Kävin työ haastattelussa. Työnantaja kysy palkka vaatimustani ja sanoin että Tessin mukainen joka on kylläkin todella huono tällä alalla missä työskentelen. Kunnes hän ehotti etten tekisi tessin kukaista vaan hän maksaisi tunnilta tuplasti enemmän ja sairausloman ajan palkkaa ei maksettaisi ollenkaan! Voinko hyväksyä sellaista sopimusta. En ole pahemmin sairastelun vuoksi töistä koskaan ollut pois.
Tessin mukainen palkka vai ei??
3
281
Vastaukset
- miikli
Sellainen soppari, missä sairausajan palkasta on sovittu tes:n ja jopa työsopimuslain vastaisesti, on mitätön sairausajan palkan suhteen.
Ammattiliitto voi kertoa lisätietoja. - Mielenkiintoista ..
Kyseinen työnantaja ei vaikuta ihan kaikilta osin päivänvaloa kestävältä, itselleni ainakin herää epäilykset monenkin asian suhteen (esim verot, sotumaksut jne), luultavasti tuossa paikassa joudut vielä itse hankaluuksiin. Toisaalta tulijoita sinne varmasti on ja paljon pienemmälläkin liksalla, joten jos rahaa tarvit, niin tervemenoa, mutta älä nyt missään tapauksessa tuudittaudu liialliseen sinisilmäisyyteen!
- Ihmeissään
Soitin ja kysyin edelliselltä työntekijälle joka oli viisi vuotta ollu töissä tässä paikassa ja kysyin miten he olivat sopimuksen tehneet. Hän kertoi että sopimus tehtiin niin että hän ei noudattanut työehtosopimusta laisinkaan koko aikana ja sairaspäiviltä palkkaa ei saanut ja kertoi olleensa tyytyväinen sopimukseen varsinkin palkan suhteen. Työsopimuksen sai ja palkka ja palkka kuiti ajallaan. Jopa tarjoutui näyttämään minulle sitä tarvittaessa, Tämä ytitis on toiminut 40- vuotta paikkakunnalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2534567Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1312993Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412752Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?741740Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061574Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn231475- 551324
- 931235
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2051098- 471085