Marjamyyjä

summerberries

Millaista on olla marjamyyjänä kesätöissä? Kertokaahan kokemuksia. Onko työ yleensä koko myyntikauden vai mahdollista saada vain 2 viikon työjakso? Haittaakohan jos käyttää laskinta myynnissä, jos on tosi huono laskemaan rahasta takaisin? Millainen palkkataso? Kuuluuko työhön muuta kuin myyminen?

5

13322

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • summerberries

      up

    • sinir

      Kunpa joku vastaisi, itseänikin kiinnostaisi kuulla...

    • .....

      Eiköhän työnantaja palkkaa mieluummin sellaisia henkilöitä, jotka voivat olla koko myyntikauden. Uuden työntekijän opastamiseen menee aina aikaa ja satokaudella heillä on muutakin tekemistä kuin kokoajan opastaa uusia työntekijöitä.

      Jos haaveilet vaan 2 viikon työjaksosta, niin on parempi jättää työnhaku kokonaan.

    • eimarjamyyjä

      Itselläni on melko huonoa kokemusta marjamyyntityöstä. työ kuulostaa unelmakesätyöltä, mutta kuukauden marjamyyjänä ollessani totesin, ettei se sitä ole. Ensinnäkin, palkka maksetaan usein pimeänä, eikä ole minkäänlaista työehtosopimusta tms. ns. "laillista". Taukoja ei oikeastaan ole, asiakkaat eivät odota, joten jos olet yksin myymässä, et voi lähteä muualle ruokatauolle, vaan eväät on syötävä siinä kojulla. Toki marjoja saa syödä mahan täydeltä ;). Toiseksi, koin työn todella raskaaksi, seisoin 8 tuntia putkeen kojulla, tuolia ei tarjottu. Lisäksi koju täytyi itse purkaa ja marjat viedä suuren kaupan kylmiöön päivän päätteeksi. Laskinta en käyttänyt, kai olisi voinut, mutta myynti käy huomattavasti nopeammin ilman. Yleensä työhön otetaan kuukaudeksi tai koko kesäksi, mutta varmsti poikkeuksiakin on.
      Hyvänä puolena voin sanoa palkan, joka oli reilu 10€ tunnilta. Ja marjoja sai syödä paljon, mikä oli myös mukavaa. Muuten en ainakaan itse halua enää tehdä kyseistä työtä.

    • moikkeliskoikkeliss

      Mun mielestä työ oli aika kevyttä, iso plussa myös että marjoja sai syödä niin paljon kun halusi. Oli myös kivaa kun se oli ulkotyötä, mutta kojun katos kuitenkin suojasi paahteelta ja sateelta.

      Miinusta tulee juuri siitä pimeänä palkan maksamisesta, ja työtodistuksen saaminen oli vaikeaa. Palkka oli myös aika huono, 6e/tunti, ja vuoroja saattoi olla vaan viisi tai neljä viikossa. Itse kuitenkin kun asun omassa kämpässä niin isompi kuukausipalkka olisi ollut parempi.

      Riippuu varmaan paljon työnantajasta saako kahden viikon jaksoja. Mielummin varmasti ottavat sellaisia jotka voi olla pidempään. Mutta voihan ne palkata kiireapulaisiakin.

      Kannattaa käyttää laskinta jos siltä tuntuu. Itse käytin laskinta, jotkut asiakkaat alkoi itse laskemaan ja neuvomaan kun käytin sitä, se oli vähän ärsyttävää, mutta ei kannata välittää.

      Myymisen lisäksi sitä myyntikojua sitten hoidettiin. Lisättiin puuttuvia tuotteita, siivottiin, laitettiin hintalappuja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      151
      1269
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      119
      1048
    3. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      215
      798
    4. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      772
    5. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      29
      760
    6. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      64
      752
    7. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      139
      716
    8. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      45
      641
    9. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      57
      622
    10. Joko kaupungin johtaja saa iskeä kuokkansa kunttaan

      Särkiperällä tapahtuu 25.8 2026 klo.10.00 Fingrid Oy:n ja kahden maanomistajan kanssa maan lohkominen.Mahdollisesti täss
      Pyhäjärvi
      60
      571
    Aihe