Elikkä olen syönyt nyt 3 kuukautta cerazette minipillereitä ja kahden kuukauden aikana kuukautiset tulivat ihan normaalisti ei mitään ongelmaa mutta nyt tämä 3 kuukausi kuukautiset olivat myöhässä 3 viikkoa ja sitten ne alkoi ja on kestänyt kohta 2 viikkoa ja todella runsaana. Minulla ei ole koskaan siis ollut runsaat kuukautiset. En ole unohtanut ottaa pillereitä ollenkaan ja juurikaan heittoja ei ole ajassa tullut. Nyt lopetin pillerit 3 päivää sitten vuodon takia. En ole tehnyt raskaustestiä. Pitäisiköhän? Onko kellään kokemusta tästä? Pelkään että vuoto ei lopu ollenkaan. Mietin että pitäisiköhän mennä lääkäriin. Onko kellään vastaavaa kokemusta? Olen huolissani tästä. :(
Kokemuksia.
jeps1
1<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Tämä teksti löytyy suoraan pakkausohjeesta, jota et ilmeisesti ole lukenut:
"Cerazette-tablettien käytön aikana vuodot voivat muuttua epäsäännöllisiksi. Vuoto voi olla vähäistä tiputtelua, joka ei edes vaadi sidettä, tai runsaampaa vuotoa, joka muistuttaa niukkaa kuukautisvuotoa ja vaatii kuukautissuojan käyttöä. Vuoto voi myös jäädä kokonaan tulematta. Vuotojen epäsäännöllisyys ei merkitse Cerazette-tablettien ehkäisyvarmuuden heikkenemistä. Yleensä se ei vaadi mitään toimenpiteitä, vaan voit jatkaa Cerazette-tablettien käyttöä. Jos vuoto on runsasta tai kestää pitkään, käänny lääkärisi puoleen."
Ehkäisyteho on varmasti säilynyt, mutta sinun olisi kannattanut kääntyä lääkärisi puoleen ennen kuin omapäisesti lopetit tablettien ottamisen. Ilmeisesti tämä pillerimerkki ei sovi sinulle. Nyt et voi yhtä yksinkertaisesti siirtyä kokeilemaan toista pilleriä, koska lopetit pillerien käytön. Mutta edelleen. Ota yhteys lääkäriin.