hampaasta lohkesi pieni pala

dippadai123

Terve. Eilen puhdistellessa hampaitani, langalla vetelin, lohkesi pieni pala etuhampaasta (alaalta takaa, ei siis näy). Polttelen valitettavasti tupakkia ja nuo hampaat ovat ihan ruskeat tuolta takapuolelta, se irronnut pikku pala oli myös ruskea, hyi. Aattelin ensin että oliko hammaskiveä, mutta kielellä kokeillessa tuntuu terävä alue hampaassa (oikeastaan hampaiden välissä, ota oikein selvää)

Ei ole onneksi mitään kipua ainakaan vielä, tulee vaan pakonomaisesti räplättyä tuota kielellä. Kuukauden päästä on hammaslääkäri, tarvitseeko lähteä tuon takia sitä ennen asiaa hoitamaan? Eipä noita aikoja irtoa kyllä helpolla mistään, tietysti päivystykseen voi mennä......mutta eivät vissiin tollasia pikku lohkeamia paljon siellä korjaile?

Olen todella hammaslääkäripelkoinen, ja hampaat alkaa olemaan huonossa kunnossa muutenkin. yhteen hampaaseen tehtävä juurihoito ja reikiä siellä täällä, huoh. noh kuukauden päästä se sitten alkaa, ahistaa jo nyt.....

4

3491

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ollaka&vaieikö

      Multa lähti vanhasta paikasta pala ja kävin korjauttamassa sen ettei paikan väliin pääse mitään. Samalla multa paikattiin pieni lohkeamakin toisesta hampaasta. Voithan kysyä tuosta. Jos se on mitätön pikku juttu niin samallahan voisi paikata jonkun pienemmän reiän.

    • dippadai123

      Ok. pitää katella. Kävin apteekista hakemassa sitä jotain väliaikaista paikka-ainetta, ja laitoin päälle. nyt ei tunnu karhealta tms, mutta perhana taisi mennä ilkeesti hampaiden väliin, ilkee paine/kutina nyt....noh, eiköhän se sieltä murene pian pois häiritsemästä :)

      se pieni palanen tosiaan tuli sieltä hampaiden välistä, sellanen pyöreähkö pikku siru(kuin jauhettu mustapippurin palanen). tumma väriltään. näytin vaimollenikin sitä, ja sanoi että hammaskiveä irronnut. Toisaalta voisiko hammaskiven irtoamisesta jäädä hampaaseen karhea/hieman terävä alue (n 1/10 hampaan pinnasta), tiedä häntä..... pääsis vaan nyt vihdoinkin hoitamaan nää palikat, vuosien pelkokierre takana, psyyke ollut kovilla ihan oikeasti.

      • Tuttu ilmiö

        Tuo on hyvin suurella todennäköisyydellä hammaskiven lohjennut palanen. Terävä reuna syntyi siksi että kaikki hammaskivi ei irronnut ja se terävä reuna onkin hammaskiveä. Etuhampaiden taakse kertyy helposti hammaskiveä paksukin kerros joka voi lohjetä em. seurauksin.


    • hgjjfdf

      Toi on pikku juttu

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      259
      3161
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      73
      1232
    3. 66
      1163
    4. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      180
      948
    5. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      47
      866
    6. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      47
      799
    7. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      60
      799
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      40
      701
    9. Mitä tekisit jos

      Aamulla vierestäni heräisit
      Ikävä
      45
      682
    10. Minkä alan

      Ihmisiä kaivattunne on🤔
      Ikävä
      39
      678
    Aihe