Äänestys - Miten erota?

miten erota

Miten SINÄ eroaisit

1. Selän takana uusi asunto ja yhtäkkinen häipyminen
2. Eron puntaroiminen yhdessä ja toiselta sille hyväksynnän hakeminen


Miksi?

5

241

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ero tuli

      Pitäisi se ero toisen kanssa puntaroida - antaa mahdollisuus selivttää asiat, mutta hyväksynnänä hakeminen? jos itse haluaa erota - miksi siihen toisen hyväksyntää tarvitaan?

      parempi erota kun asiat on selvitetty - itselle & varsinkin toiselle.

      seläntakana katoaminen - selkärangatonta puuhaa...

    • Se rehellisyys

      Selvittelyssä voi käydä niin, että kurimus jatkuu.
      Puolensa on nopealla häipymisellä joissakin tapauksissa.
      Joissakin on hyvä selvitellä, eli sanoa suoraan että loppu on ja kertoa todellinen syy rehellisesti ja oikein, syyttämättä.
      Toinenkin saa sanoa oman mielipiteensä, mutta syyttelemättä ja loukkaamatta.

      Helppoa ei ole olla rehellinen, mutta se on ainoa oikea tie.

    • Lapsellinen äänestys

      ------------------------

      • Siisti ero

        Totta kai kissa pöydälle mutta mitään vitkuttelematta.
        Tosiasiat pöytään ja rehellinen keskustelu puolin ja toisin.
        Jos/koska olin päättänyt että se on nyt loppu, se oli loppu. Annoin mahdollisuuden, siihen ei tartuttu. Mies itkemään ja kerjäämään, ei kuulemma tajunnut yhtään mitään! Miksi IHMEESSÄ haluan erota!? Jne. jne.
        Enon hain yksin, ei ole vaikeaa ja sillä se sitten on selvä. Tein selväksi, että saman katon alla en aio elää enää hetkeäkään, ja hän muutti pois. Koville se näytti ottavan.
        Missään tapauksessa ainakaan minun luonnolleni ei sovi mikään selän takana juonitelu ja hiljaa taka-alalle häipyminen. Myöskään mitään yksimielisyyttä en sitten jäänyt odottelemaan hamaan maailman loppuun, sillä sitä ei olisi tullut.

        Nyt on ukolla uusi, tai vanhahan se jo on, olleet yhdessä jo kauan. Mies otti itseään paljon vanhemman, on kai sitten turvallisempi! Puheväleissä ollaan eikä kaunaa kanneta.


    • pahinta ilkeilyt

      Noh, varmaan sille toiselle olis parempi kertoa miltä tuntuu, ettei tiedä kantaako tunne enää, rehellisyys on parasta antia näissä tilanteissa, ei pakeneminen ja toisen syyttely, sillä saa toiselle vain elinikäiset traumat, mutta kaikkea (huono seksi) ei kannata sanoa, vaan puntaroida itse mielessään onko se nimenomaisesti se asia minkä vuoksi suhde ei voi jatkua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      134
      3060
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      7
      1630
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      222
      1354
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1191
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1171
    6. 37
      1041
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      1022
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      133
      987
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      954
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      36
      897
    Aihe