AU PAIR = PIIKA

eskimot

Orja"palkalla" kodinhoitaja ulkomailla. Ennenvanhaan sitä kutsuttiin "piikomiseksi".
Nyt keksitty hieno peitesana "au pair" tai "nanny".
Älkää alkako hyväksikäytettäväksi vain siksi pääsee ulkomaille. Haloo nyt eletään 2000-lukua ja ulkomaille pääsee muutenkin kun orjaksi!.
Kaveri Lontoossa kertoi että siellä ajatellaan ihan yleisesti että "otetaanpa joku eskimo Suomesta kotiorjaksi"

6

299

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kiitollinensiunattuonnel

      Ilmeisesti sinulla ei ole kokemusta?

      En ole muutakuin tyytyväinen valintaani, aupair vuoteeni.

      Kaikki ei aina saa haluamaansa ;)

    • Kokemusta_

      Olen täysin samaa mieltä ja minulla on kokemusta asiassa; itse olin aupairina eräässä rikkaassa perheessä Lontoon lähistöllä. Heillä oli isot pihat ja muut, mutta en voinut niistä nauttia, koska työtä oli älyttömästi.

      Ensinnäkin aina työaikaan jouduin käyttämään sisäkön uniformua ja teitittelemään kaikkia henkilöitä ja niiaamaan aina, kun mua puhuteltiin. Samoin kaikki kotityöt kuului mulle ja lasten hoito; tosin lastenhoitoon kului lähes vähemmän aikaa kotitöihin.

      Vapaa-ajastakin merkittävä osa kului sisäkön uniformuni huoltamiseen, koska sen piti olla aina aamulla moitteettomassa kunnossa, koska muuten olisin saanut rangaistuksen.

    • Justiina90

      Lontoossa toi orjuutusmeininki jotenkin ehkä korostuu, koska sinne on paljon halukkaita tulijoita. Ihan vain siksi, että "Lontoo". Muualta Euroopasta tuntuu kuuluvan vähemmän valituksia au pairien orjuutusoloista. Vai olenko ihan väärässä?

      • auppari

        Toki noita huonoja kokemuksiakin löytyy mutta suurimmaksi osaksi aupparit on ollu tyytyväisia perhevalintaansa. Oon ite briteissä manchessa ja mun perhe on ainakin parasta a luokkaa! Ei mennä tuomitsemaan heti kuitenkaan :)

        Kurkatkaa mun blogia!

        http://beeskneesbritain.blogspot.com


    • Oltu ja tehty

      Kokeile menna vaikka call centeriin. Voi mielipide au pairin palkasta jne. muuttua akkia.

      Lakimieheksi tai kirurgiksi ei menna 18v lahjoilla.

    • Briton gal

      Kannattaa ehka hankkia pari vuotta tyokokemusta ennen au pairiksi lahtoa.

      Sen jalkeen au pairina oleminen tuntuu lahinna lomalta. Esim. just noissa call centreissa palkka on £6.50 tunti joka kuulostaa ehka paljolta. Siita pois sossumaksut, vuokrat, vesi, kaasu, council tax, tyomatkat jne. ja saattaa olla etta ei riita edes asumiseen. Call centressa et selaa puhelinta tai nettia, omaa puhelinta ei saa olla edes mukana, tietokoneella paasee firman sivuille mutta ei muualle ja yli 5 minuutin vessakaynnit otetaan palkasta pois.

      Jos ajattelet saastaa kuluja kimppakampassa, valmistaudu siihen etta siivoat muiden jalkia keittiossa (ihanaa kun jalat tarttuu kiinni lattiiaan joka aamu jne.).

      Mita olen kuullut niin au paireilla jaa rahaa saastoon ja on enemman vapaa-aikaa kun noilla jotka ovat call centressa 8.30-17 valilla. Monen matka kestaa 45 min joten ylosnousu on klo 7 pintaan ja kotona olet kuuden jalkeen illalla. Silloin voit aloittaa ruokakaupassa kaynnin jne. ja siina se ilta meneekin. Naet paikallisen kaupan jee....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mieleni harhailee sinussa

      Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei
      Tunteet
      8
      1672
    2. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      1165
    3. Jännitän sinua J mies

      Ei tästä tulee mitään. Tuskin kaikki olis mennyt näin moneen solmuun, jos olis tarkoitettu meidät yhteen.
      Ikävä
      117
      1157
    4. Kuinka kauan kesti että ihastuit

      Kaivattuusi? Jos lasketaan siitä hetkestä alkaen kun näit hänet ensi kerran. Oliko jokin tilanne tai tapahtuma, joka voi
      Ikävä
      51
      963
    5. Olen käyttäytynyt sinua kohtaan väärin toistuvasti

      Puolustuksekseni täytyy sanoa, että ei ole ollut tahallista vaan seurausta harhaisista luuloista ja ajatuksista. Esimerk
      Ikävä
      63
      864
    6. Orpo suunnittelee palestiinalaislasten Suomeen siirtoa

      "Sairaalahoitoa tarvitsevien lasten ottaminen Suomeen on lisäksi selvityksessä, Orpo sanoo. – Jos meillä on mahdolli
      Maailman menoa
      193
      796
    7. Tunneälyä testaamaan!

      Testi pitää sisällään viisi osa-aluetta. Itse sain täydet tuosta ensimmäisestä eli 25/25. Kokonaispistemäärä oli 100/125
      Lesbot
      3
      746
    8. Vaikutat tosi mielenkiintoiselta ja

      paksulta. 😂 m - n
      Ikävä
      81
      743
    9. solmussa solmussa

      Tilanne solmussa. Umpisommussa🫢
      Ikävä
      35
      689
    10. Saanko mies tulla sun kainaloon nukkumaan?

      En saa unta kun mietin sua❤️ Saako tulla sun viereen ja käpertyä sun kainaloon?
      Ikävä
      42
      653
    Aihe