Millaista on olla marjamyyjänä kesätöissä? Kertokaahan kokemuksia. Onko työ yleensä koko myyntikauden vai mahdollista saada vain 2 viikon työjakso? Haittaakohan jos käyttää laskinta myynnissä, jos on tosi huono laskemaan rahasta takaisin? Millainen palkkataso? Kuuluuko työhön muuta kuin myyminen?
Vastaukset 5
- summerberries
up
- sinir
Kunpa joku vastaisi, itseänikin kiinnostaisi kuulla...
- .....
Eiköhän työnantaja palkkaa mieluummin sellaisia henkilöitä, jotka voivat olla koko myyntikauden. Uuden työntekijän opastamiseen menee aina aikaa ja satokaudella heillä on muutakin tekemistä kuin kokoajan opastaa uusia työntekijöitä.
Jos haaveilet vaan 2 viikon työjaksosta, niin on parempi jättää työnhaku kokonaan. - eimarjamyyjä
Itselläni on melko huonoa kokemusta marjamyyntityöstä. työ kuulostaa unelmakesätyöltä, mutta kuukauden marjamyyjänä ollessani totesin, ettei se sitä ole. Ensinnäkin, palkka maksetaan usein pimeänä, eikä ole minkäänlaista työehtosopimusta tms. ns. "laillista". Taukoja ei oikeastaan ole, asiakkaat eivät odota, joten jos olet yksin myymässä, et voi lähteä muualle ruokatauolle, vaan eväät on syötävä siinä kojulla. Toki marjoja saa syödä mahan täydeltä ;). Toiseksi, koin työn todella raskaaksi, seisoin 8 tuntia putkeen kojulla, tuolia ei tarjottu. Lisäksi koju täytyi itse purkaa ja marjat viedä suuren kaupan kylmiöön päivän päätteeksi. Laskinta en käyttänyt, kai olisi voinut, mutta myynti käy huomattavasti nopeammin ilman. Yleensä työhön otetaan kuukaudeksi tai koko kesäksi, mutta varmsti poikkeuksiakin on.
Hyvänä puolena voin sanoa palkan, joka oli reilu 10€ tunnilta. Ja marjoja sai syödä paljon, mikä oli myös mukavaa. Muuten en ainakaan itse halua enää tehdä kyseistä työtä. - moikkeliskoikkeliss
Mun mielestä työ oli aika kevyttä, iso plussa myös että marjoja sai syödä niin paljon kun halusi. Oli myös kivaa kun se oli ulkotyötä, mutta kojun katos kuitenkin suojasi paahteelta ja sateelta.
Miinusta tulee juuri siitä pimeänä palkan maksamisesta, ja työtodistuksen saaminen oli vaikeaa. Palkka oli myös aika huono, 6e/tunti, ja vuoroja saattoi olla vaan viisi tai neljä viikossa. Itse kuitenkin kun asun omassa kämpässä niin isompi kuukausipalkka olisi ollut parempi.
Riippuu varmaan paljon työnantajasta saako kahden viikon jaksoja. Mielummin varmasti ottavat sellaisia jotka voi olla pidempään. Mutta voihan ne palkata kiireapulaisiakin.
Kannattaa käyttää laskinta jos siltä tuntuu. Itse käytin laskinta, jotkut asiakkaat alkoi itse laskemaan ja neuvomaan kun käytin sitä, se oli vähän ärsyttävää, mutta ei kannata välittää.
Myymisen lisäksi sitä myyntikojua sitten hoidettiin. Lisättiin puuttuvia tuotteita, siivottiin, laitettiin hintalappuja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1202452Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???401622Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha6531066- 106993
- 71972
- 98926
- 48885
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk81749Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik33736- 71718