Elikkäs vaimo hakkaa aina kun riidellään. Yritän aina rauhoitella mutta kun ei auta. Takaisin ei saa lyödä koska muuten on tantta armeija oven takana. Kaveri oli lyönyt joskus vaimoaan takaisin niin hän sai ehdollista vaikka oli selvät todisteet että sen vaimo lyö. En ymmärrä että miksi "heikompaa" naista saa lyödä.
Mutta kuinka muuten saisi loppumaan?
Voisin heittää pihalle koska tienaan 3689$ kuukaudessa niin rahallisesti ei olisi ongelma.
Mutta lapsia ei viitti hylätä.
vaimo lyö!
10
616
Vastaukset
- hgsrth
Heitä pihalle. Tai sano, että hakkaaminen loppuu tai sitten heität pihalle. Ei kenenkään tarvitse tuollaista kestää.
Ethän sinä lapsia hylkää, väkivaltaisen naisen vain. - vitun vässykkä
varmaan siks kun et ole mies, ei mies kirjoita tänne siitä vaan osaa tehdä oikeat ratkaisut tuollaisessa tilanteessa itse
Moi!
Arvostan tuota asennetta, että lapsia ei viitti hylätä. On hyvä, että perheessä ajatellaan lasten etua ja toimitaan sen mukaisesti.
Mutta jos vaimo hakkaa, on jotain vialla. Väkivaltaan turvautuja tarvitsee apua. Usein se, joka eniten tarvitsisi apua, ei kuitenkaan tunnista tai tunnusta avun tarvettaan. On varmaan selvää, että väkivalta ei lopu väkivallalla eli hakkaaminen ei lopu hakkaamalla takaisin.
Yleensä ihminen voi muuttaa vain itseään – ja sekin on työlästä. Ehkä perheessä on jo keskusteltu moneen kertaan ja keskustelun lopputulos on etukäteen tiedossa: riita ja väkivalta? Onko sinulla luotettavaa kaveria, jolle voit kertoa asiasta? Toivoisin, että voisit kysyä apua kunnan tai seurakunnan perheneuvonnasta. Niissä on myös miehiä töissä, joten ei tarvitse odottaa tantta-armeijaa. Tapaamisiin voi mennä myös yksin, jos puoliso ei halua tulla mukaan.
Myös lasten etu on se, että hakkaaminen loppuu, tavalla tai toisella.
Siunausta kotiinne,
Päivi-pappi Hämeestä- Mullah Kajar
Parempi ottaa avioero hakkaavasta urpovaimosta joka ei selkeästi arvosta miestään ja perhettään. Ei ole missään määrin lasten etu jumittaa huonossa parisuhteessa jossa toinen on väkivaltainen.
- kapsäkit_käteen
Minkä ikäisiä lapset ovat? Jos yli 3 v. niin laita avioeron 1. vaihe vireille ja samalla yhteys lastenvalvojaan lähihuoltajuuden saamiseksi vaimon väkivaltaisuus ja jatkuva riitely perusteena. Olisi hyvä jos voit äänittää riitojanne tai muuten hankkia todisteita vaimosi arkiluonteesta. Hän tottakai kiistää kaiken. Jos tulee pieniäkin mustelmia tai naarmuja, niin hae lääkärintodistus asiasta jotta sinua uskotaan.
"Hullu muija". - kerrasta poikki
Lyökö tai käykö se lapsiin käsiksi? jos, niin lähde menemään ja ota lapset mukaasi. Sun täytyy tosin tehdä lastensuojeluilmoitus myös.
Voit tehdä aivan saman kuin nainen tuossa tilanteessa. Juokse! Väkivaltaista kumppania ei tarvitse kenenkään katsella. saati lasten. - kurmottaako
En usko. Sepittelet satuja. Sulla ei ole lapsia,luulenpa että olet itse lapsi vielä. Noine kuukausituloinesi. Hehheh. Onko tyttöystäväsi koulusta pannu bänksit vai mikä kurmottaa?
- Suviski
Onpas hassua. Siis ei se että vaimosi sua lyö, vaan se, että kun nyt olen tässä illalla istunu lukemassa näitä sivustoja, ja nähnyt seuraavaa: Naiset kirjoittelevat täälä kuinka ovat suhteissaan epähuomioituja, äijää ei joko kiinnosta mikään tai on liian mustis tai väkivaltainen ja kaikkea siltä väliltä. Tämä on ensimmäinen keskustelu jonka olen lukenut miehen kirjoittamana, ja mitä täältä löysinkään? Välittömästi kommentteja "Vitun vässykkä" ja tämä kommentoija ennen minua? Ihan oikeasti? Tosi kypsää käytöstä, kurmottaako, Taidat itse olla aika uraohjus ja vaimosi varmasti kuin enkeli :D
- Sannnnnnni
Ajattele niin että ei lapsille se sekoboltsiäidin tarkkailukaan kivaa ole. Hanki todisteita siitä että vaimo lyö (jos hän on senverran pienempi ettei jälkeä jää niin vaikka pieni nettikamera), ja hyvä asianajaja koska siihen kerran omaat varat. Sitten saat kyllä pitää lapset.
- vaimo.
nyt mun kyl tekis mieli lyärä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää472281Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten712179Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211990Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie391898HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363961735Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1061683Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta21622Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241504Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1851128Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53987