Onko kukaan kiinnittänyt huomiota onko metsäpalstat strategisesti tärkeiltä paikoilta, voiko niihin laskea saksalaisia maahanlaskujoukkoja, entä mitä sanovat suomalaiset metsänomistajat, maksavatko saksalaiset liikaa? :)))
http://yle.fi/uutiset/saksalaiset_haalivat_ita-suomesta_tuhansia_hehtaareja_metsaa/7110715
http://yle.fi/uutiset/saksalaiset_haalivat_ita-suomesta_tuhansia_hehtaareja_metsaa/7110715
Vastaukset 7
Vanhimmat
Suna lienee jo paennut Ruotsiin Venäjän hyökkäyksen pelossa.
oottako evakkojätöksiä? leikittäkö sillä, jota minä pyyhin pönttöön?
Venäjää hallitsevien R Y S S I E N ei tarvitse olla huolissaan saksalaisista maahanlaskujoukosta Itä-Suomen metsissä. Vanhasta muistista tiedetään, ettei saksalaisista ole korpisotureiksi.
Suomen soturit höökivät Rukajärvelle asti. Saksalaiset pohjoisempana eivät päässeet juurikaan itään päin hyökkäyksellään.
Siinä on muuten hienoinen ero, tai oikeastaan kokonaan eri asia, suomalainen firma myi saksalaisille firmoille METSÄÄ, Venäläisille "yksityishenkilöille?" myytiin suomalaisten yksityisten maanomistajien toimesta rantatontteja.
Se mitä Venäläinen "yksityishenkilö" pitää sisällään onkin vaikeasti selvitettävä asia. Vielä vaikeampaa on selvittää, millä konstilla rahat tontinostoon on muutamassa vuodessa tienattu ... Venäjän oloissa?
Eihän Suomessa eletä kommunismissa, paitsi mitä nyt sinä ja ne ehkä kaksi muuta palauttelijaa elätte Stalinin aikaa, sen vuoksi täällä saa yksityinenkin myydä maitansa eikä vain valtion metsäfirmat. Kovastihan Kymäläinen yritti yksityisen oikeuksia kaventaa mutta aika hissukseen on tyttö nyt ollut. :)
Suna Kymäläinen on osittain oikeassa että maanostoissa tulisi noudattaa vastavuoroisuutta. Maanostoissa pitää kuitenkin ottaa huomioon lisäksi vatioitten kokoerot joten mikään yksi-yhteen ei silloin voi tulla kysymykseen. Lisäksi ostajan täytyisi olla täysin sopeutunut Suomalaiseen yhteiskuntaan vähintään 7. vuoden ajan ja silloinkin Suomenvaltiolle pitää jättää veto-oikeus ulkomaalaisten maanhankinnasta.
Vähän paha on Saksalaisten ostoja rajata, kun on ETA-sopimus, vapaat oikeudet EU-valtioissa...
Suna sai opetuksen, tyttö on ollut ihan hissukseen.