AU PAIR = PIIKA

eskimot

Orja"palkalla" kodinhoitaja ulkomailla. Ennenvanhaan sitä kutsuttiin "piikomiseksi".
Nyt keksitty hieno peitesana "au pair" tai "nanny".
Älkää alkako hyväksikäytettäväksi vain siksi pääsee ulkomaille. Haloo nyt eletään 2000-lukua ja ulkomaille pääsee muutenkin kun orjaksi!.
Kaveri Lontoossa kertoi että siellä ajatellaan ihan yleisesti että "otetaanpa joku eskimo Suomesta kotiorjaksi"

6

258

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kiitollinensiunattuonnel

      Ilmeisesti sinulla ei ole kokemusta?

      En ole muutakuin tyytyväinen valintaani, aupair vuoteeni.

      Kaikki ei aina saa haluamaansa ;)

    • Kokemusta_

      Olen täysin samaa mieltä ja minulla on kokemusta asiassa; itse olin aupairina eräässä rikkaassa perheessä Lontoon lähistöllä. Heillä oli isot pihat ja muut, mutta en voinut niistä nauttia, koska työtä oli älyttömästi.

      Ensinnäkin aina työaikaan jouduin käyttämään sisäkön uniformua ja teitittelemään kaikkia henkilöitä ja niiaamaan aina, kun mua puhuteltiin. Samoin kaikki kotityöt kuului mulle ja lasten hoito; tosin lastenhoitoon kului lähes vähemmän aikaa kotitöihin.

      Vapaa-ajastakin merkittävä osa kului sisäkön uniformuni huoltamiseen, koska sen piti olla aina aamulla moitteettomassa kunnossa, koska muuten olisin saanut rangaistuksen.

    • Justiina90

      Lontoossa toi orjuutusmeininki jotenkin ehkä korostuu, koska sinne on paljon halukkaita tulijoita. Ihan vain siksi, että "Lontoo". Muualta Euroopasta tuntuu kuuluvan vähemmän valituksia au pairien orjuutusoloista. Vai olenko ihan väärässä?

      • auppari

        Toki noita huonoja kokemuksiakin löytyy mutta suurimmaksi osaksi aupparit on ollu tyytyväisia perhevalintaansa. Oon ite briteissä manchessa ja mun perhe on ainakin parasta a luokkaa! Ei mennä tuomitsemaan heti kuitenkaan :)

        Kurkatkaa mun blogia!

        http://beeskneesbritain.blogspot.com


    • Oltu ja tehty

      Kokeile menna vaikka call centeriin. Voi mielipide au pairin palkasta jne. muuttua akkia.

      Lakimieheksi tai kirurgiksi ei menna 18v lahjoilla.

    • Briton gal

      Kannattaa ehka hankkia pari vuotta tyokokemusta ennen au pairiksi lahtoa.

      Sen jalkeen au pairina oleminen tuntuu lahinna lomalta. Esim. just noissa call centreissa palkka on £6.50 tunti joka kuulostaa ehka paljolta. Siita pois sossumaksut, vuokrat, vesi, kaasu, council tax, tyomatkat jne. ja saattaa olla etta ei riita edes asumiseen. Call centressa et selaa puhelinta tai nettia, omaa puhelinta ei saa olla edes mukana, tietokoneella paasee firman sivuille mutta ei muualle ja yli 5 minuutin vessakaynnit otetaan palkasta pois.

      Jos ajattelet saastaa kuluja kimppakampassa, valmistaudu siihen etta siivoat muiden jalkia keittiossa (ihanaa kun jalat tarttuu kiinni lattiiaan joka aamu jne.).

      Mita olen kuullut niin au paireilla jaa rahaa saastoon ja on enemman vapaa-aikaa kun noilla jotka ovat call centressa 8.30-17 valilla. Monen matka kestaa 45 min joten ylosnousu on klo 7 pintaan ja kotona olet kuuden jalkeen illalla. Silloin voit aloittaa ruokakaupassa kaynnin jne. ja siina se ilta meneekin. Naet paikallisen kaupan jee....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, mitä minun pitäisi tehdä

      Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur
      Ikävä
      181
      2526
    2. Miksi teillä meni...

      ...välit poikki kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      188
      2080
    3. Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen

      Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍
      Ikävä
      177
      1945
    4. Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!

      Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys
      Maailman menoa
      122
      1741
    5. Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."

      The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise
      Tv-sarjat
      31
      1645
    6. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      129
      1623
    7. Varattais lähihotellista

      🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää
      Ikävä
      179
      1245
    8. Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle

      Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su
      Perussuomalaiset
      171
      1215
    9. Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!

      En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,
      68
      1205
    10. Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän

      Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c
      Perussuomalaiset
      80
      1171
    Aihe