http://www.talouselama.fi/uutiset/yhdessa pesuvadissa voi kasvattaa todella paljon sirkkoja tutkija ennustaa hussa hyonteissyonnin lisaantymista/a2236008
"Ne vaativat myös paljon vähemmän tilaa. Pelkästään yhdessä pesuvadissa voi kasvattaa esimerkiksi todella paljon sirkkoja."
Vaikka laki kieltää hyönteisten myymisen ihmisten ravinnoksi Suomessa, Huldén uskoo hyönteisruokien yleistyvän noin kymmenen vuoden päästä.
"Ne ovat ainoa halpa proteiinin lähde.
"Ne vaativat myös paljon vähemmän tilaa. Pelkästään yhdessä pesuvadissa voi kasvattaa esimerkiksi todella paljon sirkkoja."
Vaikka laki kieltää hyönteisten myymisen ihmisten ravinnoksi Suomessa, Huldén uskoo hyönteisruokien yleistyvän noin kymmenen vuoden päästä.
"Ne ovat ainoa halpa proteiinin lähde.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Huvittavia nuo vihervasureiden päähänpistot.
Mieluummin kasvatan ruoakseni vaikka kaneja, marsuja, kanoja tms. Niiden ruokintakin on tarvittaessa ilmaista luonnosta kerätyn ravinnon avulla eivätkä tarvitse suuria tiloja.
Ja täs kyläs ei tartte ees kasvattaa, ainaka noit kaneja! Iha keskustassaki pomppii rusakkoo harva se päivä!? :P Ei muuta ku ansahäkki pihalle ja rusakkopaisti muhii! :P
http://www.iltasanomat.fi/asuminen/art-1288661249222.html?pos=ok-trm-asmn
Rusakko ja kani ovat kaksi eri eläintä.
Kohta me varmaan syömmekin jo kaikkea kivaa.
Tässä ihan jees pettuleipäresepti:
http://www.metsavastaa.net/pettuleipa_copy
Kannattaa kirjoittaa talteen, sillä hyysäriarmeija ja yhä vain kasvava koneinsinöörioppilaiden lauma haluaa sammuttaa netin ja vaikeuttaa tiedonsaantiamme.
hyönteisten metsästys pitää välittömästi kieltää
Ja ainakin hyönteistenmetsästystä varten tulee suorittaa hyönteisenmetsästys-tutkinto! (á 500 €)
Ja kasvattamisesta tulee suorittaa K&S mafialle 5000 euron suojeluraha vuosittain, koska kaikki omakasvatettu ruoka on pois kauppiaan pusseista.
Älkää nyt ainakaan kaikkia mehiläisiä syökö. Ollaan muuten helisemässä pian ja pölyttäjät ku ovat muutenkin vähentyneet Bayerin ja Monsannon myrkkyjen tähen. Jonku madon voisitta kanski jättää maahan, ei pysy muuten pellot kuohkiana
Juu Lena Hul(lu)deen saa mun puolesta vetää vaikka saavillisen sirkkoja päivässä! :/
Mulle: LIHAA, saatana!