http://yle.fi/uutiset/kadonneen_lentokoneen_palanen_loytyi/7127604
Alustavien tutkimusten mukaan vaikuttaa yhä todennäköisemmältä, että lentokone on hajonnut ilmassa, kertoo tutkimuksiin liittyvä, nimettömänä pysyttelevä lähde Reutersille. Tätä tutkintahaaraa onnettomuutta tutkivat viranomaiset ovat myös keskittyneet selvittämään.
Teoriaa ilmassa hajoamisesta tukee se, ettei koneesta ole ennen tätä löydetty jälkeäkään siitä huolimatta, että monen maan viranomaiset ja armeija ovat etsineet kadonnutta lentokonetta kuumeisesti Etelä-Kiinan mereltä oletetulta putoamispaikalta.
Tähän asti etsijät ovat löytäneet vain kaksi öljyvanaa, joiden uskotaan olleen peräisin mereen syöksyneestä koneesta. Öljyn lähteestä ei kuitenkaan ole ollut varmuutta.
-Näyttää siis vahvasti siltä, että kone hajosi kappaleiksi lentäessään 35 000 jalan korkeudessa ja 900 km/h nopeudella. Runko on todennäköisesti siis pettänyt pahemman kerran ja nopeasti, jolloin koko kone on pirstoutunut ja pudonnut laajalle alueelle pirstaleina.
Kadonnut Boeing 777 hajosi palasiksi ilmassa
16
149
Vastaukset
- rauhanuskonto
Terrori-isku, johan sen kertoo hämäryydet matkustajaluettelossakin. Väärillä papereilla matkustaneet ähIämit räjäyttivät koneen jollain keinolla.
- ei välttämättä
Tällä hetkellä onnettomuustutkinnassa ei ole viitteitä terrorismiin, muutama passiepäselvyys ei tarkoita automaattisesti terrori-iskua. Tutkintalinja on se, että kone on hajonnut ilmassa, eli rungon pettäminen.
Boeing 777-tyypillä on ollut ongelmia ennenkin, edellisessä turmassa kuoli 3 matkustajaa. - kjam
ei välttämättä kirjoitti:
Tällä hetkellä onnettomuustutkinnassa ei ole viitteitä terrorismiin, muutama passiepäselvyys ei tarkoita automaattisesti terrori-iskua. Tutkintalinja on se, että kone on hajonnut ilmassa, eli rungon pettäminen.
Boeing 777-tyypillä on ollut ongelmia ennenkin, edellisessä turmassa kuoli 3 matkustajaa.-pidetään erittäin luotettavana, joten rungon pirstoutuminen ilmassa on aika epätodennäköistä!!
- Aziz.
ei välttämättä kirjoitti:
Tällä hetkellä onnettomuustutkinnassa ei ole viitteitä terrorismiin, muutama passiepäselvyys ei tarkoita automaattisesti terrori-iskua. Tutkintalinja on se, että kone on hajonnut ilmassa, eli rungon pettäminen.
Boeing 777-tyypillä on ollut ongelmia ennenkin, edellisessä turmassa kuoli 3 matkustajaa.Joo se on ihan normaalia että kaikilla lennoilla matkustaa useampi väärillä papereilla, varsinkin niillä lennoilla jotka tuppaavat räjähtelemään ilmassa.
- vikaa koneessa
kjam kirjoitti:
-pidetään erittäin luotettavana, joten rungon pirstoutuminen ilmassa on aika epätodennäköistä!!
No nyt kuitenkin näyttää siltä, että tämä kyseinen koneyksilö hajosi ilmassa pirstoutumalla. Jos se vahvistuu varmaksi turman syyksi niin Boeing on valmistajana pahoissa vaikeuksissa, koska sitten esitetään kysymys: miten vakava suunnitteluvirhe 777-koneissa on kaikissa piilossa?
Air Malaysian Boeing 777-kalusto on 14,2 vuotta vanhaa noin keskimäärin, eli koneilla alkaa olla jo ikää ja reilusti lennettyjä lentoja takanaan. Tässä vaiheessa pahat suunnitteluvirheet viimeistään tulevat esiin kun runkoja on rasitettu riittävän kauan. - Air olettamus Fly
kjam kirjoitti:
-pidetään erittäin luotettavana, joten rungon pirstoutuminen ilmassa on aika epätodennäköistä!!
Jos kone hajoaa JO ilmassa, siinä on myös kevyitä osia niin paljon, että niitä jäisi kellumaan mereen, kuten kävi siinä edellisessä suuronnettomuudessa, mikä oli matkalla Pariisiin. Eikös siitä kellunut kokonainen peräsin ja matkalaukkuja ja jopa matkustajia jokunen.
Kuinka siis voisi hajota niin atomeiksi, ettei mitään jäisi jäljelle? - ei terroria
Aziz. kirjoitti:
Joo se on ihan normaalia että kaikilla lennoilla matkustaa useampi väärillä papereilla, varsinkin niillä lennoilla jotka tuppaavat räjähtelemään ilmassa.
Mikään osatekijä ei viittaa terrori-iskuun tällä hetkellä:
http://www.mtv.fi/uutiset/ulkomaat/artikkeli/tutkija--kadonnut-kone-saattoi-hajota-jo-ilmassa-/3079960
utkijan mukaan mikään ei kuitenkaan toistaiseksi viittaa siihen, että kyseessä olisi terroriteko.
Tutkijan mukaan on mahdollista, että kone hajoaa myös mekaanisen syyn vuoksi.
Koneen hajoaminen ilmassa selittäisi, miksi sen osia on ollut vaikeaa löytää. Vietnamilaisen etsintäkoneen on kerrottu löytäneen osan, jonka epäillään kuuluvan koneeseen.
-Eli tämä Boeing 777-200 on yksinkertaisesti pirstoutunut kesken lennon. Koneen runko on ollut viimeiselle lennolle lähdettäessä viittä vaille valmis tuhoutumaan, eli loppuun rasitettu.
Näin käy kun lentoyhtiö on ahne, ylilentää koneensa teknisesti ja mekaanisesti aivan loppuun ja laiminlyödään vielä varmuuden vuoksi huollotkin mahdollisesti. - esim. näin
Air olettamus Fly kirjoitti:
Jos kone hajoaa JO ilmassa, siinä on myös kevyitä osia niin paljon, että niitä jäisi kellumaan mereen, kuten kävi siinä edellisessä suuronnettomuudessa, mikä oli matkalla Pariisiin. Eikös siitä kellunut kokonainen peräsin ja matkalaukkuja ja jopa matkustajia jokunen.
Kuinka siis voisi hajota niin atomeiksi, ettei mitään jäisi jäljelle?Kunnon pirstoutuminen pieniksi palasiksi ilmassa ja sitten osat satavat mereen. Suurin osa rojusta uppoaa nopeasti. Kone on kuitenkin lentänyt sen 900 km/h, joten pirstoutuminen on ollut raju ja ilmavirta rungon ympärillä on pirstonut konetta lisää ja hajottanut romuvanaa laajemmalle alueelle.
Air Francen kone ei muuten hajonnut ilmassa, vaan sakkasi ja tuli kokonaisena pintakorkeuteen. Hajoaminen tapahtui vasta veteen iskeytymisen yhteydessä. - erikoista..
Air olettamus Fly kirjoitti:
Jos kone hajoaa JO ilmassa, siinä on myös kevyitä osia niin paljon, että niitä jäisi kellumaan mereen, kuten kävi siinä edellisessä suuronnettomuudessa, mikä oli matkalla Pariisiin. Eikös siitä kellunut kokonainen peräsin ja matkalaukkuja ja jopa matkustajia jokunen.
Kuinka siis voisi hajota niin atomeiksi, ettei mitään jäisi jäljelle?Totta. Lentokoneessa on niin paljon kelluvaa osaa, että ilmassa räjähdettyään palasiksi koneesta jäisi iso lautta roinaa veden pinnalle, ruumiit mukaanlukien.
- eri asioita
erikoista.. kirjoitti:
Totta. Lentokoneessa on niin paljon kelluvaa osaa, että ilmassa räjähdettyään palasiksi koneesta jäisi iso lautta roinaa veden pinnalle, ruumiit mukaanlukien.
Räjähdys ja pirstoutuminen palasiksi ovat kaksi eri asiaa. Pirstoutuminen alkaa rungon mekaanisella repeämisellä, joka etenee hetkessä koneen totaaliseksi hajoamiseksi ilman minkäänlaista räjähdystä. Aloha airlinesin kone lähes tuhoutui tällä tavalla kun osa sen rungosta repesi ilmassa, mutta hajoaminen pysähtyi hiuskarvan varaan, onneksi.
Tämä kone oli vähällä pirstoutua ilman räjähdystäkin:
http://adtechenviro.files.wordpress.com/2011/04/b737-200-aloha-hawaii.jpg - Sutsirk
vikaa koneessa kirjoitti:
No nyt kuitenkin näyttää siltä, että tämä kyseinen koneyksilö hajosi ilmassa pirstoutumalla. Jos se vahvistuu varmaksi turman syyksi niin Boeing on valmistajana pahoissa vaikeuksissa, koska sitten esitetään kysymys: miten vakava suunnitteluvirhe 777-koneissa on kaikissa piilossa?
Air Malaysian Boeing 777-kalusto on 14,2 vuotta vanhaa noin keskimäärin, eli koneilla alkaa olla jo ikää ja reilusti lennettyjä lentoja takanaan. Tässä vaiheessa pahat suunnitteluvirheet viimeistään tulevat esiin kun runkoja on rasitettu riittävän kauan.Koneita on paljon ja niillä on paljon maileja ja tunteja takana, joten kovin vakavaa suunnitteluvirhettä tuskin on. Ennemminkin epäilisin huolimatonta huoltotyötä. http://www.mromanagement.com/feature/demand-for-boeing-777-heavy-maintenance-increases?session_id=t2jdrf7590jolgkqva4tocsiv3
Joissain onnettomuuksissa on paljastunut, että on käytetty piraattiosia ja joissain sössitty paikkaamalla niittaamalla levynpala huollossa havaitun murtuman päälle.
Malesia on muslimienemmistöinen maa, joten... no, en kommentoi.
Mahtoiko koneessa olla tärkeitä matkustajia, joilla on vihamiehiä?
Toivottavasti syyksi paljastuu jokin inhimillinen virhe joka on vastaisuudessa vältettävissä, ettei ihmisten tarvitse alkaa pelkäämään lentämistä.
Tahallinen ja summittainen koneiden räjäyttely olisi kai se huonoin vaihtoehto. - jvmgimfygr
esim. näin kirjoitti:
Kunnon pirstoutuminen pieniksi palasiksi ilmassa ja sitten osat satavat mereen. Suurin osa rojusta uppoaa nopeasti. Kone on kuitenkin lentänyt sen 900 km/h, joten pirstoutuminen on ollut raju ja ilmavirta rungon ympärillä on pirstonut konetta lisää ja hajottanut romuvanaa laajemmalle alueelle.
Air Francen kone ei muuten hajonnut ilmassa, vaan sakkasi ja tuli kokonaisena pintakorkeuteen. Hajoaminen tapahtui vasta veteen iskeytymisen yhteydessä.chgnfcyd
- Oh oi jus
Veikkaan Venäläistä Ohjusta.
- VARMA TIETO
Avaruusoliot ovat siepanneet koko koneen Ufolla
- uusi 7/11
Kone kaapattu ja on nyt maalattavana jossain. Onko Petronas -tornit vaarassa tai kenties jokin kohde Kiinassa...?
- Onko
metsäs.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san2353011Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell141692Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.91368- 1031226
Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion
Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu1291221- 751127
Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta1531042Oikea kaste on syntisten kaste
Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka581035Upotuskaste on raamatullisin kaste
Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.717947- 135932