Pari vuotta työttömänä. Useita hakemusksia sinne sun tänne työvoimakoulutuksiin ja työpaikkoihin. Ei yhtään tärppiä. Olin työkkärissä keskustelemassa ja huomasin, että olen jäänyt paitsi monesta sijoituspaikasta koska työkkäri ei pidä työttömiin mitään yhteyttä. Nyt minut laitetaan johonkin höpölöpö koulutukseen päiväksi. En tarvitse tällaisia koulutuksia vaan aktiivisen työvoimatoimiston joka lähettää minulle tietoa minulle sopivista paikoista joita ei julkisissa ilmoituksissa näy. Luulin, että tet-toimisto olisi aktiivisesti lykkäämässä ihmisiä töihin mutta luulin väärin.
Mikä ihmeen työnhakuvalmennus?
haagamelia
6435
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Eihän se aktiivinen ole. Työnhakuvalmennusta on ollut itselleni kahteen kertaan. 2viikon kurssi oli ensin ja sitten vissiin nykyinen yhden päivän viime kesänä. Jos ei osallistu, niin karensso paukkuu.
"" että olen jäänyt paitsi monesta sijoituspaikasta koska työkkäri ei pidä työttömiin mitään yhteyttä""
Eiköhän se aktiivisuus pidä tulla sinun puolestasi. Eli säännöllisesti yhteydessä työkkäriin. Osoittaa ettet ole ollut ainkaan pitempään aiktiivinen työnhakija. Siksi työkkäri ottanut ohjakset ja pistää sinut työnhaku valmennukseen. Mahdollisesti sen jälkeen työharjotteluun.
Ensinnäkin työvoimatoimistot haluaa aktivoida sinua eli he eivät halua tulla aktivoitua itse sinun toimesta. Eräs tuttava työttömänä painosti säännöllisesti työkkäriä työ tiedusteluilla niin soitoilla ja henkilökohtaisilla käynneillä työkkärissä. Hän perusteli käytöstä sillä että haluaa aina olla ensimmäisten joukossa jotka tietää uuden avoimen työpaikan tuleen työkkäriin sekä varmistaa edellä mainitulla käytöksellä että työkkäri ei häntä aktivoi höpölöpö palveluihin perusteluna että hän on passiivinen työnhakija. Tämä johti ensin siihen että työkkäri koitti saada hänet ymmärtämään että ei työnsaamista edistä se että lähes joka päivä soittelee tai käy työkkärissä. Tuttava ei lopettanut enellä mainittua toimintaa vaan tihensi työkkärin "kiusaamista" entisestään.
N. 3 kk jälkeen hän sai kutsun saapua työkkäriin ja hän sai töitä työkkäristä työvoimaneuvojana ns. vale vakituisena eli hän tekee työvoimaneuvojan töitä määräaikaisena eri toimistoissa Turussa ja naapuri kunnissa. Kun yksi määräaikainen päättyy niin hänelle on aina tullut vinkki hakea työvoimaneuvojaksi naapurikunnan työkkäriin ja aina on saanut töitä.
Tästä siis voidaan päätellä että työnhaku aktiivisuus kannattaa varsinkin kun aktiivisuuden kohdistaa työkkärin työnvälityspalveluihin .
Sitkeydellä saa aikaan edes jotakin. Jos ihminen kokee, että hänen on hommattava työpaikka, niin kannattaa sitä myös etsiä. Sen jälkeen voi sitten ehkä paremmalla omallatunnolla olla yhteisön syytteistä vapaampi, kun on edes etsinyt.
Työnhakeminen ei ole mikään elämän ykkösviihdehommaa. On vastassa kärttyisiä ihmisiä ja jatkuvasti sinua arvioidaan, yrittämisen jälkeen tulee myös pettymys.
On paljon myös ihmisiä, joista rekrytoijat varmasti sanovat ei jo heidät nähdessään. Ensinnäkin vaatetus on karmia tai muuta vastaavaa. Pitäisi olla enemmän valvontaa tuossa työnhaussa, että muutkin pääsisivät, vaikka esim. hakemuksen lähtetysjärjestyksessä ensimmäinen.
Rekrytoija saattaa olla planeetan syrjivin ihminen, mutta lienee kuitenkin ihmismäinen ja antaa ehkä valtavirtaan verrattuna heikommallekin mahdollisuuden, jos työnkuva tulee kuitenkin täytettyä ja ihminen yleensä haluaa tehdä.
"Eiköhän se aktiivisuus pidä tulla sinun puolestasi. Eli säännöllisesti yhteydessä työkkäriin. Osoittaa ettet ole ollut ainkaan pitempään aiktiivinen työnhakija. Siksi työkkäri ottanut ohjakset ja pistää sinut työnhaku valmennukseen."
Taas tämä höpönlöpö.
Työkkärillä on yhteystietosi. Jos heillä on aihetta soittaa tai ottaa yhteyttä he tekevät niin. Turha sinnepäin on jatkuvasti elämöidä.
Kursseja säännöllisesti järjestetään. Niiden perimmäinen tarkoitus on olla osoitin että tässä muka jotain tehdään, vaikka tosiasiassa mitään ei ole tehtävissä.
Ja kun kursseja on niille on lähetettävä määrätty määrä rehua/kurssi, ja mikä parasta hyvässä lykyssä se vielä tuo muutamalle kurssista kieltäytyjälle karenssin.
Kurssi on siis vähän sama kuin on työministerin virka. Monet luulevat että työministeri on järjestemässä ihmisille työtä. No ei ole koska mitään työtä ei ole järjestettävissä, vaan on siellä pitämässä kurissa TEM johtavien virkamiesten psykopaattisinta osaa. Ja tienaamassa itselleen ministerin eläkettä. Ne ovat työministerinä tehtävän työn tarkoitus ja tavoitteet.
Esim rva Filatov onnistui työministerinä eläkkeen tienaamisen suhteen ja epäonnistui totaalisesti psykopaattien kurissa pidon suhteen, joka epäonnistuminen sitten näkyy tänäkin päivänä täysin järjettömänä ja työttömyyttä lisäävänä 9-euron pakkotyötyösysteeminä.
Niinpä kun ne kurssit ovat ikäänkuin kulissi, niin niille kurseille aika-ajoin voi päätyä käyttäytyi sitten miten hyvänsä työkkäriin päin.
Mutta ennenkaikkea, kysykää keltä hyvänsä työnantajalta tahtooko hän että kaikki tämän maan yli 500 000 työtöntä alkavat oikein helvetin aktiivisesti etsimään töitä.?
Kysykää että palkkako hän jonkun töihin vaikka ei ketään uutta työntekijää töihin tarvitse ihan vain siksi että tämä jo niin ja niin monennen kerran kävi ovella/soitti/lähetti sähköposti ia ja kysyi pääsiskös sinne töihin?
Kysykää että haluaako hän työnantajana että kaikki kolmenkymmenenkilometrin säteellä asuvat työttömät kerran jokaikinen arkipäivä ottavat häneen yhteyttä joko käymällä firman ovella tai soittamalla sinne tai sähköpostitse kysyen että olisko töitä?
Jonkun kun on siellä työpaikalla käännytettävä pois ne ovelle tulleet työnkysyjät tai puhelimitse töitä kysyvät ja jonkun on poistettava ne sähköpostiin tulleet työnpaikan kyselyt. Ja se ja siihen käytetty työaika ei ole firman kannalta erityisen hyödylliseen käytettyä työaikaa.
Siis joku vielä 2014 kuvittelee, että työkkäri järkkää ihmisiä töihin?
Se paikka on byrokratiapalatsi, jossa pyöritellään papereita!
Jos monilta palstalaisilta kysyt, se on lähinnä karenssitehdas!
Kysele töitä muulta taholta, entisiltä työtovereilta ym. kavereilta. Mitä vähemmän työkkäri on kiinnostunut meikäläisestä, sitä tyytyväisempi olen.