Missä käsiin mahtuvissa soittimissa on kaikkein suurin peräkkäisten kromaattisten oktaavien ääniala? Itse tiedän että joillakin okariinoilla yltää kolmeen kokonaiseen oktaaviin, jotain yli, ja joillakin huuliharpuilla yltää lukemma ainakin kahteen, ehkä kolmeenkin kokonaiseen oktaaviin.
Pienten soittimien äänialat
kakskytnel
3
126
Vastaukset
- isokäsi
Hieman tulkinnanvarainen tuo kertomasi termi "käsiin mahtuva", koska löytyy erikokoisia käsiä sekä erilaisia/kokoisia soittimia. Joidenkin mielestä jopa harmonikka on käsiin mahtuva...
- kakskytnel
Tarkoitan kooltaan semmoisia ... vaikkapa suunnilleen sen kokoisia mitä vaikkapa okariinat ja huuliharput yleensä ovat. Ja painoltaan max. kilo tai pari ehkä.
- kakskytnell
Kooltaan paljonpienempiäkin voi olla, ja isompia vähälti, muutama sentti
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2224276Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii692755Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3932431- 472353
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua421639Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5501394Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em961334- 571330
- 781319
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1251196