Miehet, mielipiteitä, kiitos :)

nainen1984

Selventäisikö joku mies mitä miehei tällä hetkellä käy päässään läpi? Arvostaisin apua, todella.

Riitelimme torstaina, perjantaina mies sanoi, että on niin loppu tunteiden vuoristorataan. Ei jaksa sitä, että kun ollaan huipulla, niin sieltä tullaan kovaa alas. Parin-kolmen viime kuukauden aikana on ollut ehkä parin viikon välein sellainen poikkeustila jossa lähinnä minä sanon, etten jaksa. Sen olen sanonut, koska haluan reaktion miehestä. Olen nyt ymmärtänyt, että se on väärin ja että vain teen kärpäsestä härkäsen ja olen dramaattinen. No, mies oli viikonlopun töissä ja jäi myös yöksi sinne. Maanantaina palasi kotiin ja puhuimme. Keskustelu oli rakentavaa ja rauhallista. Pyysin, että antaisi minulle mahdollisuuden näyttää, että olen oppinut virheistä ja että unohdettaisiin viikonlopun tapahtumat. Hän sanoi, ettei ole varm apystyykö unohtamaan, mutta yrittää ja että edetään hissukseen. Nukkui sen illan samassa sängyssä, mutta ei koskettu toisiimme, annoin tilaa, mutta ilta oli kuitenkin ihan ok. Eilen kun tulin kotiin, tilanne oli taas ihan kauhea, vaan vaikea fiilis. Mutta sitten tunnelma helpottui ja sain jopa olla kainalossa sohvalla. Seksiäkin harrastimme eilen vaikka mieheni kysyi, että mitä jos se tuntuu oudolta? Jälkeenpäin kysyin, että tuntuiko oudolta ja hän sanoi, että vähän. Kysyin miltä sohvalla tuntui, hän sanoi, että vähän paremmalta kuin edellisenä iltana.

Ongelma tässä vaiheessa taitaa olla se, että kun mieheni lähti, niin hän todellakin ajatteli, että ei tule enää takaisin. Mutta hän kuitenkin suostui yrittämään, mutta ei pysty oikein selvittämään päätään. Hän sanoi rakastavansa mua, mutta esim eilen illalla ei sanonut sitä takaisi, mutta sen ymmärrän tosiaalta.
Mitä ajatuksia, onko teillä kokemuksia vastaavasta?

Meillä ei ole lapsia, emme ole naimisissa, mutta asumme yhdessä. Olemme molemmat juuri alle 30 v. Suhteemme on aliusta saakka ollut todella hyvä, pystymme puhumaan, meillä on hauskaa, samanlainen elämäntapa ja seksi toimii ja sitä on usein.

4

411

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tsemppiä

      Se että miehes ei oo sulle tarpeeksi mies vaan hiiri ei ole sun syysi.

      Nainen kiukkuaa koska tarvitsee syliä ja miehistä voimaa.

      Ole rohkea ja vahva, jos mies on mennäkseen anna mennä, löydät uuden joka osaa kysyä Missä hän tekee väärin mitä voisi korjata, ei tuollainen pakenija ole miestä nähnytkään. PIdä pintasi. Kaikki naiset ovat joskus vaikeita. Ethän ole ollut tahallasi ilkeä, vaan jotain vailla.

    • nainen1984

      Mieheni ei ole hiiri ja osaa keskustella tunteistaan asiallisesti ja fiksusti. Koen, että saan miehestäni miehistä voimaa ja turvaa, kyse ei ole siitä.

      Tällä hetkellä mies pelkää, että olisimme kahden viikon päästä taas selvitystilassa. Ja se on osasyy miksi hänen päässään pyörii ajatukset ympyrää. Sanoinkin eilen (kun rauhallisesti juttelimme), että jokin syy on, että hän edelleen on tässä yritämässä tuon brutaalin viikonlopun jälkeen. Ja hän sanoi, että se on se kaikki hyvä mikä meillä on. Mutta hän ei juuri nyt saa kiinni niistä hyvistä ajatuksista ja tnteista kun päässä on niin paljon ajatuksia.

      • totuutta silmiin

        Miksi sitten kysyt jos tiedät millainen miehesi on? Huomaatko että nyt jo puolustelet häntä, vaikka ensin olet hädissäsi että hän ei halua jatkaa koska olet hänen mielestään riidanhaluinen. Joku ongelmahan tuossa on ja minusta sinä tulet vain pahasti läheisriippuvaikseksi jos annat miehen uhkailla erolla joka riidassa, tai kiristää ettei hän enää kestä yhtään riitaa. Riitoja tulee aina ja jos ette pääse ns. totuuden äärelle, riitanne ovat turhia, joten mieti mikä on se asia missä miehesi on tehnyt väärin sinua kohtaan koska sitähän sinä riidoissa mieheesi purat. Onko kiva tulla jätetyksi omasta syystä, jos on niin puolustele toki miestäsi mielin määrin. Seuraus selvittämättömistä ongelmistanne on se että sinä alat haastaa riitaa ja miehesi uhkaa jättää sinut, onko tuo sinusta tavoittelemisen arvoinen suhde.

        johonkinhan sä olet miehessä pettynyt - mitä se on ?


    • Siirrätkö vastuuta?

      "johonkinhan sä olet miehessä pettynyt - mitä se on ?"

      Olet vain turhautunut ja pettynyt itseesi. Mitä itse käyt päässäsi läpi?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      65
      958
    2. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      69
      722
    3. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      133
      646
    4. Miksi meille jäi

      Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
      Ikävä
      37
      625
    5. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      35
      619
    6. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      69
      606
    7. SAHIMÄKI LOPETA

      Miksi käyt Tupamäen Pekan kimppuun.?? Hänen asia mitä hän tekee tiloillaan. Oletko omista POTKUISTASI yhä katkera turve
      Ähtäri
      43
      561
    8. Ikävö sinua nainen!

      Rakastan sua! ❤️💛❤️💜🧡🧡💚🤎:💜💜❤️
      Ikävä
      43
      560
    9. Rakas, rakkaampi, rakkain

      Olen tullut siihen johtopäätökseen, ettei minun kannata rakastaa. Kaikki joita olen koskaan rakastanut vain kohtelevat m
      Sinkut
      112
      515
    10. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

      Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
      Ikävä
      19
      500
    11. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

      Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
      Sinkut
      172
      484
    12. Ketä ajattelen

      kun mietin, mitä sinulle kuuluu? En tunne sinua oikeasti, ja se on ehkä hyvä, koska jos tietäisin enemmän, se varmaan v
      Ikävä
      18
      461
    13. Pilkettä sunnuntain silmässä

      😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto
      Sinkut
      62
      396
    14. Jos olet aidosti jostakin

      kiinnostunut, niin yrität myös lähestyä irl. 😁
      Ikävä
      52
      383
    15. Tiedätkö kun on

      Ikävä sinua melko usein.
      Ikävä
      17
      372
    16. Kyllä tiedän sun

      Likaiset pelit selän takana
      Ikävä
      42
      368
    17. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

      Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
      Ikävä
      29
      364
    18. Työttömän miehen ihmisarvo

      ..parisuhdemarkkinoilla on olematon. Työtön mies on naisille ihmisjätettä, varsinkin jos sattuu olemaan vielä kunnolline
      Sinkut
      96
      343
    19. YLINEN pilaa Ähtärin mahdollisuudet.

      Vuodeosastopäätös jossa Nina Ylinen (sdp) äänesti niiden lopettamisen puolesta, hoitajille potkut ja silti arviointimene
      Ähtäri
      22
      338
    20. Kuhmolaiset valittaa kaikesta

      Ootte te kyllä yksiä sanonko mitä... Kaikesta uudesta ja kaupunkia kehittävästå löytyy aina muutama vinkuja kun ei mene
      Kuhmo
      9
      338
    Aihe