saako

kysyä

Saako työnantaja kysyä työhaastattelussa että onko hakija raskaana?

4

69

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 324frt5g

      Ei saa kysyä. Eikä saa kysyä sitäkään, aikooko hankkiutua raskaaksi.

      Toki kysymyksen todistaminen on hieman hankalaa - ellet sitten äänitä haastattelua, mikä on täysin laillista. Tässä on tosin riskinä se, että vaikka tällai saakin väärin toimineen haastattelijan varmasti satimeen, sana alkaa kiertämään firmojen välillä ja ainakin jotkut firmat eivät ote edes haastatteluun, jos näkevät nimesi. Sitä on taas mahdototon todistaa mitenkään, vaikka syrjintä ei laillista olekaan.

    • nbuip

      Työnantaja saa kysyä MITÄ VAIN, se onkin ERIASIA, mitä vastaat tai JÄTÄT VASTAAMATTA. Ole kuin POLITIKKO ja siirry seuraavaan kysymykseen, tai naura vain:)

      Kysyttiin yhdessä työhaastattelussa: Oletko Ahdistunut, Masentunut tai muuten vain JYRjäytynyt.

    • chaos

      Työnantaja ei saa kysyä perheenlisäyssuunnitelmia, mutta jos on ulospäin nähtävästi raskaana ja työnantaja tämän selviön varmistaa, silloin raskaus ei ole enää suunitelma vaan tosiasiallinen fakta. Pääasiassa saa kysyä työn kannalta olleellisia asioita.

      Totuus on, että raskaana oleva nainen on työnantajalle riski rekrytointi. Työntekijää haetaan aina tiettyyn tarpeeseen, raskaana oleva nainen ei täytä sitä tarvetta, koska on jäämässä vanhempainvapaalle. Hänen tilalleen pitäisi taas rekrytoida uusi henkilö ja se aiheittaa tuplasti kustannuksia. Vaikka joku nainen tästä kenties jälleen suuttuu ja kirjoitukseni taas poistetaan, niin tämä on kuules karu todellisuus. Ihan yhtä lailla kuin lasikatto estää naisen urakehityksen.

      Laissa on kielletty syrjintä mm. uskonnon, poliittisen kannan, ihonvärin tai sukupuolen mukaan. Laissa ei mainita mitään raskaana olevan valitsematta jättämisestä. Sen sijaan laissa jopa kielletään raskaana olevan naisen sijoittamista tiettyihin tehtäviin. Tätähän työnantaja voi käyttää perusteena helpostikin, jos työ on poikkeuksellisen stressaavaa tai muuten sellaista, joka voi asettaa äidin tai lapsen vaaraan.

      Juu, eikä työhaastattelussa ole pakko vastata esitettyihin kysymyksiin.

    • erhtejrye

      Työhaastattelua pitävissä on kahdenlaisia ihmisiä. Niitä jotka osaavat kysyä työhön liittyviä asioita.

      Sitten on niitä jotka ovat juopuneet vallasta kun ovat oikein päässeet rekrytoinnista vastaamaan. Huh!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      35
      11417
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      63
      9810
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      144
      5559
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      144
      3784
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      75
      3740
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      37
      3635
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      40
      3378
    8. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      24
      3173
    9. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      63
      2793
    10. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      79
      2583
    Aihe