Murtaako Krim rajojen betonoinnin?

Etyk-päätösasiakirjan hyväksymisen myötä on todettu, että siinä samalla betonoitiin toisen maailmansodan jälkeen piirretyt valtioitten rajat Euroopassa. Kun sopimus laajentui Neuvostoliiton, Tsekkoslovakian ja Jugoslavian hajoamisen jälkeen koskemaan myös siinä yhteydessä itsenäistyneitten valtioitten rajoja, niin tuloksena on nykyinen valtiollinen tilanne Euroopassa myös rajojen osalta.

Etyk-asiakirjaan sisältyy myös rajojen muuttamisen mahdollisuus. Jos kaksi maata yhteisymmärryksessä päättävät välillään olevan valtiollisen rajan muuttamisesta, niin semmoisen sopimuksen rauhanomainen tekeminen on mahdollista Etyk-asiakirjan mukaisesti.

Ennen Etyk-aikakautta presidentti Urho Kekkonen tiettävästi kävi neuvotteluja Nikita Hrushtsevin kanssa asiasta, jonka aiheena oli Viipurin kaupungin palauttaminen Suomelle lähiympäristöineen. Saattoi olla niinkin, että juuri ne keskustelut osittain vaikuttivat myös Hrushtsovin syrjäyttämiseen.

Hrushtsevin syrjäyttämisen jälkeen itänaapurimme valtiojohdon taholta on yksiselitteisesti täystyrmätty Suomen itärajan muuttamisen mahdollisuus. Tosin epäselvää on, mitä tapahtui Neuvostoliiton hajoamisen jälkeisenä aikana, jolloin Boris Jeltsinin johtama Venäjä sonnustautui Neuvostoliiton perillisen mantteliin. Ainakaan Suomen valtiojohdon taholta ei siinä vaiheessa liene ollut havaittavissa aktiivisuutta itärajamme korjaamisen osalta. Olihan meidän silloinen presidenttimme juuriltaan turkulainen ja pääministeri kannuslainen eli kumpikaan tuskin koki Karjalan, Sallan ja Petsamon asiaa olennaiseksi asiaksi.

Nyt on esillä Krim, joka on tätä nykyä kiistatta Ukrainan aluetta. Jos Venäjä alkaa havitella Krimin aluetta (oblastia) pois Ukrainalta ja liittämistä Venäjään, niin semmoinen operaatio olisi ilman muuta Etyk/Etyj-kysymys. Jos Venäjä katsoo mahdolliseksi vaatia Krimiä liitettäväksi Venäjän yhteyteen, niin silloin Venäjä tunnustaa mahdollisuuden, jonka mukaan myös Suomen nykyisen itärajan taakse jääneitten entisten Suomen alueitten osalta voidaan käynnistää neuvottelut alueitten takaisin Suomeen liittämiseksi. Venäjän oma toiminta siis saattaa romuttaa aikaisemman Venäjän kannan, jonka mukaan rajat olisivat betonoituja.

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

        Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
        Maailman menoa
        67
        5927
      2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

        Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
        Maailman menoa
        349
        5749
      3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

        ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
        Maailman menoa
        93
        4731
      4. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

        Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
        Maailman menoa
        12
        2235
      5. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

        Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
        Tv-sarjat
        18
        2048
      6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

        🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
        Maailman menoa
        52
        1952
      7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

        Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
        Maailman menoa
        43
        1870
      8. Martina vuokraa yksiötä

        Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        251
        1211
      9. Jokaisella tytöllä on supervoimansa

        Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan
        Sinkut
        203
        1114
      10. Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!

        Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka
        Maailman menoa
        64
        1061
      Aihe