Deittailen pari v vanhempaa miestä, kaikki on olult alusta asti todella kiihkeää ja hyvin synkkaa kaikilla osa-alueilla. Muutin juuri exäni luota yksin asumaan, minkä vuoksi sänkyni on todella pikkuruinen, enkä omista tuolejakaan saati isoa telkkaria tai mitään hienouksia. Deittini asuu yksin isossa kaksiossa, hänellä on iso sänky iso telkkari kaikki mukavuudet jne.
Aina kun olemme mun luona, niin ei oikeen ole mitään tekemistä ja miehelläkin tuntuu olevan tylsää. Sängyssäni on hankalaa makoilla saati mitään puuhata. Lisäksi minulla on koira, joka on mustasukkainen minusta ja häiriköi jos olemme läheisissä tunnelmissa. Toisinsanoen minun asunnossani oleminen on jotenkin aina todella hankalaa, ja se häiritsee minua kovasti. Olisi mukavaa jos minunkin luonani voisi rentoutua ja olla miellimättä aina sitä että miten olla ja mitä tehdä ja millä päällä koirakin on jne..
Mitä tehdä? Mies on akateeminen ja komea ja kaikkee, minä vaan tällänen köyhä ja surkea ja hullu koiranainen. Kiitos jo etukäteen
Aina kun olemme mun luona, niin ei oikeen ole mitään tekemistä ja miehelläkin tuntuu olevan tylsää. Sängyssäni on hankalaa makoilla saati mitään puuhata. Lisäksi minulla on koira, joka on mustasukkainen minusta ja häiriköi jos olemme läheisissä tunnelmissa. Toisinsanoen minun asunnossani oleminen on jotenkin aina todella hankalaa, ja se häiritsee minua kovasti. Olisi mukavaa jos minunkin luonani voisi rentoutua ja olla miellimättä aina sitä että miten olla ja mitä tehdä ja millä päällä koirakin on jne..
Mitä tehdä? Mies on akateeminen ja komea ja kaikkee, minä vaan tällänen köyhä ja surkea ja hullu koiranainen. Kiitos jo etukäteen
Vastaukset 15
Vanhimmat
Osta vaikka pätkällä isompi sänky. Niin minä tein erottuani rahattomana. Pari tuolia fidan kirpparilta ei monta euroa maksa. Telkkaria ei tarvita, kun ollaan yhdessä. Helliminen, jutustelu, hieroskelu, kortin pelailu tai vaikka kirjat tai ristikot avuksi, jos haluaa "yksinäistä" viihdykettä.
Jos miehellä on tylsää, se on hänen oma ongelmansa. Luulisi sinun riittävän hänelle ohjelmaksi, tai sitten herra voi ottaa mukaansa omia viihdykkeitään. Lapsiakaan ei pidä opettaa siihen, että heidän tylsyyteensä aikuiset keksivät tekemistä. Aikansa oltuaan lasten mielikuvitus kyllä alkaa keksimään puuhaa.. Samoin miehelläsi, että ei kukaan toinen ole velvollinen viihdyttämään häntä.
Laita koirasi vessaan puruluun kanssa. Eihän sentään koira ole teillä lauman johtaja!
Taidatte olla mielikuvituksettomia molemmat! Akateemisuus on näemmä laiskistanut omaa ajattelutyötä..
Muilla ajatuksia tästä?
Luulen, että joku luopuu vanhasta parisängystään tai levitettävästä sohvastaan vaikka ilmaiseksi, kunhan vain käytte hakemassa pois. Sama juttu tuolien kanssa.
Kuten joku jo neuvoikin, koira ei voi olla johtaja, joten opeta se tavoille tai sulje se kylppäriin.
Noin muuten en ymmärrä, miksi teidän pitäisi olla luonasi, jos yhteiselo siellä on niin vaikeaa. Akateemisuudella tai varallisuudella ei ole asian kanssa mitään tekemistä. Miehet arvostavat naisissa aivan eri asioita.
Ratkaisu: anna koira pois ja muuta miehen luo.
Kirpparilta saa uusia leveitä sänkyjä 20 egellä. Ainakin minä sain.
Kirpparilta voi ostaa vain sellaista, minkä voi pestä, esim. siis laverisänky. Älkää ikimaailmassa tuoko koteihinne käytettyjä runkopatjoja, joustinsänkyjä tms. YÖK! Niissä voi olla elukoita enkä minä ainakaan ilkiäisi mennä nukkumaan sänkyyn, joka on ollut jonkun tuntemattoman sänky. Ällöttää ajatuskin.
Et vissiin ole koskaan ollut hotellissa yötä?
Tosi hyvä kommentti!
Käykää leffassa välillä?
Kokatkaa ja ulkoilkaa kun olette sun luona, viekää koiraa agilityradalle tai metsiköihin. Jutelkaa, kertokaa menneisyydestänne, lapsuudestanne yms.
Meillä on miehen kanssa "pieni 120leveä" sänky ja hyvin mahdumme siihen, emmekä kaipaa isompaa sänkyä. Ja mun mies ei ole mikään pieni mies.
Pelatkaa pöytäpelejä, kootkaa palapelejä yms
Kuulostaa aika tylsältä jos vaan telkkaa tuijotetaan
Ensisijainen hankinta on isompi sänky. Pitää ainakin pystyä hommailemaan ja torkkumaan yhdessä. Kyllä sinä nyt jostain sellaisen saat hommattua.
Toiseksi, miksette sitten hengaa enemmän miehen luona? Olkaa siellä siihen saakka, kunnes saat oman kämppäsi kuntoon, tai ties vaikka silloin jo yhteenmuuttokin olisi ajankotaista :)
Olette oikeassa, kyl se sänky on nyt hommattava. Koira tosin alkaa haukkumaan jos suljen sen kylppäriin :/
Mitä teet/tekisit asunnossasi yksin ollessasi? Onko se sinulle koti vai "kämppä", jossa eletään väliaikaiselämää kunnes muutetaan taas miehen kanssa yhteen ja aletaan elää "oikeaa elämää"?
Jos viihdyt itse omassa elämässäsi ja omassa kodissasi niin tuo ongelma poistuu. Ei kaikkea tarvitse hankkia kerralla, mutta yhdessä tekemistä olisi sekin, että kiertäisitte yhdessä hankkimassa pikkuhiljaa tavaroita joita tarvitset ja laittaisitte asuntoasi kodikkaaksi. Vuokranantajasta riippuen saattaa olla mahdollista saada ilmaiset maalit ja edullista tavaraa löytää tosiaan kirppiksiltä ja kierrätyskeskuksista.
Ei aikuisiällä seurustelun tarvitse enää olla sitä, että maataan sängyllä tai istutaan sohvalla "nuohoamassa" vaan silloin, kun asutaan jo omissa kodeissa eikä vanhempien kodissa omassa huoneessa, niin voidaan yhdessä tehdä ihan arkisia asioita.
Muistathan myös, että silloin kun olet ottanut koiran niin olet sitoutunut siihen sen loppuelämäksi. Sen ei kuulu kärsiä siitä, että huomiosi on nyt "komeassa akateemisessa miehessä".
Tietenkään en anna koiran kärsiä alkqvqn suhteen takia, koira on mulle numero yksi. Pitäisi tuo mustasukkaisuus saada karsittua pois..
Vaikka koira sinulle tärkeä onkin, niin ei kannata ainakaan ääneen alkaa vertailemaan sitä mieheen vaan ajatella, että ne molemmat ovat tärkeitä ja täydentävät toisiaan elämässäsi.
Ainakaan harva nainen pitää siitä, että listataan tärkeysjärjestykseen: Kaverit, viina, porno, sähly, skitta, tyttöystävä...
Hei haloo! Tietenkin koirasi vaistoaa sen, että hän on arvoasteikossasi ylempänä kuin miehesi, siksi hän kokee ahdistavana, kun annat huomiota miehelle, etkä hänelle.
Koiraa ei pidä koskaan pitää ketään ihmistä tärkeämpänä, vaan tajuta, että koirat elävät eläinten vaistoilla ja laumaeläin aina lauman hierarkian mukaan.
Nyt otat johtajan aseman ja näytät koiralle, että hän on laumassa alimpana. Jos koira yrittää häiritä teitä, ohjaat käskien koiran pois, ja niin monta kertaa, että menee perille. Näytät, missä koiran paikka on. Voit palkita koiraa kehuilla, kun hän pysyttelee hiljaa kauempana. Ole johdonmukainen, älä lipsu missään tilanteessa.
Ei sellainen nainen miestä saa, joka pitää koiraansa miestä tärkeämpänä!!!