venlafaxin ja oudot sivoireet

Elikkä oon syönyt nyt noin kolmisen viikkoa tota venlaa 75 mg. Eka viikko alotettiin sillä 35 mg ja nyt oon syöny kaks viikkoa 75 mg. Ensimmäisen viikon oli todella todella energinen eikä mitään pahaa oloa tullut tai oksetusta, toisella viikolla olin taas todella väsynyt enkä jaksa tehdä mitään, nyt on taas olo hieman parempi mutta en tajua miten tietyt ruoka aineet /juomat ovat alkaneet ällöttämään minua. Esimerkiksi kahvi ei enää maistu samanlailla, tupakkaa en pysty enää polttamaan mikä on tietysti hyvä asia mutta todella outoa, ja alkoholia ei mene kuin se yks tuoppi vaikka baarissa.. mistäköhän tämä johtuu osaako joku sanoa??
11008
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Olen mitä ilmeisemmin ollut psyykenlääkepilvessä ekalla käyttöviikolla. Vaikutus voi muuttua sen ajan kuluessa. Sekä euforia ja energisyys että sedataatio ja väsymys ovat venlafaksiinin yleisiä vaikutuksia. Huumeet vievät tunnetusti ruokahalun ja nälän tunnetta. Muita vaikutuksia voi tulla hyrymycket eli ei kai kokemasi vaikutus mitenkään epätavallinen ole. Lopeta myrkkyjen vetäminen on paras ohjeeni mitä voin antaa. Tieisitkö, että venlafaksiini on mm. MDMA:n, eli ekstaasin, ja metamfetamiinin "tuttava". Toivottavasti tykkää alkavasta narkkarin elämästäsi. :)

"Venlafaxine hydrochloride is in the phenethylamine class of modern chemicals, which includes amphetamine, methylenedioxymethamphetamine (MDMA), and methamphetamine. This chemical structure likely lends to its activating properties; however, some patients find venlafaxine highly sedating, despite its more common stimulatory effects.

Venlafaxine is not recommended nor approved for the treatment of major depressive episodes in bipolar disorder as it can induce mania or mixed episodes. Venlafaxine appears to be more likely than the SSRIs and bupropion to induce mania..."

http://en.wikipedia.org/wiki/Venlafaxine
lainattu 8.3.2014

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sanni24 kirjoitti:

Elikkä oon syönyt nyt noin kolmisen viikkoa tota venlaa 75 mg. Eka viikko alotettiin sillä 35 mg ja nyt oon syöny kaks viikkoa 75 mg. Ensimmäisen viikon oli todella todella energinen eikä mitään pahaa oloa tullut tai oksetusta, toisella viikolla olin taas todella väsynyt enkä jaksa tehdä mitään, nyt on taas olo hieman parempi mutta en tajua miten tietyt ruoka aineet /juomat ovat alkaneet ällöttämään minua. Esimerkiksi kahvi ei enää maistu samanlailla, tupakkaa en pysty enää polttamaan mikä on tietysti hyvä asia mutta todella outoa, ja alkoholia ei mene kuin se yks tuoppi vaikka baarissa.. mistäköhän tämä johtuu osaako joku sanoa??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu