suhteeseen kolmannen osapuolen, varsinkin jos vaimo koettaa huomioida lastensa lisäksi miehen.
Kakkosen motiiveja olla yhdessä pettäjän kanssa on muitakin kuin rakkaus. Kakkosten puolustukseksi sanottakoon, että jokaisella on tunteet ja ihmisen liha on heikko. Jollain tavalla ymmärrän heidän valintansa olla varatun kanssa, jos pettäjä on se aktiivinen osapuoli suhteessa. Varsinkin, jos kyseessä on rakastaminen kakkosen taholta, kuten sanoit.
Voisiko olla, että pettäjät näkevät, että seksin saaminen kodin ulkopuolelta ei saa olla syy eroon, mutta kuitenkin se on tarpeeksi riittävä syy vaarantaa se oma perhe. Eikö se ole jollain lailla kaksinaismoraalia? Se on tärkeä syy loukata vaimoa, mutta ei kuitenkaan tarpeeksi tärkeä, jotta vaimo saisi oikeuden ottaa ero ja etsiä paremman miehen, vaan salataan tämä kaikki puolisolta.
Mutta kun vaimovalinta ja lapset on jo tehtynä? Tahdon asia varmaan, muttei aina, ja ihmiset muuttuvat. Entä jos vaimo ei erityisemmin yritä huomioida miestä? Tai ei lapsiltaan ja uraltaan kerta kaikkiaan jaksa enemmän?
Pettäjä on itsekäs. Mutta hänelläkin on tunteet ja naisen himo.Ja jotenkin hän itselleen pettämisen oikeuttaa. Olen samaa mieltä siinä, että pettäjän mielestä ulkopuolinen seksi ja jopa voimakkaat tunteet toista naista kohtaan, eivät ole riittävä syy eroon - kun vaakakupissa on perheyhteisö ja lapset. Pettäjä ei tietenkään halua loukata vaimoaan ja varmaan jotenkin uskoo ettei jää koskaan kiinni. Pettäjä on kieltämättä hankalassa tilanteessa, mutta jos miehellä riittää kapasiteettia ja sopiva luonne, ei tilanne häntä paljon rasita. Päinvastoin, hän voi kokea, että toinen nainen tekee hänelle hyvää ja hän jaksaa olla parempi aviomieskin. Perheen hyvinvointi lisääntyy?
Nainen on ehkä tyytyväinen eikä halua muuta miestä, PAITSI, jos tietäisi että mies pettää. Ainakin tieto nostaisi tunteet pintaan ja tällöin viimeistään pariskunnan pitäisi kohdata aidosti toisensa ja parisuhteensa tila.
Ihmiset muuttuvat kyllä. Mutta jos pitää kiinni avioliittolupauksestaankin kynsin hampain kiinni, niin miksei pitäisi myös uskollisuudesta, joka siihen kuuluu? Eikö ole tekopyhää pysyä vain osassa sopimusta kiinni? Koko paketti tai ei mitään.
Osaksi olen samaa mieltä, että ihmiset muuttuvat ja sille ei voi mitään. Mutta kun täällä hoetaan, että avioliitto on TAHDON asia, niin miksi ei saisi hommaa toimimaan. Ehkä tässä tulee se inhimillinen näkökulma vastaan. Pitäisi olla joku joka ei halua oikeasti olla. Olet oikeassa. Toista ihmistä ei saa yrittää muuttaa.
Kaikista pahimpia ovat juuri nämä pettäjät, jotka pettävät tekosyyllä "kun vaimo ei lapsiltaan ja uraltaan kerta kaikkiaan jaksa enemmän". Onko pettäjä tehnyt sen eteen mitään, että vaimo jaksaisi? Varmasti vaimokin haluaisi olla nainen, mutta elämä vaatii liikaa, miksi se ei vaadi mieheltä saman verran? Elämä on valintoja täynnä. Ja jokaisen asian voi halutessaan korjata.
"Ainakin tieto nostaisi tunteet pintaan ja tällöin viimeistään pariskunnan pitäisi kohdata aidosti toisensa ja parisuhteensa tila."
Juuri näin! Pettäjät pitävät kulissiliittoa yllä, kyseessä ei ole aito ja rehellinen parisuhde muun kuin petetyn näkökulmasta. Mies ei nosta asioita pöydälle, jotta ne voitaisiin korjata. Vaan mieluummin nauttii kahden naisen seurasta...? Valinta-kysymys?
"Olen samaa mieltä siinä, että pettäjän mielestä ulkopuolinen seksi ja jopa voimakkaat tunteet toista naista kohtaan, eivät ole riittävä syy eroon - kun vaakakupissa on perheyhteisö ja lapset."
Mutta et ymmärtänyt nyt näkökulmaani. Kun pettäjä pettää, on hän valinnut jo salaisen elämän oman perheensä ylitse. On valmis ottamaan riskin jäädä kiinni. Se, että miten peittelee tekemisensä kertoo siitä, että pelkää menettävänsä perheen, mutta se ei muuta sitä, että pettäjä asettaa uudelleen ja uudelleen tämän toisen ihmisen perheensä edelle. Miksei pettäjä antaisi vaimon itse päättää, haluaako olla pettäjän kanssa parisuhteessa? Vaimo luulee olevansa parisuhteessa, kun miehen puolelta kyseessä on pelkkä kulissi, vaikka vaimoa rakastaisikin. Eivät vaimot ole raukkoja, aivottomia ihmisiä. On heillä oikeus päättää, ovatko sitoutuneet kulissiin vai oikeaan parisuhteeseen.
Mulla on ollut vuoden ajan suhde naimisissa olevan miehen kanssa. Hän kehuu vaimoaan ja lapsiaan ja sanoo ettei halua muuttaa mitään elämässään. Tykkää rajusta ja pitkäkestoisesta seksistä, jota saa multa pari kertaa viikossa. Olen nyt ajatellut lopettaa suhteen: hän varmaan etsii pian uuden kakkosen. Tekisi mieli käräyttää hänet vaimolleen niin heidän upea idyllinsä särkyisi. Mä rakastan häntä ja tällainen elämä katkeroittaa mut. On selvää, että mun on opittava elämään ilman häntä.
Mitä sinä hyödyt käräyttämisestä?
Mikä sun motiivi on miettiessäsi vaimolle kertomista? Ihanko oikeasti haluaisit särkeä perheen elämän? Miksi? Mitä pahaa vaimo sulle on tehnyt? Jos mies ei ole sulle mitään luvannut, niin pidä vaan mölyt mahassasi.
Jos susta tuntuu pahalta teidän suhde, niin lopeta se. Jatka elämääsi äläkä laita pahaa kiertämään. Jos mies vaimostaan tykkää, ei hän eroa halua. Eikä sun oikeus ole mennä sorkkimaan heidän parisuhdettaan.
En varmaan oikeasti pystyisi kertomaan vaimolle; kai se mies joka tapauksessa kärähtää jossain vaiheessa.
Olen itsekin ollut naimisissa ja olisin kyllä halunnut, että saan tietää jos mieheni pettää. Pettikin, mutta kertoi sen itse mulle.
Tuo sun kirjoitus on ihan kuin sen miehen kynästä lähtöisin. Hän haluaa pitää sekä minut että perheidyllin.
Itse ajattelen kyllä niin, ettei parisuhde voi olla täysin onnellinen, jos toinen osapuoli pettää.
Olen tosiaan päättänyt jatkaa elämääni ilman häntä, vaikkei se helppoa ole.