Olen asunut noin 1,5kk Ålesundissa ja kovasti hakenut kaikenlaisia töitä, mitä vain ollut vapaana sekä vienyt CV:tä eri yrityksiin, mutta töitä ei tunnu löytyvän. Puhun suomen lisæksi erinomaista englantia, sekä opiskelen norjaa kaksi kertaa viikossa tietty omatoimisesti lisää. Ruotsi on aikas heikkoa.
Jos jollakin on vain vinkkejä, tietoa yms vapaista paikoista tai töistä Ålesundissa, niin vinkkejä otetaan mielellään vastaan.
Olen rekisteröitynyt, nav:in, finn.no ja erilaisiin sivustoihin (Adecco,manpower, proffice yms yms)
Töitä Ålesundissa
7
326
Vastaukset
- statoil
Ålrsundista pitäisi kyllä löytyä..Kysymään vain ja reippaana! :) Minulla työpaikkoja oöisi vaikka kuinka monta vaikea selittää ettei vaikuta ylimieliseltä mutta homma menee niin että pyri työhaastatteluihin ja tee vaikutus työnantajaan :) Muuta Osloon joo tiedän että jos talous tiukalla ja tämän maan hinnat..Hyvin siinä käy ottaa vain aikansa.
Suurimpanan ongelmana on ollut tuo kieli, tassa kaupungissa haluavat etta osaa norjaa, kuulema niin paljon ita-eurooppalaisia hakee toita, etta nyt pelkkan siivoojan tyohonkin vaaditaan hyva norja. Kayn kielikurssilla, olen hakenut ihan kaikkia avoimia tyopaikkoja norjankielisella cv:lla ja vienyt cv:ta norjaksi puhuen liikkeisiin. Silti olen paassyt vain yhteen haastatteluun. Suomessa ei ikina ollut ongelmaa tyonsaamisessa yms.
Muutto ei onnistu kun avopuolisolla on taalla tyo.
Norjani on nyt ok tasolla, etta kylla parjaan, mutta ei tassa viela ole toivoa kokonaan menetetty.
- Norjassa asunut
Hei Statoil: vai muka muutto Osloon ilman töitä? No hah hah. Huono neuvo. Rikas voi tietysti yöpyä hotellissa, mutta normaali työläinen ei. Ellei sulla olle Oslossa luotettavaa tuttua, joka lainaa/vuokraa sohvaansa hätämajoitukseksi (ainakin 1-2kk), niin voit joutua telttailemaan puskissa kerjäläisten kanssa. Muista ottaa mukaan lämmin makuupussi sekä kaatosateen kestävä teltta! :)
- statoil
Hold kjeft..Asuin ensimmäisen talven autossa Oslossa.Tietysti tarkoitin että asunto pitää hommata ensin jne.Mitä .....kuvittelet!? Samanlaista aloitusta kuin itselläni oli tässä maassa en kenellekään toivo tietenkään! Oslossa parhaimmat mahdollisuudet työllistyä.
- statoil
statoil kirjoitti:
Hold kjeft..Asuin ensimmäisen talven autossa Oslossa.Tietysti tarkoitin että asunto pitää hommata ensin jne.Mitä .....kuvittelet!? Samanlaista aloitusta kuin itselläni oli tässä maassa en kenellekään toivo tietenkään! Oslossa parhaimmat mahdollisuudet työllistyä.
Työpaikka löytyi aikoinaan lähes heti mutta asuntoa ei..Viikonloppuisin kävin siinä muutamassa murjussa Maridal.issa nukkumassa kunnolla työpaikalla sai peseytyä! Nuorena semmoista jaksoi ja sieti-eipä jaksaisi enää..Nykyään Oslossa käydessä koetan varata residenssin Radissonilta ei enää rupisia hostelleja olivat melkoisia imtiaanikyliä 20v sitten.
- Norjassa asunut
Terkkuja Statoilille taas: Olen kanssasi samaa mieltä siitä, että autossa asuminen voi olla (en ole kokeillut) alussa hyvä vaihtoehto niille, joilla ei ole varaa "residenssiin Radissonilla". Poliisit vaan ovat aika tylyjä, joten kannattaa suosilla yöpyä taajaman ulkopuolella.
P.S. Suomi24:n lukijat ymmärtävät parhaiten suomea, joten säästä ne hienot norjankieliset hölinät paikallisille. :)- statoil
Nytpä on vara asua Radissonissa..Työnteon saisi lopettaa vaikka heti,kontolla on liki 100k€ tiedän että tuommoista summaa ei kannattaisi palkkatilillä seisottaa mutta katsoo ihan rauhassa mitä sille tekee.Osakehomma onnistui aikoinaan ostin 200k Nok Kvarneria päivää ennen kuin se meni myyntikieltoon,hinta on ihan eri nyt liki 15v myöhemmin.Rahaa kasaantuu kun työnantaja maksaa sapuskat,majoitukset ja kotimatkat!Koetappa itse jäädä joutilaaksi alle 40v Suomessa jos aloitustilanne on 0 markkaa tilillä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"1119531Ikuiset kaipaajat
Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo1686062Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset1595387Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El305358Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään484299Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle
Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m873531Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta783499En tiedä ymmärrätkö
Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk102921Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html1212902Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla
Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä492822