Missä Suna Kymäläinen, saksalaiset ostavat metsät.

Huomaava mies

7

88

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • heko heko mies

      Suna lienee jo paennut Ruotsiin Venäjän hyökkäyksen pelossa.

    • yyh5yu66yut

      oottako evakkojätöksiä? leikittäkö sillä, jota minä pyyhin pönttöön?

    • Se Avarakatseinen

      Venäjää hallitsevien R Y S S I E N ei tarvitse olla huolissaan saksalaisista maahanlaskujoukosta Itä-Suomen metsissä. Vanhasta muistista tiedetään, ettei saksalaisista ole korpisotureiksi.
      Suomen soturit höökivät Rukajärvelle asti. Saksalaiset pohjoisempana eivät päässeet juurikaan itään päin hyökkäyksellään.

      Siinä on muuten hienoinen ero, tai oikeastaan kokonaan eri asia, suomalainen firma myi saksalaisille firmoille METSÄÄ, Venäläisille "yksityishenkilöille?" myytiin suomalaisten yksityisten maanomistajien toimesta rantatontteja.

      Se mitä Venäläinen "yksityishenkilö" pitää sisällään onkin vaikeasti selvitettävä asia. Vielä vaikeampaa on selvittää, millä konstilla rahat tontinostoon on muutamassa vuodessa tienattu ... Venäjän oloissa?

      • Huomaava mies

        Eihän Suomessa eletä kommunismissa, paitsi mitä nyt sinä ja ne ehkä kaksi muuta palauttelijaa elätte Stalinin aikaa, sen vuoksi täällä saa yksityinenkin myydä maitansa eikä vain valtion metsäfirmat. Kovastihan Kymäläinen yritti yksityisen oikeuksia kaventaa mutta aika hissukseen on tyttö nyt ollut. :)


      • Suotasuottomille
        Huomaava mies kirjoitti:

        Eihän Suomessa eletä kommunismissa, paitsi mitä nyt sinä ja ne ehkä kaksi muuta palauttelijaa elätte Stalinin aikaa, sen vuoksi täällä saa yksityinenkin myydä maitansa eikä vain valtion metsäfirmat. Kovastihan Kymäläinen yritti yksityisen oikeuksia kaventaa mutta aika hissukseen on tyttö nyt ollut. :)

        Suna Kymäläinen on osittain oikeassa että maanostoissa tulisi noudattaa vastavuoroisuutta. Maanostoissa pitää kuitenkin ottaa huomioon lisäksi vatioitten kokoerot joten mikään yksi-yhteen ei silloin voi tulla kysymykseen. Lisäksi ostajan täytyisi olla täysin sopeutunut Suomalaiseen yhteiskuntaan vähintään 7. vuoden ajan ja silloinkin Suomenvaltiolle pitää jättää veto-oikeus ulkomaalaisten maanhankinnasta.


    • EUroopan säännöt

      Vähän paha on Saksalaisten ostoja rajata, kun on ETA-sopimus, vapaat oikeudet EU-valtioissa...

    • Repino.

      Suna sai opetuksen, tyttö on ollut ihan hissukseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      88
      2503
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1455
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      82
      1363
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      11
      1192
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      913
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      900
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      33
      773
    8. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      773
    9. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      102
      771
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      706
    Aihe