Mää olen löytänyt ihanan hostperheen, mutta ne vaatii mua allekirjoittamaan sopimuksen, jossa sanotaan, että en saa kertoo kellekään perheen tarkkaa osotetta tai laittaa lasten valokuvia minnekään faceen tai nettiin. Onko tällanen aivan normaalia vai pitäiskö ettii toinen perhe?
Onko normaalia?
6
263
Vastaukset
- Kokematontietäjä
Kuvittelen olevan normaalia vaitiolovelvollisuutta koska tottakai perheellä oikeus omaan yksityisyyteen! En siis itse au pairina ole ollut mutta en ihmeettelisi yhtään. Osoitteen kertominen tms voi tavallaan altistaa ryöstöille ym
- Kokematontietäjä
En siis ihmettelisi yhtään tällaista sopimusta. :) tällainen sopimus myös saattaisi olla lastenvahdilla ja monissa ammateissa.
- pepp3
Osoitteen kertomiskiellolla tarkoitetaan varmaan sitä, että et saa julkisesti osoitetta missään levitellä. Ethän omaakaan osoitettasi FB:ssä tms. yhteisössä julkisesti jakele, joten ymmärtänet perheen vaatimuksen. Yleisemmin noista asioista riittää suullinen sopimus mutta ehkä perheellä on ollut aiemmin jotain ongelmia yksityisten tietojen ja kuvien leviämisen kanssa ja nyt he haluavat varmistaa oman selustansa. :)
- auppari
Ihan normaalia touhua että anna palaa vaan jos ihana perhe on kyseessä :) joku tossa mainitsikin että voi olla että niiden aikasempi auppari on paljastellut vähän liikaa tietoja nii haluaa nyt varmistua asiasta. Tsemppiä sun aupparivuodelle! :)
Kirjottelen blogia täältä briteistä aupparina, käy ihmeessä kurkkaa!
http://beeskneesbritain.blogspot.com
- kantapäänkautta
On se normaalia, MUTTA mulla isäntäperheen Isäntä vaati sopimukseen suuseksiä aina silloin kun Emäntä on duunimatkoilla. Allekirjoitin sopimuksen, kun luulin sitä vitsiksi. Ei muuten ollutkaan vitsi! No oppia ikä kaikki, puolen vuoden päästä lähdin sieltä litomaan.
- Tyhmä poika
Tyhmä poika
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur1812526- 1882080
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1771945Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!
Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys1221741Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."
The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise311645- 1291623
Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää1791245Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle
Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su1711215Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,681205Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän
Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c801171