Maailma on epäoikeudenmukainen

Molemmat koulukiusaajani ovat varmasti saaneet naisia enemmän kuin tarpeeksi ja oma kohtaloni taitaa olla jäädä ikuisesti yksin kiusaamisen aiheuttamien traumojen kanssa. Tulen varmaan siis syömään koko loppuikäni psyykenlääkkeitä ja käymään terapiassa enkä saa koskaan naista.

Ainut mikä minua voisi lohduttaa on se että jos kiusaajillani tulee joskus olemaan lapsia, uhkailisin tappaa lapset, naidan kiusaajani vaimoa ja polttaa heidän talonsa. Uhkailisin tietenkin jollain nimettömällä kirjeellä etten voisi joutua oikeudelliseen vastuuseen uhkauksistani.

Ikuisuus kysymys on se että miksi naiset aina rakastuvat pahoihin poikiin? Miksi pahat pojat saavat naisen alapään aivan litimäräksi ja kiltit pojat saavat vain pilkkaa ja sääliä osakseen?
50390
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 50

Vanhimmat

Minä olen nainen ja voin sanoa tuon aivan saman, mutta käänteisesti. Koulukiusaajani tuhosivat psyykeni (tänä aamuna viimeksi olin psykiatrilla, jossa minulle määrättiin kokeiluun kolmannet mielialalääkkeet). Silti nämä kiusaajani ovat hyvissä työpaikoissa ja jo osa naimisissa, laittavat facebookiin kuvia ihanista lemmenlomistaan ja kertovat ylennyksistään jne.

Joskus tulee mieleen, että jotenkin se kana olisi kynittävä :D Kaikesta laittomasta pidättäydyn täysin. En ikinä tule tekemään mitään, mikä rikkoisi Suomen lakia. Ja laiton uhkaus on aivan oikein laissa kielletty.

Mutta jos on oikein kekseliäs, niin pystyy ehkä muotoilemaan asiansa siten, että menee viesti perille... ;-D

P.s. En silti ikinä tekisi mitään väärää.

Äänestä
  • Vain luuserit hautoo kostoa. Kauna on heikkoutta.

    Äänestä

  • Friedrich ATM kirjoitti:

    Vain luuserit hautoo kostoa. Kauna on heikkoutta.

    "Kauna on heikkoutta."

    Olen samaa mieltä. Ja kuten sanoin, en ikinä tekisi mitään väärää.

    Äänestä

  • Friedrich ATM kirjoitti:

    Vain luuserit hautoo kostoa. Kauna on heikkoutta.

    Jos annat anteeksi, annat luvan loukata uudelleen.

    Äänestä

  • YliPäällikkö kirjoitti:

    Jos annat anteeksi, annat luvan loukata uudelleen.

    "Jos annat anteeksi, annat luvan loukata uudelleen."

    Anteeksiantamattomuus on katkeruutta.

    Uskon anteeksiantoon.

    Äänestä

  • YliPäällikkö kirjoitti:

    Jos annat anteeksi, annat luvan loukata uudelleen.

    Ei siinä anteeksiannosta ole kyse, vaan siitä, että pitää toimia silloin kun tilanne on ns. päällä, eikä jäädä vuosikausiksi hapattamaan omia ajatuksia joillain kostofantasioilla. Sitten jos joku loukkaa uudestaan niin toimii siinä tilanteessa. Kaunainen ihminen antaa kaunansa kohteelle vallan ja pilaa elämänsä, kun ei pääse yli jostain menneestä.

    Äänestä

  • mittumaari2 kirjoitti:

    "Jos annat anteeksi, annat luvan loukata uudelleen."

    Anteeksiantamattomuus on katkeruutta.

    Uskon anteeksiantoon.

    Väärä tulkinta. Anteeksiantamattomuus on vihaa. Viha on merkittävimpiä voimia ahneuden ja rakkauden lisäksi.

    Äänestä

  • mittumaari2 kirjoitti:

    "Jos annat anteeksi, annat luvan loukata uudelleen."

    Anteeksiantamattomuus on katkeruutta.

    Uskon anteeksiantoon.

    Viha on voima joka vie eteenpäin siinä missä rakkauskin.

    Äänestä

  • Friedrich ATM kirjoitti:

    Vain luuserit hautoo kostoa. Kauna on heikkoutta.

    Vain kostamaton kaunaisuus on heikkoutta..

    Äänestä

  • YliPäällikkö kirjoitti:

    Väärä tulkinta. Anteeksiantamattomuus on vihaa. Viha on merkittävimpiä voimia ahneuden ja rakkauden lisäksi.

    Olette molemmat väärässä. Anteeksiantamattomuus ei ole vihaa tai katkeruutta. Jossain tapauksessa siihen voi liittyä vihaa tai katkeruutta, toisissa ei. Joissain tapauksissa anteeksiantamattomuus voi olla pikkumaisuutta, toisissa jutuissa se on uskollisuutta itselle ja omille periaatteille.

    Koskaan ei ole pakko antaa anteeksi. On äärimmäisen loukkaavaa edellyttää esimerkiksi rikoksen uhrilta anteeksiantoa. Anteeksianto on täysin omaehtoista eikä kuulu muille. Negatiiviset tunteet sen sijaan kuluttavat ja ajavat lopulta ihmisen loppuun.

    Äänestä

Etpä ole yhtään parempi, jos kiusaajiesi vaimoja ja lapsia uhkaat. Ihan samanlainen sadisti kuin ne kiusaajatkin, jos sellaisesta saat mielihyvää.

Sinulle kiltti ilmeisesti tarkoittaa, ettei kykene iskemään takaisin. Itse taas olin aluksi liian sinisilmäinen ja hyväntahtoinen niin tehdäkseni - siis aluksi, nyt kukaan ei hypi silmille, kun vastaan kaikenlaiseen vittuiluun fyysisesti.

Äänestä
  • Pahempi jopa, kun kostaa syyttömille ja heikommille osapuolille sen, ettei pystynyt itse itseään puolustamaan.

    Äänestä

  • ... kirjoitti:

    Pahempi jopa, kun kostaa syyttömille ja heikommille osapuolille sen, ettei pystynyt itse itseään puolustamaan.

    Olet oikeassa.

    Äänestä

  • Ei se ole mikään uhkaus nussia kiusaajan vaimoa. Voin tietysti vielä lisäksi mennä vetään pataan kiusaajaani ja naureskella päälle.

    Äänestä

"kun vastaan kaikenlaiseen vittuiluun fyysisesti."

:D No etpä sinäkään ole kovin korkealla moraalilla pilattu.

Fyysinen väkivalta on väärin ja voi jättää pahan trauman.

Äänestä
  • Määä!

    Äänestä

  • "Fyysinen väkivalta on väärin ja voi jättää pahan trauman."

    Joo, voi olla että aiheuttaa, mutta niin aiheuttaa henkinenkin väkivalta ja jokainen vastaa omista teoistaan. Turha valittaa, jos saa sen, minkä omalla käytöksellään ansaitsee. Sitäpaitsi kiusaaja on yleensä niin heikko vätys, ettei lähde haastamaan ketään, joka yhtään pistää vastaan. Kenellekään ei siis yleensä koidu suurempi kolhuja. Mikä tässä on mielestäsi väärää?

    Äänestä

  • "Fyysinen väkivalta on väärin ja voi jättää pahan trauman."

    Henkinen väkivalta on aina paljon pahempi kuin fyysinen väkivalta.

    Äänestä

Voi se mennä toisinkin päin. Kävin yläastetta 90-luvun laman aikaan ja kiusattiin niin että olin pari viikkoa jossain ihan muualla kunnes koulusta soitettiin että missä se poika oikein heiluu.
Nyt on hyvä työ ja tyttöystävä. Toinen kiusaajistani on vankila- ja huumekierteessä ja toinen on joku pitkäaikaistyötön luuseri mitä FB:n kautta olen seuraillut.

Äänestä

Kiltit miehet eivät fantasioi kiusaajansa lasten tappamisella.

Äänestä
  • "Kiltit miehet eivät fantasioi kiusaajansa lasten tappamisella."

    En olekkaan enää niin kiltti nössö toisin kuin yläasteella olin.

    Äänestä

Minua kiusattiin jo ala-asteen ensimmäisellä viikolla ja säännöllisen epäsäännöllisesti myöhemmillä luokilla. Seitsemännellä ja kahdeksannella luokalla tosin eniten niinkuin monia muitakin. Se mikä tuntui pahimmalta oli se kun yksi tyttö joka aikaisemmin ilmoittanut täysin avoimesti pitävänsä minusta alkoi myöhemmin kiusata minua muiden kanssa. On tietenkin totta ettei kaunaa kannata loputtomiin kantaa ja että katkeruus vie energiaa ja voimia itseltään, mutta uskon jokaisen kiusatuksi joutuneen ainakin jollain tasolla tiedostavan sen, ettei anteeksiantaminen kiusaajille ole helppoa ja joissain tapauksissa jopa mahdotonta.

Vielä tässä joku aika sitten olin itse tullut siihen tulokseen, että olen antanut kiusaajilleni anteeksi mutta en ole unohtanut. Nyttemmin kuitenkin tuntuu siltä etten ole kunnolla onnistunut kummassakaan. Useimmissa tapauksissa uskon kuitenkin, että oma ajoittainen henkinen pahoinvointi ei johdu yksinomaan noista kiusaamisjutuista vaan on monien muidenkin asioiden summa joita meitä nuoria ihmisiä niin opiskelu-kuin työelämässäkin jatkuvasti kuormitetaan tämän päivän kilpailuyhteiskunnassa. Vahvathan täällä yleensä parhaiten selviää mutta kyllä jokaiselle täällä kuitenkin paikka on ja kuten Niinistökin uudenvuodenpuheessa totesi, "jokaisella on annettavaa".

Äänestä
  • Onko kiusaaminen syy vai seuraus? Onko huono itsetunto seurausta kiusauksesta, vai päätyykö kiusatuksi huonon itsetunnon vuoksi? Ehkä lapsuudenkodissa ei ole kasvatettu lasta puolustautumaan eikä olemaan piittaamatta muiden sanomisista.

    Äänestä

  • ... kirjoitti:

    Onko kiusaaminen syy vai seuraus? Onko huono itsetunto seurausta kiusauksesta, vai päätyykö kiusatuksi huonon itsetunnon vuoksi? Ehkä lapsuudenkodissa ei ole kasvatettu lasta puolustautumaan eikä olemaan piittaamatta muiden sanomisista.

    Uskon että kiusaus on sekä syy että seuraus riippuen kiusaajan omista motiiveista. Nuoremmalla iällä tapahtuu tietenkin usein, ettei kiusaaja itsekään tiedosta omia motiivejaan kiusaamiseen. Niinkuin eräs vanha luokkakaverini minulle hiljaittain totesikin, kiusaaminen on "sattumien ja ryhmäpaineiden summa", elikkä se että joutuu kiusatuksi harvemmin edes johtuu kiusatusta itsetään vaan kiusaajista.

    Eräs aika yleinen paradoksi on myös ajatella, että kiusaaja x on ilkeä ja kusipäinen ainoastaan kiusattua itseään kohtaan. Suurimmassa osassa tapauksissa kiusaaja kiusaa muitakin siinä sivussa ja on yleisesti ottaen epäkypsä ja ärsyttävä ihmisenä.

    Uskoakseni nuorella iällä kiusaamista tapahtuu enemmän koska solidaarisuuden tarve peruskoulun aikana ja myöhempinä ikävuosina aikuisuuteen asti on korkealla tasolla, ja varhaisnuoruudessa luultavasti kaikkein korkeimmillaan. Ihmisen varhaisnuoruudessaan kokemat muutokset aiheuttavat helposti epävarmuutta ja tarvetta kuulua johonkin omanikäiseen porukkaan. Yleensä kiusaajilla on kuitenkin itsellään ongelmia esimerkiksi perheensisäisiä ongelmia ja monesti kiusaajat itse ovat aikaisemmin joutuneet kiusatuiksi. Tiedän monia tällaisia tapauksia.

    Äänestä

  • mies 86 kirjoitti:

    Uskon että kiusaus on sekä syy että seuraus riippuen kiusaajan omista motiiveista. Nuoremmalla iällä tapahtuu tietenkin usein, ettei kiusaaja itsekään tiedosta omia motiivejaan kiusaamiseen. Niinkuin eräs vanha luokkakaverini minulle hiljaittain totesikin, kiusaaminen on "sattumien ja ryhmäpaineiden summa", elikkä se että joutuu kiusatuksi harvemmin edes johtuu kiusatusta itsetään vaan kiusaajista.

    Eräs aika yleinen paradoksi on myös ajatella, että kiusaaja x on ilkeä ja kusipäinen ainoastaan kiusattua itseään kohtaan. Suurimmassa osassa tapauksissa kiusaaja kiusaa muitakin siinä sivussa ja on yleisesti ottaen epäkypsä ja ärsyttävä ihmisenä.

    Uskoakseni nuorella iällä kiusaamista tapahtuu enemmän koska solidaarisuuden tarve peruskoulun aikana ja myöhempinä ikävuosina aikuisuuteen asti on korkealla tasolla, ja varhaisnuoruudessa luultavasti kaikkein korkeimmillaan. Ihmisen varhaisnuoruudessaan kokemat muutokset aiheuttavat helposti epävarmuutta ja tarvetta kuulua johonkin omanikäiseen porukkaan. Yleensä kiusaajilla on kuitenkin itsellään ongelmia esimerkiksi perheensisäisiä ongelmia ja monesti kiusaajat itse ovat aikaisemmin joutuneet kiusatuiksi. Tiedän monia tällaisia tapauksia.

    Oho, onpas tänne tullut paljon vastauksia, meneekin jonkun aikaa että saan kaikki luettua.

    Äänestä

  • Mies 89 kirjoitti:

    Oho, onpas tänne tullut paljon vastauksia, meneekin jonkun aikaa että saan kaikki luettua.

    Sanon kuitenkin tähän väliin että ei laiton uhkaus ole laiton jos poliisi ei pysty sitä selvittämään kuka uhkauksen takana on.

    Äänestä

  • Mies 89 kirjoitti:

    Sanon kuitenkin tähän väliin että ei laiton uhkaus ole laiton jos poliisi ei pysty sitä selvittämään kuka uhkauksen takana on.

    Lueskelepa ted kaczynskistä.

    Äänestä

  • ... kirjoitti:

    Onko kiusaaminen syy vai seuraus? Onko huono itsetunto seurausta kiusauksesta, vai päätyykö kiusatuksi huonon itsetunnon vuoksi? Ehkä lapsuudenkodissa ei ole kasvatettu lasta puolustautumaan eikä olemaan piittaamatta muiden sanomisista.

    Et kysynyt minulta, mutta kerronpa kuitenkin.

    Minulla ei ollut huonoa itsetuntoa ennen kiusaamista. Tai kyvyttömyyttä kertoa mitä mieltä olin. Tai vaivautumista sosiaalisissa tilanteissa. Olin oikein kunnon perusnormaali.

    Lapsuuden kodin tuoma haitta olivat uudessa ympäristössä (koulun vaihto) toimimattomat ratkaisumallit. Kas, ongelmat oli aikaisemmin ratkaistu pääasiassa keskustelemalla ja vanhemmat olivat aika oikeudenmukaisia sekä kaverit reiluja koulussa ja muuallakin, näin jälkeenpäin miettien. Maailmasta syntyi siis aivan väärä kuva. Vapaus, oikeus ja ystävyys, ha!

    Harha murtui nopeasti. Toki uuteen paikkaan tullessa on kaikenlaista kokeilua siitä miten toinen reagoi. Ei siinä mitään, aloin tutustua ihmisiin ja aluksi näytti ihan hyvältä. Mutta sitten jouduin opettajan simätikuksi, en ymmärtänyt olla tarpeeksi nöyrä ja luulin olevani vaikka mitä(?). Siitä hyvästä opettaja ivasi ja nöyryytti minua koko luokan edessä useamman kerran. Ja hop, kohta olikin piru irti.

    Kiusaamista jatkui sellaisen lukukauden. Pahinta eivät olleet tappelut jullien kanssa. Niissä sattui ainoastaan nenään ja ilmeni pian että julli vastaan julli otteluissa olin enemmän turpaan antava kuin ottava. Edes pienellä porukalla ei tulos minua vastaan yllättäen ollutkaan täysin varma. Ihme kyllä tutustuin myöhemmin osaan pojista ja kyllä meistä ihan kavereita tuli.

    Pahinta oli kuitenkin luokan tyttöjen harjoittama henkinen päälle paskominen. Oli tavattoman mieltä ylentävää joutua viiden, kuuden tytön ryhmäinhoamisen ja ivan kohteeksi. Kas kyllähän minun kannattaa tehdä itsemurha ihan yleisen hyvän takia, kun olen niin vitun ruma ja inhottava. Ja oli ihan hyvä että mummoni kuoli, on yksi paska vähemmän maailmassa, kai minäkin ymmärrät kuolla? Ja hyi vittu, älä tule tänne diskoon pilaamaan ihmisten iltaa ja plaa plaa. Olisi pitänyt soveltaa nyrkkiratkaisua arvon neiteihin, mutta silloin minulla oli vielä epätasa-arvoisia harhoja.

    Vittuilun lopettamiseksi riitti puoli vuotta vielä karumpaa vittuilua. Tulihan siinä käsiteltyä kaikki mahdollinen alkaen tyttöjen vanhempien avioeroista, alkoholiongelmista, työttömyydesta ja kuolemista jatkuen heidän pukeutumiseensa, henkilökohtaisiin ominaisuuksiinsa ja loppuen yleiseen haluttavuuteen. Vieläkin huvittaa itkevät ilkiöt, jotka päästivät pirun pullosta. Suhteet luokan tyttöihin eivät parantuneet koskaan. Mutta kyllä se sosiaalinen eristäminen on ihan mukavaa aikaisempaan verrattuna.

    Tuli selväksi mikä maailma on. Se on sorto, viha, vääryys, ilkeys ja omanedun tavoittelu.

    Äänestä

Kyllä pahat äijät saa aina naisia. Olen sen nähnyt monta kertaa. Tunnen miehen joka tappoi naisen ja on siltin naimisissa. Toinen mies tappoi miehen ja silläkin on nainen. Eka ja ainoa tyttöystäväni lähti huumeiden käyttäjän matkaan ja huonosti sille kävi.

Äänestä

Kiusaaminen on kiusatun syytä. Ihmiset, sekä lapset että aikuiset, testaavat toisiaan jatkuvasti. Jos ärsykkeeseen reagoi väärällä tavalla, tulee kiusatuksi. Tämän näkee siitä, että kiusaaminen ei lopu koulua vaihtamalla. Sanotaan, että sana kiusaamisesta olisi muka kiirinyt uuteen kouluun, mutta todellisuudessa kiusatun luonne vain on sellainen, että tämä ajautuu kiusatuksi. Mitkään ulkoiset seikat eivät siis altista kiusaamiselle, vaan nimenomaan luonne.

Äänestä
  • Totta. Kiusatulla on epänormaali luonne eli hän on ujo ja erakkomainen. Ensin nuo luonteenpiirteet saavat aikaan kiusaamisen ja sitten aikuisena alempitasoisuuden.

    Äänestä

  • Naisasialooseri. kirjoitti:

    Totta. Kiusatulla on epänormaali luonne eli hän on ujo ja erakkomainen. Ensin nuo luonteenpiirteet saavat aikaan kiusaamisen ja sitten aikuisena alempitasoisuuden.

    "Totta. Kiusatulla on epänormaali luonne eli hän on ujo ja erakkomainen. Ensin nuo luonteenpiirteet saavat aikaan kiusaamisen ja sitten aikuisena alempitasoisuuden."

    Enpä olisi uskonut että sinäkin asetut kiusaajien puolelle. Taidat siis itsekin olla kiusaaja.

    Äänestä

  • Mies 89 kirjoitti:

    "Totta. Kiusatulla on epänormaali luonne eli hän on ujo ja erakkomainen. Ensin nuo luonteenpiirteet saavat aikaan kiusaamisen ja sitten aikuisena alempitasoisuuden."

    Enpä olisi uskonut että sinäkin asetut kiusaajien puolelle. Taidat siis itsekin olla kiusaaja.

    En usko että looseri on varsinaisesti kiusaajien puolella. Luulisin pikemminkin että kaikki hänen omat vastoinkäymisensä naisasioissa palstateorioiden kanssa yhteensulatettuna ovat vain yhdessä muodostaneet hänelle päähänpinttymän siitä, että hänen itsensä tulisi olla öykkärimäinen ja kusipäinen YTM saadakseen naista. Looseri kyllä sisimmässään tiedostaa sen, että kiusaamiseksi joutuminen on yleensä kiusaajan vika eikä kiusatun.

    Äänestä

Ei kiusatun pidä joutua sitä koulua vaihtamaan, vaan kiusaaja pitää erottaa koulusta. Minussa ei ole mitään vikaa vaan niissä kiusaajissa.

Äänestä

Miksi et myös toteuttaisi uhkaustasi? Jos et kerran saa naista, niin mitä sinulla on menetettävää vaikka linnaan joutuisitkin?

Äänestä
  • Anaalineitsyys.

    Äänestä

  • PrisonR..e kirjoitti:

    Anaalineitsyys.

    Nyt puhutaan suomen vankiloista. Itse ollut siellä eikä se mikään jenkkilä tyylinen paikka ole. Tietysti pedofiilit ja raiskaajat saa varoa. Itse vietin siellä 6 kuukautta pienestä jutusta.

    Äänestä

  • No sitten elämä olisi täysin pilalla kun joutuisin linnaan. Vapaana eläessä minulla on kuitenkin mahdollisuus ainakin maksulliseen seksiin.

    Äänestä

No voi kyynel sentään.

Äänestä

Taas yleistämistä. Naiset eivät AINA rakastu pahoihin poikiin. Jotkut naiset ihastuvat, mutta kaikki eivät.

Se miksi jotkut naiset ihastuvat pahoihin poikiin johtuu mielestäni siitä, että itsevarmuus vetää ihmisä puoleensa. Ja vaikka "pahat pojat" eivät oikeasti olisi itsevarmoja niin he ainakin osaavat hyvin esittää itsevarmaa.

Sama pätee toisinkin päin. Useimmiten koulumaailmassa huomiota saavat ne itsevarmat suositut tytöt. Hiljaisia tyttöjä ei huomata, vaikka olisivat kauniitakin.

Äänestä
  • Tämä on tyypillistä naisen kirjoittamaa vähäjärkistä roskas. "Itsevarmuus viehättää ihmisiä" - vitut viehätä, se viehättää naisia! Miehet haluavat nussia kauniita naisia, ihan sama onko "itsevarma" vai ei. Kirjoittaja onkin luultavasti joku ruma nörttinainen, joka luulee itseään hyvännäköiseksi, koska joku tyttökaveri on hänen ulkonäköään joskus kehunut.

    Äänestä

"Taas yleistämistä. Naiset eivät AINA rakastu pahoihin poikiin. Jotkut naiset ihastuvat, mutta kaikki eivät."

Suurin osa rakastuu, keskustellaanpa hieman lisää siitä, että miksi näin useimmiten käy. Tästä aiheesta ei ole hyvä vaieta. Jostain kumman syystä kusipäinen luonne vetoaa moniin naisiin. Voi olla ettei naiset erota kusipäisyyttä ja tervettä itsevarmuutta toisistaan.

Äänestä

http://www.evanmarckatz.com/blog/flirting/nice-guys-finish-first/

"Nice guys don’t finish last. Nice guys without any balls finish last….

Ask most women what they’re looking for and you’ll get some version of “a nice guy with a little bit of an edge”. They value his ability to be a man, take control, make decisions, speak his mind and march to the beat of his own drum. None of those things prevent a guy from being nice. They just mean that he’s not a desperate kiss-ass.

Nice guys often confuse these two things. Because they’ve tried to “nice” their way into women’s hearts and failed, they’re convinced that they have to start being jerks. Uh uh. Decent women have no tolerance for jerks. They just don’t want a guy who values himself so little that he has to try so very hard to impress.

The confidence that a man projects is the magnetism that draws women.
The kindess is what keeps women there."

Äänestä
  • Hyvin muotoiltu asiat, siis todella hyvin. Monet kohdat tuosta pelkästä lainauksesta itsestään kääntää päälaelleen monta palstalla vallitsevaa stereotypiaa :)

    Äänestä

  • mies 86 kirjoitti:

    Hyvin muotoiltu asiat, siis todella hyvin. Monet kohdat tuosta pelkästä lainauksesta itsestään kääntää päälaelleen monta palstalla vallitsevaa stereotypiaa :)

    Minusta tuon kirjoituksen oli laatinut ihminen, joka ei ymmärrä miten asiat nivoutuvat toisiinsa.

    Äänestä

  • nabob kirjoitti:

    Minusta tuon kirjoituksen oli laatinut ihminen, joka ei ymmärrä miten asiat nivoutuvat toisiinsa.

    Kirjoittaja on kuitenkin "dating coach" joka on toiminu alallaan aika pitkään joten väittäisin hänellä olevan enemmän tietämystä kuin tän palstan kirjoittajilla.

    Äänestä

Ei tämä tietysti lohduta kiusattuja, mutta kaikki kiusaajat katuvat tekojaan vanhempana. Lapsena sitä ei osaa ajatella toisen tunteita, koska omakin tunne elämä on vasta kehittymässä.

Kyllä minuakin kiusattiin. Muistan yhdenkin tapauksen kun sain yhden kiusaajan itkemään. Jälkeenpäin ajattelin, että toivottavasti hänelle ei jäänyt siitä mitään traumoja. Ajattelin jopa pyytää anteeksi kiusaajalta sitä, että sain hänet itkemään, koska en oikeasti halunnut, että hän tunsi olonsa niin pahaksi.

Ei sitä lapsena ymmärrä mitä tekee, ja sen takia heitä ei pitäisi tuomita sen takia. Ei tämä tietysti helpota niitä, jotka ovat joutuneet kiusatuksi, mutta jos tietää, että he eivät tienneet mitä tekivät, niin ehkä se helpottaa.

Äänestä

Sunkaltainen ihminen anto mulle joskus miinuksen ja haukku mua vammaiseksi. Joten ei kiinnosta. Kun saat itsellesi naisen, niin toivon että se pettää sua. Ja kun tulet sydän verta vuotavana siitä pillittämään palstalle, niin verbaalisesti painan sut lisää lyttyyn.
Exäni sanoi että kun kirjoitin vihassa olin pelottavin asia mitä hän oli ikinä kohdannut. Hän ei ollut lukenut yhtäkään kirjaa missä kukaan voisi olla niin paha. Miau

Kiitä palstan sinkkuja tästä.

Äänestä
  • Kenen kaltainen ihminen? Jos minua tarkoitit niin ei pidä yleistää. Joku kusipää saattaa olla minunkin kanssani samaa mieltä tietyistä asioista mutta ei se tarkoita sitä että jaan saman arvomaailman sen kusipään kanssa.

    Äänestä

Muistaakseni olin itse 21 vuotta vanha kun aloin tajuamaan miten paljon viha ja katkeruus vie itseltään voimia. Opiskelin silloin täysin eri alaa ja huomasin että omat kurssikaverini suoriutuivat itseäni paremmin ja että heidän elämässään oli muutenkin enemmän sisältöä omaani verrattuna. Päätin muuttaa asennoitumistani itseeni ja omaan arkeeni ja aloin ajattelemaan positiivisesti.

Nyt arviolta viisi vuotta myöhemmin voin hyvällä omallatunnolla todeta sen auttaneen aika paljon. Järkeilin ettei minulla ollut enää vaihtoehtoja kuin muuttaa omaa asennoitumistani, vaikkei asenteenmuutos itsessään tietenkään poista kaikkia niitä muita velvoitteita joihin meidät on sidottu arjen keskellä. Edelleen tunnen ajoittaista masennusta ja ahdistusta enkä ole unohtanut tai edes antanut anteeksi, mutta olen ainakin oppinut arvostamaan itseäni ja omaksunut taistelijan luonteen, joskin kömpelön sellaisen. Omat henkiset resurssit tulevat pakostakin vastaan jossain vaikka kuinka yrittäisit porskuttaa eteenpäin ja olla mielin kielin yhteiskunnalle ja sen asettamille vaatimuksille.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mies 89 kirjoitti:

Molemmat koulukiusaajani ovat varmasti saaneet naisia enemmän kuin tarpeeksi ja oma kohtaloni taitaa olla jäädä ikuisesti yksin kiusaamisen aiheuttamien traumojen kanssa. Tulen varmaan siis syömään koko loppuikäni psyykenlääkkeitä ja käymään terapiassa enkä saa koskaan naista.

Ainut mikä minua voisi lohduttaa on se että jos kiusaajillani tulee joskus olemaan lapsia, uhkailisin tappaa lapset, naidan kiusaajani vaimoa ja polttaa heidän talonsa. Uhkailisin tietenkin jollain nimettömällä kirjeellä etten voisi joutua oikeudelliseen vastuuseen uhkauksistani.

Ikuisuus kysymys on se että miksi naiset aina rakastuvat pahoihin poikiin? Miksi pahat pojat saavat naisen alapään aivan litimäräksi ja kiltit pojat saavat vain pilkkaa ja sääliä osakseen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu