Suomen Elintarviketyöläisten liiton (SEL) toimii laittomasti ja organisoi kiristystä ja uhkailua.
Finnproteinin soijatehtaan työntekijät Uudessakaupungissa ovat toistamiseen kahden viikon sisällä kieltäytyneet työstä ja rikkoneet lakia. Uusin työsopimuksien rikkominen alkoi keskiviikkona.
Rikollisjärjestö organisoi ja kiristää yritystä
20
311
Vastaukset
- syltytehtailija
Uudenkaupungin soijatehtaan työntekijät vaativat parempaa palkkaa
Työntekijät marssivat ulos tehtaalta keskiviikkona. Ulosmarssi päättyy perjantaina. Finnproteinin toimitusjohtaja ei hyväksy työtaistelua.
Finnproteinin Uudenkaupungin soijajalostamo
Finnproteinin soijajalostamo Uudessakaupungissa. Kuva: Finnprotein Oy
Finnproteinin Uudenkaupungin soijatehtaan työntekijät marssivat ulos työpaikaltaan keskiviikkona. Takaisin töihin työntekijät palaavat perjantaiaamuna.
Työntekijät järjestivät ulosmarssin, koska haluavat neuvotella työnantajan kanssa palkkojen nostamisesta tasolle, joka vastaa vastaavien elintarvikealan tuotantolaitosten palkkoja. Tällä hetkellä Finnproteinin työntekijät saavat elintarvikealojen yleissitovan työehtosopimuksen mukaista vähimmäistuntipalkkaa.
Työntekijöiden mukaan palkka jää alle tason, jota työntekijöille lupailtiin työhaastattelussa. He vaativat 30 prosentin korotusta.
Finnproteinin toimitusjohtaja Esa Mäki kertoo, että palkat ovat työehtosopimuksen mukaisia. Hän pitää työtaistelutoimia uskomattomina.
- Nyt pitää keskittyä perusasioihin ja saada tehdas toimimaan. Meillä on ollut toimintaa vasta puoli vuotta, pohtii Mäki.
Työntekijät pysäyttivät tehtaan tuotannon myös helmikuun lopussa kahden vuorokauden mittaisen ulosmarssin ajaksi.
Tehtaalla työskentelee tällä hetkellä 30 prosessityöntekijää. Tehdas aloitti tuotantonsa lokakuussa.
Lisätty kello 17:08 toimitusjohtajan kommentti. - Banaanivaltio Suomi
Työntekijät rikkovat lakia ja poliisi ei reagoi, miksi ei?
- ...
Kansalaisoikeus. Jos työpaikka keikahtaa alta, on turha muita syyttää.
- AY1
Jos siellä on työnantaja pettänyt lupaukset?.
- nnnnnnnnrteiioo
Työnantajia edustava Elintarviketeollisuusliitto (ETL) pitää lakkoja laittomina ja on jättänyt niistä kanteen työtuomioistuimeen.
Työntekijät vaativat palkkoihinsa 30 prosentin korotusta, mistä työnantaja on kieltäytynyt. Finnproteinin maksamat palkat noudattavat alan työehtosopimusta ja jopa ylittävät sen, ETL sanoo tiedotteessaan.
Työntekijöitä edustavan Suomen Elintarviketyöläisten liiton (SEL) mukaan palkat eivät yllä alan muiden yritysten palkkoihin. SEL:n mukaan työntekijöille oli lisäksi työhaastatteluissa puhuttu korkeammista palkoista.
SEL:n mukaan vastaavissa tuotantolaitoksissa ja työtehtävissä palkat ovat noin 40 prosenttia suuremmat kuin Finnproteinin maksamat.- Ay pahoinvointia
Hyvä esimerkki, että ilman ammattiliittoja saisi 40% enemmän palkkaa. Liitot ovat palkansaajan vihollisia.
- et halua ymmärtää
Ay pahoinvointia kirjoitti:
Hyvä esimerkki, että ilman ammattiliittoja saisi 40% enemmän palkkaa. Liitot ovat palkansaajan vihollisia.
et ilmeisesti ymmärrä lukemaasi tektiä missään muodossa.
- 78yu
Jos ei työ maistu niin kenkää vaan. Portin ulkopuolelta löytyy työhaluisia!
- Liiton pummit
Hyvä esimerkki miten tyhmiä loisia makaa liitoissa. Toimivaa yritystä yritetään tuhota.
- usko jo
liitot ei johda yritystä
- AY1
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014031118114125_uu.shtml
Mihin olis käräoikeus verranut työntekijöiden palkkaa jos ei maassa olis voimassa olevaa TES sopimusta?.
Varmaan sinne YTK jäseniin. - AY1
AY1
12.3.2014 06:50
Kysymys vietin johdosta?
Ei ole tullut selitystä miksi se TES oli pohjana oikeudessa eikä YTK taulukot.. - Liiton paskasakki
Laiton lakko jatkuu. Ammattiliitot ovat suurin laman ja pahoinvoinnin aiheuttaja. Seuraava tehdas ei tule Suomeen.
http://www.taloussanomat.fi/yritykset/2014/03/28/soijatehtaan-olemassaolo-jo-vaakalaudalla/20144501/12- omassa tehtaassa
ilpo kokila on ollut järjestössä oppimassa, miten hommia hoidetaan
- pikkukenkäisiä lapsi
omassa tehtaassa kirjoitti:
ilpo kokila on ollut järjestössä oppimassa, miten hommia hoidetaan
kumppanit
Soijajalostamon rakentaminen maksoi 110 miljoonaa euroa. Tehtaan omistajia ovat työeläkeyhtiöt Varma ja Etera, valtion pääomasijoitusyhtiö Suomen Teollisuussijoitus sekä Elinkeinoelämän keskusliiton puheenjohtaja Ilpo Kokkilan sijoitusyhtiö Pontos.
Elinkeinoelämän keskusliiton puheenjohtaja Ilpo Kokkilan sijoitusyhtiö Pontos. - 60 vuoden jälkeenkin
pikkukenkäisiä lapsi kirjoitti:
kumppanit
Soijajalostamon rakentaminen maksoi 110 miljoonaa euroa. Tehtaan omistajia ovat työeläkeyhtiöt Varma ja Etera, valtion pääomasijoitusyhtiö Suomen Teollisuussijoitus sekä Elinkeinoelämän keskusliiton puheenjohtaja Ilpo Kokkilan sijoitusyhtiö Pontos.
Elinkeinoelämän keskusliiton puheenjohtaja Ilpo Kokkilan sijoitusyhtiö Pontos.jos sen järjestön osaaminen on vielä lapsen kengissä, vielä
- rajan taa
Ihme perseilyä tämä Suomen järjestelmä missä ay-liikkeet saavat terrorisoida kansakuntaa miten haluavat. Yrityksille aiheutetaan miljoonavahinkoja laittomilla lakoilla ja sakkoja määrätään muutamia satoja euroja. Maan hallitus ei mahda asialla mitään, koska todellista valtaa tässä maassa käyttää SAK:n rosvoparonit.
Pitäisi lopettaa rikollisjärjestönä koko SAK. Ja EK tietysti myös. Tosiasiassa nämä kaksi vastapuolta elävät vain toistensa vastinkappaleina. Hölmöt ajattelevat, että EK on jotenkin jarruttamassa SAK:n ylettömyyksiä, mutta tosiasiassa SAK on olemassa vain koska EK on olemassa. EK pyrkii parhaansa mukaan turvaamaan muutaman suurimman jäsenensä edut ja kaikki muut pienet yritykset saavat yrittää pärjätä miten haluavat. Nämä pienemmät yritykset muuten työllistävät 95 prosenttia Suomen yksityisalojen työntekijöistä.
Koko maa on noiden kahden punikki-paronikerhon panttivankeina.
Kilpailukyky menetetty - kiitos te kaksi keskusjärjestöä
Teollisuus menetetty - kiitos te kaksi keskusjärjestöä
Nykyisten lasten eläkkeet menetetty - kiitos te kaksi keskusjärjestöä.
Pelastakaa tämä maa jo lopettakaa tuo hullutus ennen kuin viimeinenkin soijatehdas on rajan toisella puolella. - neljäs-nainen
Tahtoopi olla myös niin, että työnantajia on olemassa ja vastapuolella työntekijöitä, oli ne sitten suurissa tai pienissä yrityksissä.
Kilapailukykyä ei ole menetetty, nyt vaan on maailman köyhyys tullut uusjakoon ja siinä me olemme todella huipulla/pohjalla, riippuu mistä vinkkelistä asiaa katsotaan!
Kukaan täällä hyvinvoivassa pohjolassa ei halua maailman köyhyyttä jakaa kenenkään kanssa, se on fakta!
Se vaan on kehityksen tulos, että köyhyys on tullut ovillemme ja tulee sisään halutaan tai ei.
Rikkaat eivät sijoita tai investoi, ellei ole aivan pakko ja se on vain silloin kun köyhien maiden markkinat on kyllästetty, eikä saneeraamalla, irtisanomalla tai köyhiä kyykyttämällä pääoma enää tuota, ei päivääkään ennen!
EU:n pankit ovat ryhtyneet keinottelemaan valuutoilla, pääomapiiritkään eivät tee mitään investointeja tuotantoon ennen kuin on aivan pakon pakko!- Rikolliset jätekasat
Työntekijöitä on jokaisella työnantajalla. Vain jälkeenjäänyt jäärä kuvittelee ne vastapuoliksi.
Soijatehtaa tapauksessa vastapuolella on rikoksia tekevä rikollisjoukkio ja niiden puolesta toimiva rikollisjärjestö, joka kutsuu itseään ammattiliitoksi.
- neljäs-nainen
: ))))), "vain jälkeen jäänyt jäärä kuvittelee ne vastapuoliksi".
Mitenkähän on? Tahtoopi olla sillä tavalla, että hyvin, hyvin, hyvin, hyvin harva työnantaja edes kuvittelee olevansa samalla puolella työntekijöidensä/työntekijän kanssa.
Työnantaja on se, joka määrää ja duunari vikisee tai lakkoilee.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 501129
Toivotko koskaan mies...
Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.901127Tämän päivän puukotusuutinen
Epäillyn tuntomerkit? Nisti vai matu? Laittaisin betsit jälkimmäiselle.171010- 17858
Olisin valmis salaisiin tapaamisiin
Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet44759Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta
Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne112748Olisit voinut olla...
....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n63681- 11672
- 38579
YT skoda Transtech
Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..69577