Mää olen löytänyt ihanan hostperheen, mutta ne vaatii mua allekirjoittamaan sopimuksen, jossa sanotaan, että en saa kertoo kellekään perheen tarkkaa osotetta tai laittaa lasten valokuvia minnekään faceen tai nettiin. Onko tällanen aivan normaalia vai pitäiskö ettii toinen perhe?
Onko normaalia?
6
292
Vastaukset
- Kokematontietäjä
Kuvittelen olevan normaalia vaitiolovelvollisuutta koska tottakai perheellä oikeus omaan yksityisyyteen! En siis itse au pairina ole ollut mutta en ihmeettelisi yhtään. Osoitteen kertominen tms voi tavallaan altistaa ryöstöille ym
- Kokematontietäjä
En siis ihmettelisi yhtään tällaista sopimusta. :) tällainen sopimus myös saattaisi olla lastenvahdilla ja monissa ammateissa.
- pepp3
Osoitteen kertomiskiellolla tarkoitetaan varmaan sitä, että et saa julkisesti osoitetta missään levitellä. Ethän omaakaan osoitettasi FB:ssä tms. yhteisössä julkisesti jakele, joten ymmärtänet perheen vaatimuksen. Yleisemmin noista asioista riittää suullinen sopimus mutta ehkä perheellä on ollut aiemmin jotain ongelmia yksityisten tietojen ja kuvien leviämisen kanssa ja nyt he haluavat varmistaa oman selustansa. :)
- auppari
Ihan normaalia touhua että anna palaa vaan jos ihana perhe on kyseessä :) joku tossa mainitsikin että voi olla että niiden aikasempi auppari on paljastellut vähän liikaa tietoja nii haluaa nyt varmistua asiasta. Tsemppiä sun aupparivuodelle! :)
Kirjottelen blogia täältä briteistä aupparina, käy ihmeessä kurkkaa!
http://beeskneesbritain.blogspot.com
- kantapäänkautta
On se normaalia, MUTTA mulla isäntäperheen Isäntä vaati sopimukseen suuseksiä aina silloin kun Emäntä on duunimatkoilla. Allekirjoitin sopimuksen, kun luulin sitä vitsiksi. Ei muuten ollutkaan vitsi! No oppia ikä kaikki, puolen vuoden päästä lähdin sieltä litomaan.
- Tyhmä poika
Tyhmä poika
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa2355906SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p784739Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?
Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.813558SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk2483019Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit1462759Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur1802241Venäläiset varkaudessa
Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee2611699Lupajaoston esityslista
Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo491215Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?
Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall281138- 621126