Elikkä mikä olis hyvä ruokavalio tälläselle reilusti ylipainoselle?jalka on useamman viikon kipsissä liikunta ei tule nyt kysymykseen
liikunta hankalaa
kiitos etukäteen
380
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Sairaana ei saa laihduttaa. Syö vain terveellisesti ja monipuolisesti, usein sekin rittää reilusti ylipainoiselle laihtumiseen. Eli syö ainakin puoli kiloa kasviksia joka päivä, älä syö mitään einestä äläkä lisättyä sokeria. Kaiva lautasmalli esille. Ruokalautasen halkkaisija n. 20 - 22 cm. Aamulla kaurapuuroa maidon kanssa, kananmuna ja hedelmä. Jne... Helppoa, ja syödä saa vatsansa täyteen.
Sairaana ei kannata laihduttaa, mutta ei kannata kerätä lisäkilojakaan. Nuo kasvikset ovat tärkeitä ja niitä voi ja kannattaa syödä paljon. Pieni tilkka rypsi- tai oliiviöljyä auttaa vitamiineja imeytymään. Jalka on kipsissä, joten vitamiinien lisäksi tarvitaan sitä proteiinia, joka on muutenkin laihduttajan ystävä. Proteiinia joka aterialla: maitotuotteista, kananmunista, broilerista, kalasta ja lihasta.
Mielestäni einekset voivat olla suuri helpotus jalkavaivaiselle, kun ei tarvitse seistä hellanääressä. Kannattaa vain katsoa tuoteselosteet ja pitää määrät kohtuullisina.
Kun joutuu olemaan paljon sisätiloissa liikkumisen estymisen takia, voisi tutkia, onko perää siinä, että viileässä huoneistossa oleskelu edistäisi laihtumista!
http://www.iltalehti.fi/laihdutus/2014021918055934_lh.shtml
Ei kannata tässä vaiheessa ryhtyä ankariin dieetteihin, mutta sokerin, suolan ja valkoisen viljan säännöstely voisi olla ensiaskel siihen, että jalan parannuttua et olisi ainkaan lihonut entisestään, ja voisit aloittaa sopivan kuntoliikunnan ja "terävämmän" dieetin, jos siltä tuntuu.